voda ispod haube

Avatar
bojan2906
Iskusan član
Postovi: 406
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:32
Lokacija: I. Sarajevo
Vozim: Peugeot 307sw 1,6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 7 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la bojan2906 »

Sad ću morati i ja da vidim kakva je situacija kod mene, jer je i kod mene šoferšajba 2007. a auto 2006.

Послато са EVA-L09 уз помоћ Тапатока
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

vidi pa javi, uslikaj ako mognes
Avatar
bojan2906
Iskusan član
Postovi: 406
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:32
Lokacija: I. Sarajevo
Vozim: Peugeot 307sw 1,6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 7 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la bojan2906 »

Hoću, čim stignem.

Послато са EVA-L09 уз помоћ Тапатока
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la dino »

Problem je u tome što bi velika plastika br. 10 trebala da lijepo naliježe na šajbu, a time i da se uklopi u ove metalne lajsne B,C,D na dnu šajbe. Samo treba da uklopi plastika u limene nosače na dnu šajbe i da je drži priljubljenu. Voda koja dođe preko šajbe može da prođe ispod plastike i ove metalne lajsne bi je trebale odvesti prema bočnim stranama, odnosno blatobranima. Zbog raznih radova i vremenskih uslova dođe do deformacije ove gornje velike plastike i ne naliježe na šajbu kako treba. Kada se ovo poremeti, privremeno je rješenje uzeti silikon za lijepljenje šajbi (obični ne drži) i njime zalijepiti komplet plastiku za šajbu, pa kada treba skinuti i ponovo lijepiti.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

sinoc sam malo razmatrao ostala privremena rjesenja i naum palo mi je da uzmem crni duct tape i da pređem preko ove donje strane... buduci da se ova plastika mora skidati kod servisa mislim da mi je ovo jednostavniji nacin a i cisci u odnosu na silikon... ili cak dvostrana traka
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

slika
evo to je privremeno rjesenje, dok ne smislim nesto... crni duct tape , ocistio plastiku i staklo i onda ravnomjerno nanio duz plastike dovoljno nisko da ne smeta metlicama brisaca
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nvram »

Danas vidim da imam isti problem sa pustanjem vode koja ide sa sajbe dole,curi malo lijevo od desne solje amortizera ,taman negdje po akumulatoru i sa lijeve strane na istom otprilike rastojanju od solje amortizera i tu curi po isparivacu plina.
Ona zvucna izolacija je na desnoj strani skoro skroz se raspala posto se naliva stalno a tu mi je i komp pd plina pa mu nije bas zdravo da se natapa iako je pretpostavljam vodootporan.
Skoro sam radio solje amortizera kad je skidana plastika ispod sajbe ali mislim da ovo pusta i od prije.
Posto se nadam da necu skoro skidati tu plastiku sa cime je na kraju bolje da je trajno "zaljeparim" za sajbu,silikon ili traka?
Duct tape sto se spominje je kao neka izolirka obicna ili neka posebna traka?
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la Philby »

Duct tape je ona armirana traka koja drži kao nenormalna, često u filmovima korištena od otmičara i bratije za vezivanje. :D
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nvram »

A mislim da sam vidjao tu traku,sive boje i siroka je bila sto sam ja vidjeo a u pravu si to kada se neko sveze drzi bolje od lisica :D
Probacu sa tim,kulturnije je od meljanja silikona.
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 876
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la krajo »

Kod mene na prijašnjoj 308 je bio isti problem.Jednostavno su tu napravili promašaj.Taj keder sa plastikom u njemu ne stoji nikako na svom mjestu.Nije napravnjeno da kad ga namontiraš stoji fiksiran.Računali su da će plastija koja se navlači na samu šajbu biti dovoljno da drži čvrsto.Računali su da će to pomognuto kederom sigurno držati.
Ali nije tako.trebali su napraviti jedan dio da se može pričvrstiti šarafom negdje, ali nisu.I kod mene se sav onaj zaštitni tapacirung bio raspao da sam ga na kraju skinuo i bacio.Toliko se raspao da više nije mogao stajati pričvšćen iako sam ga dodatno ojačavao tankim itisonom.Mislim da ta voda koja se slije u unutrašnjost na motor može stvoriti probleme na elektronici i kablovima.Meni se hvala Bogu to nije desilo.
Znao sam pogledati sve i jednu 308 na koju sam naišao i ama baš na sve i jednoj taj keder sa plastikom nije stajao kako treba.
Na kraju sam podvukao silikon između šajbe i kedera.Ali tako da popunim prostor, ne da stisnem keder kao da zalijepi isti za šajbu.Zato što bi se u tom slučaju keder odmah odvojio od šajbe i ne bi ostao zalijepljen, a tu bise opet stvorio prazan prostor jer bi se silikon istisnuo.Nego sam ostavio da se silikon osuši(prilikom punjenja silikonom mora ti neko pomagati, da taj isti razvrati keder, a ti fino popuniš dovoljno) i onaj višak što je izašao van kedera(prema šajbi) sam osjekao skalpelom.
Tada više nije išla voda pod haubu i keder je uvijek stajao na mjestu.Doduše više nisam dolazio u priliku da skidam keder pošto sam prodao auto, tako da nisam saznao kako bi bilo skidati sve sa silikonom.
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 876
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la krajo »

nidjam je napisao/la: 28. stu 2016, 17:26 slika
evo to je privremeno rjesenje, dok ne smislim nesto... crni duct tape , ocistio plastiku i staklo i onda ravnomjerno nanio duz plastike dovoljno nisko da ne smeta metlicama brisaca
Meni ovo sa trakom nije palo na pamet.Možda to i nije loša opcija ako je i estetski korektna.Samo ta jaka traka ima tako zeznuto ljepilo koje vremenom ostaje na podlozi na koju je traka zalijepljena, pa kada hoćeš da skineš traku traka se skine ali ostane to ljepilo koje je veoma teško skinuti.
Kada bi se član "nidjam" uključio u diskusiju pa da kaže iskustvo sa trakom.
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nvram »

Hvala na odgovoru i predlogu druze.
Oba nacina su dobra pa cu probati mozda prvo sa trakom iako si u pravu za ovo ljepilo koje bi posle ostalo ali kao sto rekoh ne planiram to skidati opet uskoro da zlo ne cuje ;)
Avatar
kao_kaoty
Početnik
Postovi: 6
Pridružen/a: 30. lis 2021, 00:11
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T7; 2007–2013)
Motor: 1.6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la kao_kaoty »

Da podijelim svoje iskustvo sa ovom problematikom.

Duckt tape mi uopste nije pomogao, jer se poslije pranja auta odlijepi veoma lako. Moguce da je bila losija traka ili detrdzent utice na nju.

Na kraju sam pokusao sa malo sirom (19mm) crnom izolir trakom, presao fenom poslije da bolje uhvati, i cini se ok rjesenje. Nakon 3-4 mjeseca je bilo potrebno ponoviti postupak zato sto se vremenom odlijepi na "coskovima" plastike.
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nvram »

Da javim i ja, probao sam sa izolir trakom ali posle nekog vremena pocne da se skuplja od sunca, kise...
Posle toga sam kupio neku malu tubicu kao crnog silikona i sa tim sam namazao spoj plastike i sajbe i to ok drzi posto je nekako elasticno ali i dalje primijetim da malo vlazi onu izolaciju ispod pa sam prestao da obracam paznju na to.
Avatar
kao_kaoty
Početnik
Postovi: 6
Pridružen/a: 30. lis 2021, 00:11
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T7; 2007–2013)
Motor: 1.6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la kao_kaoty »

Vi barem imate izolaciju, moju je davno pojelo 😀.

Kupio bih zamjensku ali u ovlastenom kosta 170km, na Ali express sa dostavom oko 200km. Ne isplati se u oba slucaja.
Jedino neku polovnu pa neka sljaka dok moze, ali veoma tesko naci.
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”