Uvoz automobila iz EU

Pišite o čemu god želite
Odgovori
Avatar
gemini
Aktivan član
Postovi: 135
Pridružen/a: 14. sij 2016, 14:23
Lokacija: Tuzla
Vozim: 307 SW 1.6 HDI 66kW
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:
garage

Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la gemini »

Pošto je aktuelna priča oko uvođenja EURO4 norme kao minimalnog kriterija za uvoz polovnih vozila od 1. aprila 2016-te godine ovdje možete podijeliti svoja iskustva prilikom uvoza. Mene ovaj posao očekuje u aprilu pa me zanima svaka dobra informacija u vezi toga.
Ko drugom jamu kopa, trećom šlajdra! :D
Avatar
gemini
Aktivan član
Postovi: 135
Pridružen/a: 14. sij 2016, 14:23
Lokacija: Tuzla
Vozim: 307 SW 1.6 HDI 66kW
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la gemini »

Pežo stigao juče cca 1600 km za 20 sati s odmorima. Sada slijedi homologacija, carina pa registracija. Od 1. aprila mogu se uvoziti samo vozila s euro4 i višom normom ali i vozila s Euro3 koja su kupljena (naručena) do ovog datuma.
Ko drugom jamu kopa, trećom šlajdra! :D
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5964
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 701 put
 pohvaljen: 358 puta
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la Avicii »

E super.. sad nam detaljno predstavi svog lava i okini koju sliku ;)
Avatar
Onlyone
Aktivan član
Postovi: 113
Pridružen/a: 18. vel 2016, 14:34
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 308 1.6 e-HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la Onlyone »

Naši konji za komercijalna vozila (kamioni i autobusi) ostavili EURO 3 i nakon 1. aprila. U EU zabranjen transport (a kamoli prodaja), a naši dozvole registrovanje :omg:
Da se mene pita, za prvu registraciju komercijalnih vozila bi bilo obavezno EURO 6, a za putnička min. EURO 5.
slika
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la dino »

Moje auto je 2011 god. dovezao prijatelj iz Njemačke. Sve papirološke obaveze je obavila špediterska kuća u Zenici "Bosna šped" pa se više ne sjećam detalja. Znam da je samo zbog nekih povoljnosti u papirima smanjio pređenu kilometražu, a dva puta sam išao-zbog homologacije i drugi put podigao papire. Auto je samo vozio prvi put na homologaciju. Rekao mi je da je mogao dovesti auto na šlepi, koliko se sjećam, za oko 500eura.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
gemini
Aktivan član
Postovi: 135
Pridružen/a: 14. sij 2016, 14:23
Lokacija: Tuzla
Vozim: 307 SW 1.6 HDI 66kW
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la gemini »

Avicii je napisao/la:E super.. sad nam detaljno predstavi svog lava i okini koju sliku ;)
Jedva čekam da ga sredim, uslikam i podijelim s vama samo dok ugrabim vremena jer ima puno posla oko carine, homologacije i registracije a auto još uvijek koristi badžo (koji ga je i dovezao) dok je ovdje na odmoru.

Mislili smo odjaviti auto u njemačkom konzulatu da ne čekam odjavu dok se badžo vrati nazad u Njemačku. Ima li neko iskustva s tim? :think:
Ko drugom jamu kopa, trećom šlajdra! :D
Avatar
gemini
Aktivan član
Postovi: 135
Pridružen/a: 14. sij 2016, 14:23
Lokacija: Tuzla
Vozim: 307 SW 1.6 HDI 66kW
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la gemini »

Da nastavimo, danas obavljena carina. Pežo procijenjen na nešto malo preko 7000 KM bilo bi i manje da nije 1. aprila ukinuto :tuga: umanjene na osnovu kilometraže i servisne knjižice tako da se više ne zamučajete oko toga ima li auto servisnu knjižicu ili ne -više nema umanjenja cijene a time ni manje carine i poreza. Kod mene je bila uredna servisna ali zakasnio 3 dana i time umjesto 4000 KM cijena skoči na 7000 KM dakle PDV 1200 KM. Eur1 je prihvaćen pa nisam imao carine samo evidencija 1%.
Sada da napravim pregled ukratko:
-auto plaćeno --------------------4000 KM
- Eur1 i EX1 ------------------------200 KM
-ulazna carina (propratnica) ----110 KM
-homologacija ----------------------260 KM
-terminal -----------------------------10 KM
- špedicija-----------------------------120 KM
- PDV i 1% carine--------------------1200 KM
---------------------------------------------------------
do registracije 5900 KM

Što se tiče papirologije važne su vlasnička i saobraćajna knjižica (veliki i mali brif), Eur1 (da bi izbjegli carinu 16%) i izvozni papiri (EX1) koje vadite na špediciji i carini u zemlji kupovine.
Špediteri nemaju nikakvog uticaja na carinjene (carinik ima tabelu i radi po njoj i po papirima auto samo pogleda reda radi) pa zato slobodno pitajte cijenu unaprijed pa odaberite najpovoljnijeg. Svi su u 20-30 KM i svi tvrde da su najpovoljniji i da znaju carinike.
Prije uvoza raspitajte se kod centara za homologaciju da li vaše vozilo možete uvesti jer EURO4 norma nije vezana samo za motor.
Eto toliko ako kome treba nešto još slobodno neka pita a ispod su slike, koje sam obećao, napravljene danas na carini (imao vremena na pretek dok sam čekao carinike) .
slika
slika
slika
slika
slika
slika
:wlc:
Ko drugom jamu kopa, trećom šlajdra! :D
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la ElComandante91 »

Svaka čast na opsežnom izvještaju.
Clapton is God!
Sasa D
VIP Član
Postovi: 819
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la Sasa D »

Neka ti je sa srecom novi lav i da te dobro sluzi!Koje je godiste auto,motor i kilometraza?
Avatar
gemini
Aktivan član
Postovi: 135
Pridružen/a: 14. sij 2016, 14:23
Lokacija: Tuzla
Vozim: 307 SW 1.6 HDI 66kW
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la gemini »

Hvala na komentarima, Peugeot 307 SW je god. 2008, 1.6HDI 66kW, 245000 km.
Ko drugom jamu kopa, trećom šlajdra! :D
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5964
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 701 put
 pohvaljen: 358 puta
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la Avicii »

Svaka cast na detaljnom pojasnjenju :handclap: Ja bih imao par pitanja:

- Kako se moze doci do tog novog (od 1. aprila) kataloga na osnovu kojeg se procjenjuje vrijednost auta, tj. da li se moze imati uvid u to ili samo na licu mjesta kad se doveze auto?
- Da li prodavac auta (npr. nas covjek u Njemackoj) moze izvaditi te EUR1 i EX1 obrasce?
- Zar nije carina sa EUR1 obrascem 6% (bez EUR1 je 16%) ili je to sad 1% nesto po novom?

Inace, odlican si primjerak ubo, a i izasao te bas povoljno. Napravi posebno temu i predstavi nam detaljno lava ;)
Avatar
gemini
Aktivan član
Postovi: 135
Pridružen/a: 14. sij 2016, 14:23
Lokacija: Tuzla
Vozim: 307 SW 1.6 HDI 66kW
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la gemini »

Evo ovako, redom:
-katalog ima svaki špediter kod kojeg možes saznati konkretno za svako vozilo na osnovu njegovih podataka: god., oprema, motor cijenu po katalogu i to i preporučujem da uradite prije kupovine auta zajedno s provjerom u centru za homologaciju (tehnički pregled) može li se ikako auto uvesti,
ja sam izabrao špeditera koji mi se prvi javio na mail znači informacije možete dobiti i preko neta ili tel.
-prodavac može izvaditi čak ima i obavezu da vam uradi te papire ako zna da se auto izvozi (konkretno kod mene je prodavac sve sam odradio i EUR1 i ex1, ugovor i dovezao je auto na redovnim tablicama (samo mora skenirati kod sa EX1 na izlazu iz EU (kod mene je bilo u Županji-Hrvatska) a ja sam ga samo sačekao na granici da mu ne šaljem punomoć), ulazite na teretni ulaz gdje idu kamioni i prijavljujete uvoz auta prođete carinu nađete špeditera na granici (da vam napravi carinsku prijavu)
- carina je 16% ako nemaš EUR1 a sa EUR1 oslobađaju te carine naplate samo 1% evidencije i 17% PDV na procijenjenu vrijednost u katalogu.

Auto je za sad odlično, dobro vuče ime pokoju packu al nije to ništa. Još trebam zamijeniti oklop ključa (skakavac) i bateriju za daljinsko.
Ko drugom jamu kopa, trećom šlajdra! :D
Sasa D
VIP Član
Postovi: 819
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la Sasa D »

Jel ukinuto samnjivanje cijene vozila na osnovu kilometraze za maximalnih 10% ?
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5964
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 701 put
 pohvaljen: 358 puta
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la Avicii »

Dosta je jasnije, ali cu se jos raspitati kod tih speditera. U svakom slucaju hvala na odgovorima gemini. ;)

Sent from my LG G2 using Tapatalk
Avatar
gemini
Aktivan član
Postovi: 135
Pridružen/a: 14. sij 2016, 14:23
Lokacija: Tuzla
Vozim: 307 SW 1.6 HDI 66kW
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:
garage

Re: Uvoz automobila iz EU

Post Postao/la gemini »

Jeste, ukinuto je od 1. aprila zbog zloupotrebe i lažnih servisnih knjižica. Ja sam zakasnio samo 3 dana i koštao me PDV 500 KM više.
Ko drugom jamu kopa, trećom šlajdra! :D
Odgovori

Natrag na “Off Topic”