Rasvjeta po kuci

Pišite o čemu god želite
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 963
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la StefanMD »

A sad nešto ukratko o diodama, najčešće se za sijalice koriste tople ili hladne bijele 3528, 5050 ili 5630 (druga oznake je 5730, zbog patenta Samsunga čini mi se) diode. Za led trake važi isto s tim što se još koriste i RGB varijante, kod 3528 svaka sijalica predstavlja jednu od boja, dok su kod 5050 čipa sve tri boje sadržane u jednoj diodi, 5630 nisam ni gledao da li se prave u RGB varijanti.

Na slici vidite odnose veličina i izgled te tri vrste dioda:
slika

Dioda 3528 je najslabija naravno ali sasvim dovoljna za neko lagano osvjetljenje.
Dioda 5050 se ustvari sastoji od 3 spoja 3528 diode u jednom kućištu, te je samim tim i otprilike tri puta jača i troši 3x više struje.
Dioda 5630 je najjača i najefikasnija dioda ako se pogleda jačina osvjetljenja po W, i ima najširi ugao.

Neki od tehničkih podataka za ova tri tipa dioda su na sledećoj slici, dosta se može zaključiti iz toga:

slika
slika
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

sudeci po slikama kod mene su sve sijalice te 5630 diode

a kako ide za aliexpress postarina, moze li se s njima dogovoriti da poslaji obicnom kineskom postom koja je besplatna?
slika ¦ slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la mara- »

StefanMD, pošto vidim da si ovo fino proučio, reci mi molim te koji bi bio ekvivalent za klasičnu 100w sijalicu a koji sa onu sa manjim grlom od 60w? Ako imaš neki konkretan link, samo bih ovakve da su zatvorenog tipa, ružno mi ovo kada se vide diode. I koja je oznaka ovog manjeg grla, E14?
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 963
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la StefanMD »

@anel007: Što se tiče sijalica super, i ja ih koristim gdje god mogu, sitno su skuplje a fino stvarno svijetle...
Sa Aliexpressa većinom ne šalju u BIH iz ne znam kog razloga ali ja tražim one koji šalju u HR pa sa njima dogovaram, u većini slučajeva sam dogovorio, istina neke su ipak poslali u HR (prijateljeva adresa U HR je za svaki slučaj) a ne u BIH ali sam do sada dobio sve što sam naručio! :yes:

@mara-: Manje grlo je E14 da, rjeđe su koliko znam od 60W iako ih ima, ekvivalent zavisi i od kvaliteta dioda, mogu one biti iste veličine/oznake ali ima uticaj naravno i kvalitet istih.
Nešto standardno se uzima kao 10x slabiji LED je ekvivalentan klasičnoj sijalici, i ja vjerujem da je to približno tako, ali je problem u tome što svi lažu za označavanjem LED sijalica. :D

Recimo za one tvoje sa 6 komada 5630 dioda stoji da su 3W, moguće jeste teoretski ali teško kao što rekoh da iko te diode napaja maksimalnom strujom, automatski se više griju i skraćuju sebi životni vijek, tako da je to vjerovatnije polovina od toga, iako i dalje fino svijetle naravno. One moje sa 24 diode bi onda mogle biti 12W a to je daleko od realnog, vidio sam da ih se označava i sa više W, kako ko, a realno plafon 4-5 da imaju, svijetle dosta jače od 28W halogenki, recimo da bi im dao ekvivalent jedno 40W, već sa 50 je pitanje da li bi imale šta tražiti.

E sad, drugi problem, izgled! Teško je strpati npr 50-60 komada 5630 LED sijalica na malu površinu, zato se koristi "corn", i evo ja sam pogledao malo po eBayu, za E14 grlo kad se napiše 10W gotovo su sve corn sijalice ali ima i ovakvih kao sa slike ispod:
slika

Ono što je zanimljivo, deklarisana je kao 7W, odnosno zamjena za 45W sijalicu, i sve to ne bi bilo čudno da ne piše takođe i 7x 2835 LED, što znači da je to sijalica snage max. oko 1-1.5W, s obzirom da 2835 LED troši oko 0.2W, a sve ostalo što potroši su gubici.

Znači, E14, ja ne vjerujem da ćeš naći preko 15ak sijalica da ima i to da tražiš 5630 i da fino (normalno) izgleda, i da mijenja nekih 40ak W maksimalno, sve preko teško.


Isto važi i za E27, nemoguće je u ovu "lijepu" sijalicu strpati toliko LEDa da mijenja 100W, za to ti treba sijalica od barem 10W pravih, znači nazivno (na Ebayu) barem 20-25 da tražiš. Ja imam kako sam već rekao neke od kao 25W (72x 5630), ne vjerujem da su preko 10-15W ali svijetle stvarno dobro, što jes jes, ali su corn naravno.

Konkretan link znači za to što ti tražiš teško da ćemo naći, nažalost, ali, i corn kada se upali ne može se gledati u njega tako da ti niko neće ni skontati kakve su...

:beer:
slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la mara- »

Super, hvala za info. Pa eto, po tebi, sta je dovoljno da zamijeni klasičnu od 100w? Našao sam kao neke od 15w, 1200 lumena na gearbest, da li bi to teoretski bilo dovoljno da zamjeni ovu od 100w?
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la dino »

Svaka čast kolegi Stefanu na ovim podatcima. Da se malo i ja uključim u raspravu oko rasvjete u kući,...
Postoje standardi za osvjetljenost određenih prostorija, koja se dimenzioniše površinom prostorije i visinom montaže sijalice, kao i svrhom te prostorije (dnevni b., kancel., wc, soba,...) . Za osvjetljenost prostorija je najvažnija veličina svjetlosni fluks koji se mjeri u lumenima (lm). Već ste gore podobro obradili temu pa da ne elaboriram, već da navedem da je i za sijalicu takođe važna veličina lumen kojim ona svijetli i to treba i gledati, a ne snagu. Npr. sijalica sa žarnom niti snage 60W ima svjetlosni tok(fluks) od 630lm, pa se prema tome i treba tražiti ekvivalent u drugim izvorima svjetlosti bilo to LED ili druga vrsta.
Tvoja "mara" sijalica od 100W ima svjetlosni tok od 1250lm, pa bi trebao takvu i tražiti prema ovoj gore tabeli i slici koju je postavio kolega "stefan". Ova od 7w-550lm mijenja sijalicu od 45W po osvijetljenosti, a ne po potrošnji u tome je fazon kod sijalica. Snaga su Đulovi gubitci koji se rasipaju u obliku svjetlosnih fotona na sijalicama sa žarnom niti.
Ovih LED 5630 bi trebalo 25x50lm=1250 da zamijene klasičnu od 100W.
Nadam se da ste shvatili.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la mara- »

Da, razumijemo se. Skontao sam odmah da treba limene gledati samo nisam znao koliko obična ih ima i tako da bi ova što sam spomenuo trebala biti dovoljna. Ma naručiću takve 1-2 pa ako mi budu bile dobre, postepeno ću sve zamijeniti.
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 963
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la StefanMD »

mara- je napisao/la:Super, hvala za info. Pa eto, po tebi, sta je dovoljno da zamijeni klasičnu od 100w? Našao sam kao neke od 15w, 1200 lumena na gearbest, da li bi to teoretski bilo dovoljno da zamjeni ovu od 100w?
Daj link da pogledamo šta piše šta je unutra, pusti ti brojke ovako, zato sam i dao primjer za ovu od "7W" a ona realno nema ni trećinu od toga...


Dalje, kolega dino je dao još nekih podataka koji jesu bitni i slažem se sa njim u potpunosti.

Ono što ću ponoviti, ne vjerujte oznakama na kutijama, slikama i slično nego pogledajte "šta je unutra", preračunajte, kinezi pišu sve samo da se proda, nema uopšte potrebe da pričamo o tome, to je tako... :D

Npr. teoretski 25x50lm kod 5630 jeste 1250 lumena, ali niko te sijalice ne napaja tako jakom strujom da bi one radile na max, ja sam mjerio npr. na LED traci koja se sastoji od 5630LEDova i potrošnja je oko 0.1W po sijalici, tako da nije ni blizu 0.5W koliko je maksimum, i naravno da automatski ne svijetle ni tih 50 lumena nego lupam možda 20 po sijalici, mora se i to imati u vidu! ;)
slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la mara- »

Evo recimo ova: http://www.gearbest.com/led-light-bulbs/pp_139967.html

Po ovome što ste napisali, slagao je za lumene, ispadne 1050 a ne 1250 i još ako se ne napajaju punom snagom ispadne još manje. Koliko je realno očekivati da ima lumena?
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

reci ti meni druze gdje si ti planirao ubaciti ovolikacku sijalicu, sa vise W led sijalice povecava im se i dimenzija a ove su ti pogoleme vjeruj mi

za ovakav oblik sijalice ganjaj max do nekih 9W jer su one iole normalnih dimenzija a sve preko ganjaj one sto je stefan linkao, corn oblik ili kako se vec zove jer na manju povrsinu stane vise dioda :good:
slika ¦ slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5967
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 703 puta
 pohvaljen: 359 puta
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la Avicii »

Stefane, svaka cast na postovima.. :handclap:
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la mara- »

Anele, pravo da ti kažem, o veličini nisam ni razmišljao a mislio po kući da mijenjam gdje su postojeće halogene. A gledam da ne izgubim na svjetlosti, da ostane isto.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

eh pa uzmi na papir i nacrtaj dimenzije 9x13 cm pa ces vidjeti koliko je to, u tu jednu sa linka mozes staviti 2 obicne sijalice jednu pored druge na onom dijelu gdje su najsire i vjeruj da su ogromne, kod mene ove od 9w nisu mogle da udju u ovakve lustere jer su jednostavno presiroke

zato sam ti i rekao za neku normalnu upotrebu sijalice oblika kao na tvom linku ganjaj do nekih 9w, sve preko se vise isplati ove sto je stefan linkao jer na manju povrsinu stane vise dioda a kao sto on kaze kad se upale ionako ne daju gledati u sebe od jacine svjetla

razlog zasto su te sa tvog linka prevelike je sto unutra izgledaju kao na slici i diode se samo po ovoj ploci redaju, vise dioda zahtjeva vecu plocu pa i sijalica postaje veca

slika
slika ¦ slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la mara- »

Uh, to je onda baš veliko kada nije moglo u taj luster. Ništa onda, ganjati corn, ajd to i nije problem gdje se ne vidi direktno sijalica, recimo u plafornjeri, ali malo je poružno u ovim lusterima gdje se vidi sijalica.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Rasvjeta po kuci

Post Postao/la anel007 »

ma veliko jasta je, a oko izgleda jbg na tebi je da izvagas sta ti pase, imas koliko sam primjetio u zadnje vrijeme i ovakvih oblika, kao i ovakvih samo nisam nesto istrazivao kako sijaju, koliko jako i tako to a vjerovatno postoji jos kakvih varijacija pa pregledaj malo ako ces ganjati izgled :good:
slika ¦ slika
Odgovori

Natrag na “Off Topic”