Volvo XC40

Sve sto nije Peugeot
Odgovori
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2469
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 168 puta
 pohvaljen: 298 puta
garage

Volvo XC40

Post Postao/la mara- »

Evo da predstavim novu vozilicu. U pitanju je Volvo XC40. Već sam pisao, odlučio sam se napustiti Peugeot jer je bar za mene preloš izbor motora. Auta što sad izbacuju su meni prelijepa, ali nažalost, izbacili su sve motore što valjaju. Nisam više htio dizel da uzimam zbog sve komplikovanije ekologije, a 1.2 motor je smiješan bar meni.

Volvo ima 2.0 turbo benzinac, što mi se jako sviđa. Iako je najslabija varijanta što nude, ima 120kw. Blagi je hibrid sa automatskim mjenjačem koji ima 7 brzina. Duplo kvačilo je u pitanju, više bih volio da je pravi automatik, ali izgleda da će na kraju samo BMW ostati sa takvim mjenjačima.

Auto je stvarno super, fino se vozi, trenutno mi je još malo neobično jer prvi put vozim SUV. Oprema je prilično bogata, izdvojio bih električni gepek, automatska duga svjetla, automatski koči u rikverc u slučaju da se pretjera, i naprijed koči do 60 na sat u slučaju da nešto iskoči. Postoji takođe mogućnost zaključavanja/otključavanje i paljenja auta preko mobilne aplikacije. Vrlo korisno ako hoćete da rashladite/ugrijete auto. I da, ima grijanje sjedišta i volana.

Ima i nekih sitnica što mi se manje sviđa, po meni bi morao premium auto da ima, ali eto nema, a to je da je centralni naslonjač fiksan, nema podešavanja, samo se može otvoriti da se ubaci nešto. Drugo, rikverc kamera nema pogled odozgo, što sam na Peugeotu imao. Ali eto, bar je rezolucija drastično bolja ovdje u odnosu na Pug, i noću se takođe mnogo bolje vidi.

Mana je i što se stop start ne može nikako isključiti, pa se auto malo malo gasi. Tipa vozite po ravnom, pustite gas, on se ugasi i ide na leru, dodate gas on se upali. Ovo funkcioniše prilično dobro, iako nije uvijek baš neprimjetno, primjeti se kad se da jači gas a on ugašen. On tu ima neki elektromotor koji pali auto, bukvalno nema klasičnog verglanja, samo se nekako zavrti motor sa tom baterijom od 48 volti. Ona se dopunjava kočenjem i valjda ponekad od benzinskog motora.

Evo i par slika.

slika

slika

slika

slika

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru mara- za post (ukupno 3):
shekykrajoAvicii
Avatar
IceMan2
VIP Član
Postovi: 565
Pridružen/a: 11. pro 2015, 21:11
Lokacija: Tuzla
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 HDI 110KW
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 119 puta
garage

Re: Volvo XC40

Post Postao/la IceMan2 »

Dobar stvarno,ova linija mi se svidja pravo.Ima bogami i fino opreme a i ova bijela boja mu bas stoji.Slazem se za motore kod Puga sto kazes,i ja neznam kad budem mjenjao svog,nema sanse da predjem na 1.2 ili 1.5.Ubise ih haman ove euro norme pa svi to sada rade.
Ovi su korisnici zahvalili autoru IceMan2 za post:
mara-
308 T9 2.0 BlueHDI 110KW
308 T7 1.6 DV6 D2
407 2.0 16v
206 2.0 HDI
Avatar
Sasa_GTLine
Iskusan član
Postovi: 482
Pridružen/a: 30. pro 2018, 14:22
Lokacija: Prijedor
Vozim: 508
Vozim: Peugeot 508 GTLine/Renault Laguna 2ph1
Motor: 2.0BlueHDI 110kw/1.8 16v 88kw
Ima zahvala: 41 put
 pohvaljen: 233 puta
garage

Re: Volvo XC40

Post Postao/la Sasa_GTLine »

Jel ovo bas Volvo motor?
Pošto koliko sam vidio ovdje u Bl, Peugeot je otvorio pored ovlastenog, još jedan servis za Volvo (ujedno i prodaja vozila) ako se ne varam u Volvu su dizel motori od Pezoa 1.6 i 2.0hdi?

Kolega imao S60 R-desing sa Pežo 1.6hdi motorom, poslije toga prešao na C klasu sa Renault 1.6dCi motorom...zadovoljan sa oba bio

Ja sam takodje više za benzinca, al čistog bez tih elektro motora i gluposti...al kad je takvo vrijeme došlo pa nema više pravih auta..
Da ne dužim

Još jednom čestitam, nek te služi i puno km da predjes..
Boja je top kao i enterijer..mada bi ja isao na XC60 al' vjerujem da i ovaj radi posao..
Ovi su korisnici zahvalili autoru Sasa_GTLine za post:
mara-
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2469
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 168 puta
 pohvaljen: 298 puta
garage

Re: Volvo XC40

Post Postao/la mara- »

Hvala, hvala.

Meni je rečeno da je baš Volvo motor. Imaju ga zadnjih 2-3 godine, prije su imali neki 1.5 troklipac, što ne bih uzeo, ali ovaj je mjera.

Bez elektro motora ne postoji više, ali to je skoro ništa, bolja varijante stop start sistema i valjda mu pomaže ponekad malo pri kretanju. Ne znam za dizele, moguće da je bila neka saradnja sa Peugeotom nekad.

Meni je taman ovaj 40, i ljepši mi je dizajnom nego 60, zadnji ovaj dio. Gabaritima, 40 je kao 308-ica, malo čak i veći. Naravno, kome treba veći auto, ide na 60. Ali dosta su skuplji, i ovaj je skup, jest da je nov, ali je masna cijena.

I zanimljivo, onaj da kažem lažni pogled odozgo rikverc kamere samo ima Peugeot, niko više. Ali evo, navikavam se polako, neće biti problema.

@IceMan2

Ne znam šta da mislim, očigledno ne mora biti 1.2 i 1.5. Evo kako Volvo ima 2.0. Čak i VW kojeg nikako ne volim, sad u zadnjim generacijama ima 2.0 TDI i 2.0 TSI motore, znači može se. Šta se Peugeot glupira ne kontam.

Kome ipak ne smeta 1.2, eno ima zanimljivu opciju sad Peugeot, blagi hibrid su napravili i napokon ukinuli zubčasti remen, stavili lanac, i dalje unutar ulja, ali bi bar trebao biti rješen problem sa čepljenjem uljnih kanala. Valjda sad neće biti istezanja lanca. :D
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5979
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 709 puta
 pohvaljen: 363 puta
garage

Re: Volvo XC40

Post Postao/la Avicii »

Sa srecom da bude nova vozilica! Sta pricati o Volvu i o bilo kom njihovom modelu, resect kako god da okrenes! Imao sam priliku jednom probati ovakav dizel iz 2018. Dobar je osjecaj u voznji sto je najbitnije i osjeca se premium gdje god da taknes. Jedino sto mi je nekako sve cudno unutra, pogotovu ona centralna konzola sa ekranom, al kontam da bi se covjek navikao. Kontam da je ovo auto pored 3008 i Tiguana jedno od najzastupljenijih SUV vozila (bar je kod nas ovdje tako).
Puno predjenih kilometara i javljaj utiske malo kad predjes odredjenu km :zvizd:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Avicii za post:
mara-
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2469
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 168 puta
 pohvaljen: 298 puta
garage

Re: Volvo XC40

Post Postao/la mara- »

I ja sam mislio da mi to neće leći, što su uspravno stavili ekran, ali nije uopšte loše. Samo da nije stavljen ko tablet što rade kod električnih auta, ko tesla što natakne samo. Evo nekih 200km se prešlo, prezadovoljan, vidjećemo na duže staze.
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 973
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 103 puta
 pohvaljen: 132 puta
garage

Re: Volvo XC40

Post Postao/la StefanMD »

mara- je napisao/la: 02. svi 2024, 20:41 I zanimljivo, onaj da kažem lažni pogled odozgo rikverc kamere samo ima Peugeot, niko više. Ali evo, navikavam se polako, neće biti problema.
Prvo da cestitam novu vozilicu, da te posluzi fino.

Taj prikaz ima i na Passatu kod mene, tj. ima hajde da kazem normalno, pogled odozgo i 180° prikaz, s tim da je sve sa iste kamere...
Ovi su korisnici zahvalili autoru StefanMD za post:
mara-
slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2469
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 168 puta
 pohvaljen: 298 puta
garage

Re: Volvo XC40

Post Postao/la mara- »

Onda mi je loša informacija. :D
Odgovori

Natrag na “Ostali automobili”