Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Pišite o čemu god želite
Odgovori
Avatar
IgorRadovanovic
VIP Član
Postovi: 302
Pridružen/a: 30. pro 2017, 23:43
Lokacija: Salzburg
Vozim: Peugeot 407 136
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 29 puta
garage

Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la IgorRadovanovic »

Mislio sam drugari da bi mogli malo da razmenimo neka misljenja. Mozda malo cudna tema ali pre svega, da biste razumeli zasto se pitam ovo, ukratko o sebi :)
Smatram da sam skroman, iako sam u inostranstvu apsolutno nemam dodirnih tacaka sa "starim" gastarbajterima, nemam para sa strane koje bih dao na bilo sta, tj ako uspem da skupim za stan svoj i to je to. Ne patim da imam najbolji, najskuplji auto a jos manje da se nekome dokazujem. Kupovao bih iskljucivo zbog sebe.
Naravno, postavlja se pitanje, da li vredi kupiti drugi auto i zasto. Imam Peugeot-a 407, ovog mog, 217 000 koji ne vredi vise od 3000e, zbog godista naravno. Ono sto kao razmisljam je kupiti nesto staro do 5 godina i kao imati pouzdan auto na duze staze. Ali, da li je to razlog uzeti drugi auto? Ne vidim da nesto mnogo je ovaj moj nepouzdan a i ne putujem opet 1000 i 1000 kilometara mesecno...

Jel imate neke ideje za i protiv? :D
slika
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la Philby »

Novo (novije) je uvijek bolje, ali pitanje je šta će čovjeka zapasti i koliko će trebati uložiti da se dovede u dobro (odlično) stanje. Čak i redovno održavanje (veliki servis, set kvačila, kočnice, akumulator i slično) predstavljaju značajan trošak koji je neizbježan po kupovini ili godinu kasnije, a budu bar 1000€.
Taj tvoj bar po slikama iz teme je u jako dobrom stanju i vjerujem da bi većini nas završavao posao, ali uvijek ima ono ali… :D

Na granici je sa godinama kad počinje propadanje i veći troškovi, ali i cijena mu sad dugo vremena neće naglo padati i to je po koja stotina evra svake godine. Ja bi ga držao do prvog većeg kvara kad veliko ulaganje ne povećava samu prodajnu cijenu i tad proslijedio dalje. Naravno, ako su potrebe za putovanjem veće i ne smiješ sebi priuštiti da ostsneš bez auta neki period do popravke (nabavke drugog) onda je kupovina novijeg razuman izbor.

A ako već nisi klasičan gastsrbajter već poput onog što pravi prizemnu kuću bez lavova na kapiji i imaš viška para uzmi novi 508 i nek ide život. :D
Avatar
IceMan2
VIP Član
Postovi: 545
Pridružen/a: 11. pro 2015, 21:11
Lokacija: Tuzla
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 HDI 110KW
Ima zahvala: 82 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la IceMan2 »

Evo da i ja napisem svoje misljenje. Naime prije par mjeseci sam se pitao isto pitanje kao i ti. Krenuo sam u prodaju i potraznju novoga vozila. Onda na pola puta sam odustao iz razloga sto sam imao pouzdano i dobro odrzavano vozilo, vozilo koje me nikada nije ostavilo kraj puta. Onda sam vagao sta uzeti a da ima isto opreme ili vise od trenutnog vozila. Onda gledaj velicinu prostora,koje auto daje isto ili vise. Da ne duzim sada ovdje, ugalvno kom mene je prevagnulo godine novog auta(pet godina staro), manji motor(manja potrosnja),manja registracija a vise opreme nego trenutno.To je kod mene prevagnulo a i finansiski se poklopile neke kockice tako da je to odradilo posao. Moj ti je savjet kreni lagano u prodaju,vidi sta se nudi, nemoras zuriti prodaji i pola godine ako treba,imas dobro auto, prodat ce se sigurno. Ako se odlucis sretno u prodaji i kupovini novog.
308 T9 2.0 BlueHDI 110KW
308 T7 1.6 DV6 D2
407 2.0 16v
206 2.0 HDI
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la kljuc13 »

Kad smo kod misljenja, ja uvijek glasam za zlatnu sredinu. Najbolje je biti u toku sta se desava na trzistu povremeno, cijene, ponude/potraznje itd, a sa druge strane teziti ka autu koji nije ni nov ni star, gdje odrzavanje nije skupo vec u rangu sa vrijednosti vozila.

Ako auto vrijedi 5000, nije mi uopce zao dati 500 npr za neki iznenadni kvar, a ako su kvarovi cesta pojava i skupi na to sve, onda je pametno rijesiti se toga jer je vise pitanje ugrozavanje svog zivota i zivota drugih nego cijena popravaka.

Novije je u mnogim slucajevima bolje ali optimum/sredina je pametnije novcano (a dobije se isto skoro) jer trenutno svako auto ima osnovne stvari poput airbag-ova, ABS, klimu, CD player, nismo vise u vremenu fica, spaceka i peglica pa da se strahuje na najmanjoj kisi.

Trenutno vozim 206-icu 1.6 HDI i toliko sam zadovoljan sa njim u svakom pogledu da jedini razlog zasto bih ga ikada promijenio je ako nestane dijelova ili ako ga nije moguce popraviti.
Avatar
IgorRadovanovic
VIP Član
Postovi: 302
Pridružen/a: 30. pro 2017, 23:43
Lokacija: Salzburg
Vozim: Peugeot 407 136
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 29 puta
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la IgorRadovanovic »

Ne bih razmisljao mnogo da uzmem 508 samo da mu se otvara prozor zajedno sa gepekom. To me nervira i zbog toga mi se izbor sve samo na jedan auto - FORD MONDEO (2015+).
Nije losa ideja, staviti za neku jacu cenu pa videti jel se neko javlja... mada ovaj ako prodam za 3k-4k, Mondeo bi me kostao 15k :) Imam drugara koji radi u Peugeot/Ford firmi i onda mi je to za delove popravke lakse. Ali da ne navlacim na tu stranu... sustina je do kad treba voziti ovaj auto. Jeste zamajac mozda pred blizi kraj, mozda i nije... nema nekih naznaka osim da hvata visoko, ali opet, to je do 600e popravka pa sam onda malo miran.

To je isto kao ono - kupiti novi mobilni. Ako stari vrsi SVE sto ti treba, zasto?

Ne mogu da nadjem razlog da presudim, ni da kupim, ni da ne kupim. Realno, mislim da zasluzujem jednom u zivotu da kupim sebi nesto onako da nazovem luksuzno, ali ako mi je samo to razlog, jebes ga onda, onda ispadnem sebi glup :D

Ono sto bi mi znacilo, a mislim da ovi noviji sad svi imaju, su ta neka ULTRA JAKA SVETLA. Bolest :) Dosta tukli meni, hocu da vidim i ja :)
Drugo, navigacija preko google maps, samo nakacim telefon i to je to. Svidja mi se i to. Ali ostalo... u sustini imam :D
slika
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la Philby »

Zbog tih nekih sitnica bi i ja uzeo noviji auto. Fabrička navigacija i povezivanje telefona, HUD i još ponešto sitno da čovjek sebi ugodi, kvalitetnija svjetla, više vazdušnih jastuka i veća bezbjednost u slučaju sudara, manja potrošnja uz možda i broj jači motor, ali nema se baš para za sve. :D
Što kažeš treba 3-5 ovakvih što sad vozimo prodati za novi, ali ko ima samo naprijed. :D
Peugeotpeugeot
Početnik
Postovi: 45
Pridružen/a: 11. pro 2017, 22:59
Lokacija: Banovići
Vozim: 307 Restil
Motor: 1.6 80KW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la Peugeotpeugeot »

Rodjak mi ima passat b7 2014 full oprema 2.0 bluemotion 4x4 presao oko 135 hiljada auto boli glava,da imam para ne bi oklijevao sa svim ga izasao oko 11500e.dok kod nas traze 27 pa do 35 hiljada km sto je suludo
Avatar
anak1n
Aktivan član
Postovi: 147
Pridružen/a: 24. pro 2016, 22:18
Lokacija: Srb/De
Vozim: 3008 (T84E; 2008–2016)
Motor: 2.0 HDi
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 86 puta
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la anak1n »

Igore,
Pogledaj ponude gde otkupljuju stare aute u zamenu. Drug je jako dobro prosao na jednoj toj akciji (umwelt premium), za skodu oktaviju karavan, 2009, u pocetnoi fazi raspadanja svega, jedan diler VW je davao max 6000€ i to je i dobio. U Skodi mu davali 3500€.
Ja se isto razmisljam (svez gastarbajter :) ) da se za koju godinu ponovim, dok 3008ica jos drzi cenu.
Meni ovaj moj u nekim slucajevima deluje mali (tesko poverovati, zar ne?). Planiramo i prosirenje porodice, lepo smo se uklopili u Dojce a o nekretnini jos ne razmisljamo jer su ovde basnoslovne cene.
Vuce me nova CX5ica kao i 5008ica.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
sheky
VIP Član
Postovi: 946
Pridružen/a: 21. tra 2017, 22:28
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307sw
Ima zahvala: 800 puta
 pohvaljen: 202 puta
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la sheky »

Kažu u Njemackoj svake 4 godine mijenjaju auto a svakih 10 namjestaj-naravno kod nas to ne važi..ja bih da sam tamo radio k'o i oni..
wicked red
Avatar
anak1n
Aktivan član
Postovi: 147
Pridružen/a: 24. pro 2016, 22:18
Lokacija: Srb/De
Vozim: 3008 (T84E; 2008–2016)
Motor: 2.0 HDi
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 86 puta
garage

Re: Zasto kupiti drugi (noviji) auto?

Post Postao/la anak1n »

sheky je napisao/la:Kažu u Njemackoj svake 4 godine mijenjaju auto a svakih 10 namjestaj-naravno kod nas to ne važi..ja bih da sam tamo radio k'o i oni..
Pa to, uzmu auto na kredit, 4 godine, poslednja rata je obicno pola vrednosti auto. Prodaju auto za malo veci izmos od toga, deo od toga uloze u novi auto/kredit ostatak odu na more/planinu.
Za namestaj ne znam to, ali se vala ovde moze naci odlican za male pare (tipa akcija sa 3500€ spusten na 500€).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru anak1n za post:
sheky
Odgovori

Natrag na “Off Topic”