Vadjenje stakala peugeot 307

Napravili ste ili uradili nesto, podijelite to sa nama ( nešto što nije vezano za Vaš automobil)
Odgovori
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ArminM »

Evo skinuo sam maksuz neke stvari da napravim diy,jer ima clanova kojima je potrebno. Poslije cemo editovat kad budem lijepio folije pa cemo dodavat u ovu temu.
Znaci krenimo sa skidanjem tapacirunga: prvo odvrcemo dva sarafa iz rucke na vratima i jedan sa strane
slika
slika

Nakon ovih sarafa vadimo ukrasnu plastiku oko steke za otvaranje vrata. Prilikom vadjenja ove plastime budite oprezni jer su nozice koje je drze jako krhke, da ne bi bilo pucanja. Najbolje je koristiti neku plasticnu spahtlicu ili jednostavno iznutra uhvatite prstima i lagano odvojite,kako sam i ja radio
slika
slika

Nakon sto otpojite konektor prekidaca podizaca nista vas ne sprecava da skinete tapacirung. Takodje pozivam na oprez da ne bi doslo da pucanja zabica ili slucajno samog tapacirunga. Evo jedna slika kako izgleda skinuto, te mozete vidjeti gdje se nalaze zabice. Koristite opet neko plasticno pomagalo ili jednostavno nadjite gdje je tapacirung najlakse uhvatit i njezno povlacite dok se ne odvoji
slika

Ovu zastitu na vratima je najbolje skalperom odvojiti,povlaciti na sebe i sjeci ljepilo, jer ce se tako poslije ponovo zalijepit ukoliko se vrati tacno gdje je bila.
Kad odvojite zastitu dosli ste do stakla, koje je povezano s podizacem sa dva sarafa, u pitanju je saraf 30, torex ili seskant, ne znam kako ko zove

Prije nego odvrnete ova dva sarafa zabiljezite kako stoje, jer oni usmjeravaju staklo, ukoliko se ova plastika postavi ukoso moze doci do pucanja podizaca, moze zapeti staklo itd.
Staklo moze izaci i bez da skidate ovu plastiku,medjutim necete ga moci vratiti bez da je skinete.
slika
slika

Kad sve ovo skinete staklo lagano rotirajte unutar vrata i izvadite ga napolje, na isti nacin cete ga i vratiti unutra.
Slijedeci post koji cu ubaciti bit ce kako cete zalijepit foliju, te na bezbjedan nacin po samo staklo, ali i foliju sve vratiti unutra
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la Avicii »

Odlicno uradjeno i objasnjeno :handclap: Jos kad folije nalijepis bice extra DIY :good:
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ArminM »

Htio sam danas, ali sam skontao da nemam dovoljno folije kuci pa sam odustao, nije mi mrsko rastavit sve ponovo, jednostavno je sve, brzo cu zavrsit
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ElComandante91 »

Svaka čast za DIY! :bravos:
Clapton is God!
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la dino »

Odlično ti je ovo i zahvaljujemo se na trudu da nam pokažeš. :D
Samo bi par pitanja imao ako ćeš uvažiti:
- da li je potrebno prije spustiti staklo ili treba da stoji zatvoreno
- malo iz daljine uslikaj komplet vrata da se vide detalji, na ovoj zadnjoj slici nije mi jasan položaj.
Inače je odlično objašnjeno, još samo kada budeš vraćao staklo i zatvarao tapacirung :think:
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ArminM »

dino je napisao/la:Odlično ti je ovo i zahvaljujemo se na trudu da nam pokažeš. :D
Samo bi par pitanja imao ako ćeš uvažiti:
- da li je potrebno prije spustiti staklo ili treba da stoji zatvoreno
- malo iz daljine uslikaj komplet vrata da se vide detalji, na ovoj zadnjoj slici nije mi jasan položaj.
Inače je odlično objašnjeno, još samo kada budeš vraćao staklo i zatvarao tapacirung :think:

staklo ne moras dirati dok ne dodjes do momenta kad ga budes htio odvrnuti sa podizaca. da bi dosao do sarafa moras staklo namjestiti na ove rupe kroz koje vidis oba sarafa, odvrnes ih, pridrzavas rukom staklo a podizac spustis skroz dole, tako vise staklo nije u sklopu podizaca, te ga mozes rukom dizati i spustati. Kad se krene vadit staklo lagano ga treba rotirati unutar vrata, tako da onda lako izlazi gore. ja juce nisam vadio staklo, samo sam rasklopio da napravim DiY, medjutim ako budem danas lijepio folije uslikat cu i nacin vadjenja stakla, lijepljenje folije, te vracanje svega na svoje mjesto. sto se tice prednjih stakala proces je isti, sve je na isti fazon, vrlo jednostavno i prakticno u odnosu na neka druga auta koja sam rasklapao, a bilo ih je puno vjerujte
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la Phantom »

Svaka cast Armineee, imas pice :D
Motion & Emotion
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ArminM »

Nije frka, pice uvijek
Uzeo sam danas foliju, ujutro imam nekog audija odradit, pa cu poslije lijepit sebi folije, pa cu ubacit jos slika
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ArminM »

EDIT PRVOG POSTA : nastavak-vadjenje stakla i lijepljenje folije.

Znaci pokazao sam vam kako cete izvaditi staklo, sad cu se malo opsirnije vratiti na to
Nastavljamo gdje smo gore stali. Prvo sto treba da skinete jeste gumeni keder sa slike. Svi kederi na pezoima su savitljivi,tako da nemate brige. Lagano na cosku uhvatite i skinite ga

slika


Poslije toga skinite onaj plasticni iz vrata, kojeg drze dvije desetke safafi. Skinuto to izgleda ovako
slika


Slijedeci korak jeste skidanje kedera oko prozora. Uradite to na slijedeci nacin

slika

Odvojite od lima i izvucete lagano, tako kompletan keder koji skinut izgleda ovako
slika

Kada skinete keder nastimajte prozor u onaj polozaj u kojem vidite oba sarafa koji drze prozor. Kada ih odvrnete spustite podizac u dno vrata, a potom lagano prozor rotirajte i izvadite ga van vrata
Avatar
Adnan1988
Napredan član
Postovi: 211
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:26
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la Adnan1988 »

Dobro ti to ide pozuri sa folijama da vidimo kako su legle :-) :-)
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ArminM »

Zalijepio sam zadnji box, prednji nisam stigao
slika

Nisam ja ni zavrsio prethodni post,morao sam ici pa sam sfuserio, ali napisat cu detaljno objasnjenje
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la Avicii »

Auuu brate kako ce izgledati, bruka :slin: Nestrpljivo ocekujemo nastavak ;)
Je li zeznuto zadnju sajbu zalijepiti?
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ArminM »

Zadnja sajba se oblikuje industrijskim fenom. Sablon se pravi s vanjske strane i onda se prenosi unutra. Sajba 307ce je poprilicno obla, ali nije velika,nije bas problem da se zalijepi
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la ArminM »

Da nastavim malo na onaj prethodni post o vadjenju stakla. Dosao sam do skidanja kedera, to sam vam pokazao i na slikama. Objasnio sam vam i kako cete izvaditi staklo, na isti nacin ce se ono i vratiti unutra.

Sto se tice samog lijepljenja folije sada kad imate staklo na stolu sve je lako. Preporucujem prije nego ista pocnete radit, da napravite tekucinu kojom cete spricati staklo i foliju. Ja imam onu spricu koja se pumpa, ona kosta par km, a ima se kupit u poljoprivrednim apotekama, trznim centrima i slicno, zapremine je 2l. U nju sipam na 2l par kapi deterdzenta za sudje ( citaj Fairy je najbolji ), ili Johnson baby sampon, koji mi se pokazao vrh. Smjesa vode i deterdzenta treba biti pjenasta, samim tim ce biti "masna" kad se nasprica na staklo.
Kada imate tekucinu, i staklo ispred sebe, naspricajte staklo i uzmite noz od skalpera, zilet ili neki od alata namjenjenih za to, i predjite komplet staklo, tako cete otkloniti sitne taloge na staklu,koje ne obrisete krpom i koje ne vidite. Za brisanje stakla najbolje koristiti onaj gumeni strugac za sajbe, on nece ostaviti dlakice, a fino ce obrisati staklo.
Dosli smo sad do trenutka kada trebate osjeci foliju na mjeru. Prvo provjerite ljepljivu stranu, potom naspricajte staklo, i postavite foliju na staklo, a potom je osjecite na velicinu stakla. Preporucujem da sjecete foliju cent dva duzu od stakla, u nastavku posta cu objasniti zasto.
Nakon sjecenja folije dosli ste do momenta skidanja zastitnog sloja sa folije. Ponovo naspricajte staklo, neka bude dosta mokro, a potom skinite zastitni sloj na foliji, naspricajte i nju te je postavite na staklo. Sada vam je ista ta folija duza od samog stakla, takva vam i treba. Poslije toga istjerujete vodu izmedju stakla i folije. Naspricajte foliju i sa gornje strane, te koristite spahtlu da istjerate vodu. Ja koristim za ove stvari silikonsku spahtlu, koju sam kupio u sklopu alata za folije, medjutim preporucujem nesto drugo, da ne biste kupovali profi alat ili koristili onu plasticnu spahtlu. U trznim centrima, na odjelu za kolace i te stvari ima potpuno silikonska spahtla, kosta par km. Ona je idealna za ove stvari. Da biste nju koristili morate imati mokru i gornju stranu folije, da vam spahtla ne bi povukla svu foliju. Prvo prodjete spahtlom po sredini stakla, tako ste razdvojili foliju i dobili gornji i donji dio. Sve iznad sredine istjerujete gore, sve ispod dole. Folija vam je duza od stakla pa ce vam se na nekim dijelovima voda vracati ali neka stoji tako. Istjerajte vecinu, a potom cete skalperom osjeci ono folije sto vam prelazi preko stakla. Sjecete po ivicama stakla, tako dobijate perfektno osjecenu foliju na mjeru stakla. Poslije toga istjerajte jos ako vam ima gdje vode i to je to, vase staklo je zalijepljeno.
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Vadjenje stakala peugeot 307

Post Postao/la kula »

:bravos: momcino :bravos: :handclap: :handclap:
Odgovori

Natrag na “Moj DIY”