voda ispod haube

Odgovori
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

pozdrav imam problem sa vodom u peugeotu 308 ... tu i tamo nadje se mala rupica pa se uvuce u unutrasnjost kroz gepek kroz vrata, sve se to da rijesiti, međutim veliki problem mi predstavlja voda koja se ulijeva sa sofersajbe pod haubu.... dakle direktno na akumulator i motor... ona plastika koja bi trebala da razvodi vodu sa sofersajbe lijevo i desno u odvode pusta vodu , koja podlizuje ispod i direktno na motor kao sto sam rekao... jel ima ko kakvo rjesenje?
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

da upotpunim opis situacije: danas sam primjetio da je sajba mjenjana ... stakla su 2008 a sajba 2014, tako da prethodni vlasnik nije namjestio plastiku kako valja ili se ona prilikom mjenjanja sajbe deformisala... majstor preporucuje ljepljenje silikonom , sad koliko je to pametno buduci da se ta plastika mora skidat prilikom rada na motoru (mjenjanja zracnog filtera i slicno) .... to bi bilo dakle privremeno rjesenja jer svaki naredni servis ili neka druga prepravka ponistila bi dotadasnji posao jer bi se plastika morala odvojiti od sajbe...
savjeti ????
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la kula »

Slazem se sa majstorom ukoliko se plastika ne moze lijepo namjestiti. Osim toga ja bih jos provjerio odvode da nisu zacepljeni i sa lijeve i sa desne strane
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

gledaj to svak pomisli ali nije do toga... odvodi su uredni problem je direktno na plastici.... ona pusta vodu ispod tacno i vidim gdje
slika
slika
sve se vidi
Avatar
bojan2906
Iskusan član
Postovi: 406
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:32
Lokacija: I. Sarajevo
Vozim: Peugeot 307sw 1,6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 7 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la bojan2906 »

Koliko ja znam, i kod mene na 307 tu se odvaja i ima lufta pa mi voda ne ide u motor. Mislim da ti nije do toga.

Послато са EVA-L09 уз помоћ Тапатока
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la Tom »

Nije problem plastika, vec ova guma koja sluzi kao dihtung izmedju plastike i stakla.
Poskidaj sve ovo, pedantno ocisti ovo staklo i sve okolo, isto uradi sa ovom gumom, toplom vodom i sundjerom sve operi, kupi neko od sredstava za odrzavanje gumenih djelova(sonax/berner/sl) u stiku, ili bar u spreju, istretiraj gumu i pravilno je montiraj, plastiku isto. Usked udara doslo je do neke deformacije pa plastika i ta guma ne prijanjaju kako treba na staklo, probaj locirati problem(pored prljavštine koja je vidna). I redovno odrzavaj gumu tim sredstvom da ne bi gubila elasticnost, isto uradi sa drugim kederima, i nece biti problema. Poslusaj i Kulu i pretresi odvodne kanale, u 90% slucajeva su oni začepljeni.

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

sipam vodu po sajbi i gledam ispod haube.... na ovom mjestu prolazi... isto tako i na lijevoj strani.... nema nista izmedju .... a mozda tebi ne ide u motor zbog one tapacirung zastite iza motora sto stoji..... pokusaj opipati jel ima vlage u njemu.... ne znam sta da cinim s ovim, da lijepim ili sta vec... ubrzo ide i mali servis dakle odma bi tu bilo potrebno sve to odlijepiti pa ponovo
Tom je napisao/la:Nije problem plastika, vec ova guma koja sluzi kao dihtung izmedju plastike i stakla.
Poskidaj sve ovo, pedantno ocisti ovo staklo i sve okolo, isto uradi sa ovom gumom, toplom vodom i sundjerom sve operi, kupi neko od sredstava za odrzavanje gumenih djelova(sonax/berner/sl) u stiku, ili bar u spreju, istretiraj gumu i pravilno je montiraj, plastiku isto. Usked udara doslo je do neke deformacije pa plastika i ta guma ne prijanjaju kako treba na staklo, probaj locirati problem(pored prljavštine koja je vidna). I redovno odrzavaj gumu tim sredstvom da ne bi gubila elasticnost, isto uradi sa drugim kederima, i nece biti problema. Poslusaj i Kulu i pretresi odvodne kanale, u 90% slucajeva su oni začepljeni.

poslato s Jadrana
da upravo ta plastika ne lezi kako treba na sofersajbi i povremeno ispadne... kao da ima neki otpor... a i citav ovaj plasticni poklopac ima hod gore dole nekih cenat.... dakle nije bas 100% cvrst i fiksiran.... jel postoji neki saraf koji fiksira sve ovo?

 ! Poruka od: Avicii
Ne moras pisati post jedan ispod drugog, koristi opciju 'izmeni post'.
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la Tom »

Nemam pojma, nemam 308, neka ti provjeri neko od kolega koji ga voze, ili u part manuelu da se vidi sto sve, i kako, drži tu plastiku.

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

sad pricao sa covjekom koji radi auto stakla, kaze da ova sva plastika sa slivnicima dodje zajedno sa sajbom i da se zajedno ugradjuje.... kod mene je je mjenjana sajba a plastike vjerovatno ostale od stare pa zato ne dihtuju.... ali opet mi nije jasno kako onda raaditi servise na autu, to se sve mora razmontirati.... onda svaki put kad nesto radio na motoru pojavit ce se isti problem
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la kula »

slika

Ovi oznaceni dijelovi ti idu u kompletu za sajbu
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la Tom »

Jasno je, guma dodje sa soferkom a plastika se montira u gumu!
Ako tebi zaliva ispod gume onda je firskiraj silikonom, ako ti zaliva ismedju gume/kedera i plastike onda nema pomoći sem da dobro upasujes gumu i plastiku.
Kula ABCD idu na soferku jel?

Kad se radi servis razdvajaju se guma koja ostaje pri staklu i plastika koja se miče/vraća.

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

cini mi se da C i D nemam uopste :S

tacke na kojima voda ulazi su spoj C+ B i spoj D+B.... dakle samo uglovi.... koliko sam primjetio nemam uospte c i d .... morat cu na otpadu negdje potraziti
Avatar
Harun
VIP Član
Postovi: 400
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307 2.0HDi i 206 2.0HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la Harun »

Isti problem, a i isto je fabricki napravljeno na 307-ci. Ovo B,C i D moras imati sigurno i to ti se nalazi ispod ove velike plastike to su ti metalne kanalice zaljepljene za sajbu, sad za sta one sluze ne znam ni ja.
Ali nama pravi problem ovaj veliki dio pod brojem 10, na njemu je ovo sto si ti postavio sliku.
Kod nas je dosta pustalo vodu i unistilo gotovo sve tapacirunge, kod tebe ovo super izgleda na drugoj slici kako je u nas, vidi se na nekim mjestima da je razvraceno u nas :D
Probano nekoliko puta silikonom ali nece da ufati i gotovo, imam osjecaj da je to plastika a ne guma. Najzadnje genijalno rjesenje je bio najlon iza, odnosno iznad tapacirunga. Koliko sam primjetio ne pusta vise, kolko tolko je manji prostor za vodu zbog silikona a i ode voda negdje drugo preko najlona. :D Gdje i kako ne znam, ali nadam se da ce otac napisat malo vise jer se on bavio vise ovim problemom.

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

ok najlon iza tapacirunga, to sam i ja pomislio da uradim... međutim naum pade mi da mi najlon ne odvede vodu u kabinu... iskreno nikad nisam vidio prostor pod haubom bez motora i ne znam koliko ima otvorenog prostora (rupa za kablove i slicno) pozadi, odnosno naprijed u kabini, dal bi sad ta voda koja padne na naknadno postavljen najlon mogla da zavrsi pod mojim nogama u tapacirungu :S primjetio sam da iza motora postoji jos jedan tapacirung , sad jel on povezan sa onim unutra nisam siguran....
Avatar
nidjam
Aktivan član
Postovi: 53
Pridružen/a: 26. stu 2016, 21:24
Lokacija: jablanica
Vozim: peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: voda ispod haube

Post Postao/la nidjam »

ispravka, C i D su na svom mjestu.... prostor izmedju njih je kriticna tacka
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”