Peugeot 407 - Zamjena senzora vanjske temperature

Napravili ste ili uradili nesto, podijelite to sa nama ( nešto što nije vezano za Vaš automobil)
Odgovori
Avatar
kenann
Početnik
Postovi: 47
Pridružen/a: 19. ožu 2018, 00:40
Lokacija: BiH
Vozim: Peugeot 407
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 5 puta
garage

Peugeot 407 - Zamjena senzora vanjske temperature

Post Postao/la kenann »

Pozdrav forumasi,

Kako sam vec prije pomenuo na autu mi je "otisao" senzor vanjske temperature, sto mi je stvaralo probleme kada ukljucim klimu na auto i stalno mi je izbacivalo upozorenje "risk of black ice".
Eh, nasao sam senzor online preko aplikacije Wish (bio je besplatan, samo sam dostavu platio), isao sam cisto da testiram tu stranicu buduci da nisam nesto posebno narucivao sa pomenute stranice. Inace malo sam cackao okolo na eBay-u i cijena mu je od $2.50 do $3.
Senzor je jutros stigao, ja sam ga zamijenio pa cu vam probati barem malo objasniti (nisam nigdje uspio naci kada je meni trebalo pa se nadam da ce nekom pomoci).

Kada sam poceo raditi ovo je temperatura koju mi je stari senzor pokazivao
slika

Kao sto vecina vas zna, kod 407ce ovaj senzor se nalazi u retrovizoru na suvozačevoj strani.
Prvi korak je skinuti ogledalo. Ovdje sam koristio plastiku za stakla, lagano povlacio dok staklo nije iskocilo iz lezista. Budite oprezni, nemojte vuci ko sivonje jer lahko moze puci staklo ili da iscupate kablo ako su vam el retrovizori.

slika

Sljedeci korak je skinuti plastiku sa suportne strane ogledala. Da bi to uradili, morate popustit tri zakacke. Jedna u gornjem desnom cosku, druga u gornjem lijevom cosku, i treca u donjem desnom cosku. Plastiku lagano povuci i otkaciti sa zakacke, zatim retrovizor morate sklopiti da bi skinuli plastiku. Kada to skinete vidjet cete kablove kako od retrovizora tako i one koji vode do senzora temperature.

Zakacka gore desno
slika

Zakacka gore lijevo
slika

Zakacka dole desno
slika

Zatim sklopite retrovizor i skinete plastiku - onda cete vidjet kablove :think:

slika

Ova dva kabla su od senzora
slika

Eh, kada smo to skinuli ostaje nam da skinemo donju plastiku, tu imamo dvije zakacke koje popustimo i povucemo plastiku prema dole. Jedna zakacka je dole desno, druga dole lijevo.

Dole desno
slika

Dole lijevo
slika

Kada to skinemo konacno dolazimo do senzora.

slika

slika

Klasika, skinete stari senzor, spojite novi, izolirate mjesto gdje ste spojili i onda vratite sve na svoje mjesto i gotovo :coolg:

Vratio sam sve na svoje mjesto, upalio i odma mi je pokazao temp 21c. Uzeo sam mobitel da provjerim sta on kaze, kad gle cuda, sve radi :slin:

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru kenann za post:
rgundertjerr
Avatar
407ftw
Napredan član
Postovi: 228
Pridružen/a: 10. tra 2018, 23:19
Lokacija: Brcko
Vozim: 407
Motor: 1.6 HDI 81KW
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 51 put
garage

Re: Peugeot 407 - Zamjena senzora vanjske temperature

Post Postao/la 407ftw »

E ovo i meni izbacuje al se nisam zamarao , hvala! :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru 407ftw za post:
rgundertjerr
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Peugeot 407 - Zamjena senzora vanjske temperature

Post Postao/la kula »

Dobro si ti to objasnio svaka ti cast :good:
Ovi su korisnici zahvalili autoru kula za post:
rgundertjerr
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Peugeot 407 - Zamjena senzora vanjske temperature

Post Postao/la Avicii »

Svaka cast za DIY!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru Avicii za post:
rgundertjerr
Avatar
kenann
Početnik
Postovi: 47
Pridružen/a: 19. ožu 2018, 00:40
Lokacija: BiH
Vozim: Peugeot 407
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: Peugeot 407 - Zamjena senzora vanjske temperature

Post Postao/la kenann »

Hvala, potrudio se malo :) al' fakat sam trazio po netu, cackao kako sta gdje i nista nisam nasao.
Najblize sto sam nasao je za Peugeot 206 na yt, s tim sto je neka serija samo skines ogledalo i odma ispod senzor, odvrnes saraf i skines, zamjenis i gotovo.
Hajde reko i da slikam kada sam se vec upustio da sam zamjenim. Mozda nekom i pomogne

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru kenann za post:
rgundertjerr
Odgovori

Natrag na “Moj DIY”