Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Avatar
anel90
Početnik
Postovi: 30
Pridružen/a: 18. vel 2016, 21:55
Lokacija: Mostar
Vozim: Peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la anel90 »

Nedavno kupim 4 nove zimske gume i platim ih kao i montazu i balansiranje. Prodavač (Unitrade)mi kaže sjedi popij negdje pice i dodji za 35 -40 minuta.Ja sjednem tu blizu i nakon 30 minuta trazi me momak koji radi taj posao i kaze ne mogu ja ovo mjenjati ovaj ključ ti ne valja.Da skratim u mene je na svakom točku po jedan sigurnosni vijak ili lopov vijak koji se ne moze odvrnuti bez sigurnosnog ključa koji se nalazi u setu rezervne gume.Vjerujem da vas dosta zna to al ima i onih kojima je to nepoznato.Fazon je da su u mene u tom kljucu postojala 4 pina kao valjkići mali ali su dva nekome prije mene ispala.Ja sam jedan izgubio jer lako ispadaju i ostao sam samo sa jednim medjutim kad sam kocnice radio momak mi napravi jos 2 izreze slicnu sipku namjesti u kljuc i sve OK.Ovaj sto je gume trebao da mjenja nece sa takvim kljucem da mjenja kaze ostetitt cu ti glavu pa neces otvoriti nikad itd( inače jako arogantan i stavom i izgledom).Sto u nekom pogledu ima smisla medjutim ja ga nagovarao da radi pa makar i ostetio on nije htio.Napravio mi zesci problem jer sam izgubio 4 sata(a napustio posao reko da mi 40 min treba) vozeci se po otpadima trazeci normalni vijak ili 4 polovna sigurnosna, dok na kraju nisam otisao u drugog majstora tj (a.o Leko) i ljudi mi bez frke skinu taj saraf(besplatno) i ponovo se vratim kod Unitrad-a na montazu.i nakon montaze opet u Leke da mi onaj 4 saraf stavi posto ovaj opet nije htio.Sad nasekiran hocu da Vas pitam sta da radim ne zelim se vise sa ovim peglati, da li ste vi imali ovaj problem i kako ste to rijesili.Kontaktirao sam ovlastenog i ponudio mi je 55eura +pdv i kasnije mi se javio da je nasao na stanju u magacinu 2 sig kljuca za moje vozilo 75KM kao po staroj cijeni.Da li da to uzmem ili je to skupo i sta uopste dodje u toj cijeni ako je neko imao iskustva da napise.
2.Stvar koja me zanima je vasa iskustva sa akumulatorima , da li ga smijem promjeniti sam hocu li ista zajebat (a sta god u ovog auta dirnem nesto slomijem), konkretno mislim na zakljucavanje radio i paljenje.
3.stvar je u pitanju amortizera tacnije zadnjih .Nemam pojma o modelu ni o cijeni na service boxu kostaju 220 KM sad da li je to 1 ili u paketu nisam siguran.AKo neko i tu nesto vise zna volio bi da napise.

Krenulo me nesto sa peugeotom sve mi lovu cupa iz dzepa...
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la Worf »

Imao sam slican problem, vulkanizer nije mogao da skine jedan sigurnisni saraf jer se ostetio kljuc. Kupio kod njih - Maja gume u sarajevu, zamjenske za 40KM. Problem je sto sam morao ici u auspuh servis da nesto vari kako bi ga mogao uopste skinuti i onda staviti nove.
Ovi zamjenski mi djeluju i dosta kvalitetniji, mislim da ce se teze ostetiti.

Meni su i na 206 i na 308 mijenjali akumulator, samo skinu i stave novi, i nije bilo nikakvih problema.
Avatar
tigar1982
VIP Član
Postovi: 363
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:45
Lokacija: BiH Živinice
Vozim: peuget 307 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la tigar1982 »

pod broj 1 kupis sebi normalne 4 sarafa koja ti trebaju i makni te lopove jer kad ce ti netko htjeti ukrasti tockove ni ti ih lopovi nece spasiti
pod 2 ja sam mijenjao na svom 307 sam akumulator bez problema sem sto mi je izgubio na radiu datum i vrijeme koje se mora ponovo podesiti
pod 3 vidi po radnjama koliko kostaju amortizeri okani se servis boxa
nadam se da sam ti ikoliko pomogao
Avatar
anel90
Početnik
Postovi: 30
Pridružen/a: 18. vel 2016, 21:55
Lokacija: Mostar
Vozim: Peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la anel90 »

tigar1982 je napisao/la:pod broj 1 kupis sebi normalne 4 sarafa koja ti trebaju i makni te lopove jer kad ce ti netko htjeti ukrasti tockove ni ti ih lopovi nece spasiti
pod 2 ja sam mijenjao na svom 307 sam akumulator bez problema sem sto mi je izgubio na radiu datum i vrijeme koje se mora ponovo podesiti
pod 3 vidi po radnjama koliko kostaju amortizeri okani se servis boxa
nadam se da sam ti ikoliko pomogao

Gdje kupiti nove šarafe???
Avatar
anel90
Početnik
Postovi: 30
Pridružen/a: 18. vel 2016, 21:55
Lokacija: Mostar
Vozim: Peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la anel90 »

Worf je napisao/la:Imao sam slican problem, vulkanizer nije mogao da skine jedan sigurnisni saraf jer se ostetio kljuc. Kupio kod njih - Maja gume u sarajevu, zamjenske za 40KM. Problem je sto sam morao ici u auspuh servis da nesto vari kako bi ga mogao uopste skinuti i onda staviti nove.
Ovi zamjenski mi djeluju i dosta kvalitetniji, mislim da ce se teze ostetiti.

Meni su i na 206 i na 308 mijenjali akumulator, samo skinu i stave novi, i nije bilo nikakvih problema.
Ja sam u Leke htio kupiti te zamjenske ali nijedan nije odgovarao jer su kod Peugeota posebni šarafi.Oni su ih probali al ne odgovovaraju pa me iz tog razloga strah naruciti od majagume i onda ih bacim ako ne valjaju.
Avatar
liaar
VIP Član
Postovi: 749
Pridružen/a: 10. svi 2017, 08:46
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 2018
Motor: 1.5 BlueHDI 96kW
Ima zahvala: 140 puta
 pohvaljen: 128 puta
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la liaar »

anel90 je napisao/la:
Worf je napisao/la:Imao sam slican problem, vulkanizer nije mogao da skine jedan sigurnisni saraf jer se ostetio kljuc. Kupio kod njih - Maja gume u sarajevu, zamjenske za 40KM. Problem je sto sam morao ici u auspuh servis da nesto vari kako bi ga mogao uopste skinuti i onda staviti nove.
Ovi zamjenski mi djeluju i dosta kvalitetniji, mislim da ce se teze ostetiti.

Meni su i na 206 i na 308 mijenjali akumulator, samo skinu i stave novi, i nije bilo nikakvih problema.
Ja sam u Leke htio kupiti te zamjenske ali nijedan nije odgovarao jer su kod Peugeota posebni šarafi.Oni su ih probali al ne odgovovaraju pa me iz tog razloga strah naruciti od majagume i onda ih bacim ako ne valjaju.
Brate čuj se sa njima, reci šta ako ne mognu, vako nako.
Trebalo bi da dobiješ fiskalni i vidi možeš li uraditi povrat ako ne budu odgovarali i slično, ako ne može ne uzimaj kod njih i riješena dilema...
slika
Nothing is true; everything is permitted.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la Worf »

Ja sam proljetos kod njih uzeo, imali na stanju i odmah isprobali i vidjeli da odgovaraju. Samo je pitanje da li jos imaju na stanju, nazovi pa vidi, ako imaju probaj

Cak i ako narucis, odmah kad stignu pred njima isprobas i vratis ako ne odgovaraju.
Avatar
tigar1982
VIP Član
Postovi: 363
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:45
Lokacija: BiH Živinice
Vozim: peuget 307 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la tigar1982 »

anel90 je napisao/la:
tigar1982 je napisao/la:pod broj 1 kupis sebi normalne 4 sarafa koja ti trebaju i makni te lopove jer kad ce ti netko htjeti ukrasti tockove ni ti ih lopovi nece spasiti
pod 2 ja sam mijenjao na svom 307 sam akumulator bez problema sem sto mi je izgubio na radiu datum i vrijeme koje se mora ponovo podesiti
pod 3 vidi po radnjama koliko kostaju amortizeri okani se servis boxa
nadam se da sam ti ikoliko pomogao

Gdje kupiti nove šarafe???
kod vulkanizera uzmes polovna 4 sarafa ili negdje na otpadu auta
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2453
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la mara- »

Aku ja ipak ne bih tako skidao kao što je rečeno. To se ovako radi.

Spusti vozačev prozor, otvori haubu, zatvori sva vrata.
Sačekaj 3-4 minute da računar ode u sleep mode.
Skini akumulator i stavi novi.
Upali kratka svjetla kroz prozor. I nakon par sekundi ugasi.
Proces je završen.

Za šarafe bih isto preporučio u radnji Maja gume u Sarajevu i to sigurnosne, par maraka su skuplji od običnih.
Avatar
micija
VIP Član
Postovi: 714
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:19
Lokacija: Modriča
Vozim: Peugeot 5008
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la micija »

Sigurnosni saraf za felne (30 KM)
https://www.olx.ba/r/26627796/49242

Evo ovo ti treba.
Avatar
tigar1982
VIP Član
Postovi: 363
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:45
Lokacija: BiH Živinice
Vozim: peuget 307 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la tigar1982 »

neznam samo zasto stavljate ove sigurnosne sarafe sta mislite desi vam se da morate zamjeniti gumu negdje u nekom zabacenom dijelu gdje nema nikoga a nemate taj dio sto ide e onda ste ga najebali da valja stavite sarafe kao sto sav normalan narod stavlja i sto svako vam moze izaci u susret da vam pomogne kad vam se desi takva situacija.
To je samo moje misljenje a opet neka svako radi kako misli da je ispravno
Avatar
micija
VIP Član
Postovi: 714
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:19
Lokacija: Modriča
Vozim: Peugeot 5008
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la micija »

Pa ko da za gume 1000 km a felne i skuplje a uz to zivi u velikom gradu gdje je masovna pojava da auto ostane na ciglama,dobra preventiva su ovi sarafi.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la Worf »

Valjda bi taj kljuc trebao uvijek nositi sa sobom, upravo zbog mogucnosti da dodje do takve situacije, a ako ga neko ne bi imao u takvoj situaciji to bi defintivno bio problem.

Stoji to da ako neki profesionalac hoce da ti skine tockove da ce on to i uraditi, isto kao i sa kradjom auta, ali ja na to gledam da je dobro imati te zastite, ako nista da odbijes one sitne lopove i amatere koji isto tako ima. Puno ce ih odustati ako vidi da imaju sigurnosni sarafi, radije ce traziti neke bez njih, ili ako hoce da ukrade vozilo a vidi alarm i druge zastite, pa ako nista usporice ga i veca je sansa da ne uspije i da eventualno bude ulovljen. Ako naletis na profesionalca koji ti je zapiko tockove, ili cijeli auto, tu svakako nema pomoci.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la Worf »

mara- je napisao/la:Aku ja ipak ne bih tako skidao kao što je rečeno. To se ovako radi.

Spusti vozačev prozor, otvori haubu, zatvori sva vrata.
Sačekaj 3-4 minute da računar ode u sleep mode.
Skini akumulator i stavi novi.
Upali kratka svjetla kroz prozor. I nakon par sekundi ugasi.
Proces je završen.

Za šarafe bih isto preporučio u radnji Maja gume u Sarajevu i to sigurnosne, par maraka su skuplji od običnih.
Kakav problem bi se mogao pojaviti kod skidanja akumulatora ako se ne postuje ta procedura?
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2453
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Sigurnosni vijci (lopov šarafi) i ključ

Post Postao/la mara- »

Nisam siguran, ali to je preporučen procedura od Peugeota, i čak je i AutoData navodi. Vjerovatno može nešto oko BSI da pobudali.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Odgovori

Natrag na “Općenito”