Rasvjeta po kuci

Pišite o čemu god želite
Odgovori
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

evo posto sam francuza ledizovao koliko se moze dosla kuca na red, vec sam zimus nekad umjesto obicne r7s sijalice za vanjski reflektor ubacio led varijantu koju sam uspio modifikovati (citaj iscupao jedan dio iz senzora pokreta u reflektoru) da radi pa je sad dosla na red unutrasnjost

danas stigle 3 testne sijalice koje se sasvim normalno zavrcu u obicno e27 grlo da vidim kako to sve funkcionise, jedna je dosla defektna i ne radi al ajd cijena im je bila 0KM pa halalosum im, ove narucene trose 3w po specifikaciji a sijaju malo manjom jacinom od obicne sijalice od 40w, boja ista kao obicna, nisam htjeo ici na bijelu svjetlost jer nekako tad od kuce pravim bolnicu nego sam zadrzao ono na sto sam vec navikao oci

elem odmah sam narucio jos 4 komada ovih od 3w da kompletiram bar osvjetljenje lustera u dnevnoj pa onda polako dalje ubacivati verzije od 7w na mjesta gdje ide jedna sijalica, nije mi hica da moram sve odmah mijenjati nego polako vremenom

sad racunica je li to sve isplativo ili nije ne znam jbg, kad se uzme samo potrosnja onda itekako jest, razlika trenutno izmedju cijene jedne obicne i ove led se krece mozda markica - dvije, obicna ovdje kod mene kosta haman 0.5-1 KM dok led kosta ~2 KM (pricam o najjeftinijim varijantama), opet predvidjeno vrijeme trajanja led sijalice je nesto bruku vremena (haman 30k sati ili tako nekako) dok obicne znam mijenjati 2-3 puta godisnje pa sad vidjet cu kako ce se pokazati
slika ¦ slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la Avicii »

Odlicno uradjeno, jos samo spusti i zatamni :jezik:

Salim se malo, dobra ideja :good: I ja sam nekad tako nesto mislio naruciti preko Ebaya, al me mrzilo kontati kakvo mi pase, onda ne znam kako ce to svijetliti (sto ti kazes, necu da mi svijetli ko u bolnici).. ali stvarno ovo je bruka kakvog su kvaliteta ove obicne sijalice.. znaci promjenim nekad u mjesec dana 2-3 po kuci.

Nego da bi tema malo zazivjela, a i da i mi vidimo kako to sija, de ti nama okini koju sliku ;) :drink:
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

jbg ne znam kako da slikam dok svjetli a da ne sljasti, uglavnom et pogledas kako sija ona od 40w i to je to, mozda sekundu manje

evo jedino slika kako ta sijalica izgleda, znaci svijetli joj ovaj donji dio dok godnji sadrzi u sebi diode i otvore za ventilaciju

a sto se tice toga koja bi ti pasala imas listu naziva grla svugdje po netu naci, u bosni su to vecinom e27 verzije (debeli navoj na sijalici) i to je to, na ebayu ako hoces zutu svjetlost trazis warm white i nemas fule

slika

slika

slika
slika ¦ slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la Avicii »

E samo mi je to bitno da znam.. znaci E27 ;)
Sta znam, ima dosta ovih vrsta na ebay cini mi se, trebalo bi da ima i nekih jacih. Ma meni je samo da je ne mijenjam svako malo pa koliko god da kosta..
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

da e27 su nasa bosanska grla :green:

a probaj jbg nije im ni neka cjena da vidis hoce li ti raditi duze od tih, koliko sam vidio na stranici proizvodjaca ovih ako hoces da sija kao obicna od 60w preporucuju verziju od 9
slika ¦ slika
Avatar
Avduka
Aktivan član
Postovi: 81
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:28
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la Avduka »

ja sam vidio u Bingu neke od 3W nisu bile skupe...mozda 3,5km....
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

Avduka je napisao/la:ja sam vidio u Bingu neke od 3W nisu bile skupe...mozda 3,5km....
eto ima bingo markicu zaradu ne jednon, i to je da ih ne uzima na veliko kako uzima :green:
slika ¦ slika
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

eh evo da malo obnovim temu sa nekim podacima

prije nekoliko mjeseci sam ih sve narucio koje su mi trebale, sad mi u sobi sijaju 4x3W, za dnevni sam ubacio 5x7W u glavni luster i 2x9W u plavonjere, hodnik takodje 1x9W, vani 1x7W sa pomocnom jednom R7S (to su one koje idu u reflektore, ovakve) koja trosi 10W, jedino kupatilo nisam mijenjao jer ne znam kako se vole sa vlaznoscu

a statistika kaze ovako:

slika

samo se za zadnja 2 mjeseca poklapaju pa se moze vidjeti koliko se manje trosi iako se zivot u kuci uopce nije promjenio, sve se koristi kako se i do sada naviklo a sto se tice samog svjetla ono je haman pa isto kao sa obicnim sijalicama, mozda malkicu blaze ali covjek se za koji dan navikne a nisam primjetio i da je neko ko je dolazio u goste pitao sta za svjetlo, da je bolnicko bijelo sigurno bi se raspitivali

sad komplet sprat kuce trosi manje od 100W, a prije je moja soba uzimala 160 jer su u lusteru bile 4x40W sijalice

sto se cijene tice komplet zamjena je kostala oko 30KM s tim da sam ovu u reflektoru davno kupio i ona sama kosta nekih 7-8$
slika ¦ slika
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 960
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la StefanMD »

I ja sam kući ubacio manje više sve LED sijalice (ima ponegdje štedna obična), samo te koje si ti kupovao po nazovimo 3W nemaju ni približno toliko, nažalost.

To što kinezi sabiraju maksimalne snage pojedinih čipova (u slučaju sa slike 5630) ne znači da sijalice imaju stvarno toliko, vjerujem da su ti te od 3W više kao 1.5W, a tako i ostale, slobodno popolovi, niko te diode ne "vozi" maksimalnom strujom tako da i ne daju maksimalno snage koliko bi teoretski mogle!

Kod mene su većinom G9 i par E27 "CORN" sijalica u prizemlju, 24 takve diode daju oko 5W snage nazivno, svijetle primjetno jače od npr. 28W G9 halogenki, a ove E27 (na slici su E14) sa 72 diode su 25W nazivno, ja bih rekao prije da su 10-15ak, što je i dalje ubitačno jako, uzeo sam ih na nekoj akciji vrlo jeftino, evo slika ispod:

slikaslika


Na spratu sam ubacio GU10 COB (chip on board) sa 5W snage i one su nešto malo slabije od 50W klasičnih halogenki ali vrlo dobro sijaju svejedno, 6 komada za dnevni boravak je sasvim dovoljno, dvije u kuhinji, u hodniku itd...

slika


Ni sa jednim nisam imao posebno nekih problema, dvije od 12-13 ovih manjih G9 sa 24 diode imaju nekih problema sa pregrijavanjem pa ponekad izgori poneka dioda od tih 24, ali naručio sam za cca 3KM 100 komada bulk tih 5630 dioda u kesici i samo prelemim koju treba i radi i dalje sve OK...

Račun za struju ne pratim jer starci plaćaju, ali sam siguran da je primjetno manje, kod mene je u dnevnom boravku ranije bilo 8x28 + 1x75W u kuhinji, a sada je 8x5 + 1x10-15W, ušteda je ogromna, ranije ~300W a sada jedva 50-55W a sija bolje primjetno!

I da, boju sam uzeo čisto bijelu, ja lično ne volim žuto osvjetljenje za bilo šta...
slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la Avicii »

@anel Covjek za sve zivo ima app na telefonu :tocare: Koja je aplikacija u pitanju, sta, kako? Fina usteda, nakupi se na godisnjem nivou sigurno.
@stefan @anel Posto vidim da imate iskustva sa tim, koje sijalice preporucujete za dnevni, koje za sobu, hodnik.. od koliko W je dovoljno. Obicna su grla kod mene.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

sto se mene tice jos bolje ako manje trose a jacinom zadovoljavaju moje potrebe :green:

a bas sam gledao da si na nekoj od tema pisao o vrstama dioda i kvalitetu istih pa et sto se mene tice mozes na ovoj temi poblize to objasniti ili neki link nabaciti gdje se o tome moze procitati, jbg meni je led = led i ne pratim te vrste niti nesto slicno ali et nije na odmet znati po nesto o njima cisto za buducu kupovinu, na sto treba obratiti paznju i slicno :good:

sto se boje tice to je vise navika, a i davno negdje sam procitao da je kuci bolje zuto svjetlo jer je to mjesto za odmor i kao one su pogodne za to a bijelo po poslovnim prostorima i slicno jer je veca produktivnost ili sta vec, neko istrazivanje je bilo u pitanju i o tome su pricali

@avici: app se zove ECAS i radi na principu kao i ona sto mjeri prosjecnu potrosnju na autu, nastimas svako 7 dana u koje ti vrijeme najvise odgovara da te napomene i ti samo skoknes do sata i upises stanje potrosnje koja pise, on sve sam odradi dalje...a za sijalice nek stefan objasni malo poblize jer je ocito vise u tim vodama, i ja bih volio neke informacije saznati :good:
slika ¦ slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la Avicii »

Dobra stvar, moram to probati ;)
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la mara- »

Gdje kupuješ Anele, eBay, ili neki drug sajt?
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

vecinom sve na ebayu, mada sam se za elektroniku i tako ta kojekakva cudesa prebacio na gearbest pa kome nesto od toga treba nek pogleda :good:
slika ¦ slika
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 960
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la StefanMD »

Avicii je napisao/la: @stefan @anel Posto vidim da imate iskustva sa tim, koje sijalice preporucujete za dnevni, koje za sobu, hodnik.. od koliko W je dovoljno. Obicna su grla kod mene.
Pa generalno, po površini/veličini prostorije bi se moglo odrediti koliko je dovoljno, ili da kažeš koliko su ti trenutno W sijalice, da li bi jače ili slabije od toga i da ti se preporuči da kažem ekvivalentna snaga, ja sam kupovao i preko eBaya ali i preko Aliexpressa, dosta su jeftinije tamo, zato i jesam kupovao jače kod tog povoljnog prodavca, koštale su oko 4KM ove po 72 diode a svijetle 'nači bože. :shlag:

http://www.aliexpress.com/item/1x-SMART ... 46198.html
slika
Odgovori

Natrag na “Off Topic”