Šmirglanje i poliranje štopki !

Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la Kenwood »

Aj,o' sad malo grubljih radova ! :D
Vjerovatno je već neko ovo radio na svom ljubimcu, a evo otvaram ovu temu za one koji to nisu - a voljeli bi ! bonce
Možda nekima ovaj poslić izgleda bezveze, ali vjerujte - od starog napravite... bolje nego novo ! :yes:
Moje štopke su bile izgrebane, izgrecane, negdje i očešane - kupio sam ih naknadno, jer sam uz auto dobio Kristal LED - koje nisu nizašta ! Kinez napravi i prodaju se po astronomskoj cijeni... nema ništa bez fabričkih ! rock
Riješio sam neki dan da ih dovedem u red i krenuo sa šmirglanjem !
Prvo sam krenuo sa vodobrusnim 600 - da bi skinuo ove natpise i graviranja na njima !
Kada sam to skinuo, onda sam prešao na 1.000 i polako skidao ove kratere, izgrebane dijelove, parnice itd. Mogao sam i sa 600, a li nisam htio da rizikujem, pa mi posle valja trljati sa 3.000 do besvjesti ! :tuga: lol
Znači posle svega toga ... uzme se 3.000 vodobrusni, kvasi se (pumpicom) i trljaj brate - dio po dio ! :zvizd:
kad sve to završite, dobro obrišete štopku i finiširate sa nekom od polir paste - koja ima mikro granule !
E, tada se formira visoki sjaj !
Ima ljudi posle toga uzmu i lakiraju štopke - ja lično nisam zato.... lak relativno brzo spadne zbog atmosferskih uticaja.. i onda ružno izgleda !
:(
Sve u svemu, posao nije veliki, štopke izgledaju moćno, sijalice u njima svijetle kao da su LED - ma' extra ! :good: :yes:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Ova zadnja slika govori, kako sam stavio komad spužve u štopke, da ne ulazi prašina u njih jer je veoma nezgodno oprati ih iznutra, a i to sam odradio - pa pošto sam vidio koliki je posao oko toga - bolje spriječiti ! :neznam:
Najgore je bilo istresti vodu i sapunicu iz njih ... i na kraju osušiti - UŽAS ! :yes:

slika

Pozdrav za forumaše ! :drink:
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la kula »

Ehe , nista bez spuzve :D , dobra ideja :good:
Odlican posao je odradjen svaka cast.
Kada si vec pomenuo unutarnje ciscenje , to se moze dobro uraditi da se zamrzne destilovana voda , pa kada se formira led onda taj led dobro usitniti i pomjesati sa malo tekuce destilovane vode i sa time muckati farove ili stopke , jako dobro se sjenila ociste , a od destilovane vode nece ostati muzge od kamenca :yes:
Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la Kenwood »

Kula brate - to još nisam čuo sa destilovanom vodom.... mada ima logike i vjerujem da je dobra opcija ! :good:
Ma druže, ja sam odlično oprao unutra... nasuo prašak za veš, nakiselio u mlakoj vodi, stajalo 2 h. posle sam sve lijepo izmućkao - vidjelo se da je čisto !
Veliki mi je problem bio da istjeram tu vodu iz štopki - one imaju neke duple plastike, kako god nagnem .. .ne izlazi sve ! :shlag:
Znaš šta sam morao uraditi na kraju !?? :D
Uzeo sam skrooooz tanki borer i probušio štopku sa strane i tuda sam faktički isisao vodu i sapunicu - užas ! :84:
Kad sam izvukao svu vodu i sapunicu i kad je sve bilo čisto - onda sam sušio satima, da nebi maglila i da se nestvara kondez !
E, kad se osušilo, lemilicom zakrpim one 2 rupice od borera (koje se sada nevide) i to je to !
Štopke su unutra extra čiste, uspio sam ih oprati, a ove spužve mi pale na pamet jer sam se sjetio koliko sam muka imao da ih operem iznutra ! lol
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la anel007 »

super si to u red dotjerao, ja cu morati nekad uskoro farove polirati jer su zamagljeni skroz, nesto ne vjerujem da cu to sebi raditi jer rodjak se tim bavi pa nek odradi na dodjem mu :green:

a kondenz zna biti grdan protivnik za izboriti se s njim, ja kupio auto na jesen i isti dan kad sam ga kuci doveo riknuo mi onaj mali drzac gdje se sijalica zmigavca stavlja, i dok sam ja to trazio vozao sa otvorenim farom a bog dao kisa nekakva svo vrijeme padala pa sam se onba citavu zimu i pola ljeta mucio da to osusim, bukvalno morao svaki bogovi dan kad upekne sunce otvarati farove da vlaga isparava polako, jedva u red docero :angry:
slika ¦ slika
Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la Kenwood »

UUuuuu ... Anele, ti si ga baš nadrljao sa tim kondezom ! :shlag:
Nezgodan je taj kondez... kada uđe - muke mučiš da ga se riješiš, a ako to zanemariš.... onda se nemožeš sijalica nakupovati i što je najgore, oxidira grlo i sijalica ti više neradi nego što radi ! :(
A, što se tiče poliranja farova, to možeš i sam ! :yes:
Ni to ti nije nikakav problem - kupiš šmirgl papire :
600, 800, 1500 i 3000 !
Pumpica sa vodom i samo kvasi i trljaj - od grublje granulacije (600) ka' finijoj (3000) ! :D
Ja sam iz zajebancije polirao prijatelju i sada radim to svakom živom - za lovu naravno ! :lovac:
Nije na odmet uzeti za 2-3 sata 30 KM. (zavisi od zamućenosti)
Evo ti slike Passat 5+ ..... ovo mi je prvo poliranje i vidi kako je ispalo .....

slika

slika

..... pa ti sad skontaj dali bi i ti mogao - a, vjeruj da bi ! :good:
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la kula »

Ih ovi su milina kakvi su na fordu bili, jao majko :shlag:
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la Avicii »

Bravo bravo.. stopke ko nove :good:

Sto se lakiranja stopki tice, nece spasti bezbojni ako se prajmer prvo stavi. Ja sam sebi nakon poliranja farova nabacio bezbojni i dan danas su kao poslije poliranja (a jos i xenone imam) :zvizd:
Doduse, nisam ni ja za farbanje stopki, osim ako ih ne zelis zatamniti.. msm nema potrebe za tim. ;)
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la anel007 »

@Kenwood: vidjet cu kad otopli malo pa mozda i pokusam nesto odraditi cisto da vidim kako ce mi ici, ako sta zeznem lako jeo dvesti nekom ko je to radio da ispravlja krive drine :green:
slika ¦ slika
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la ElComandante91 »

Odličan posao si odradio, možda kompresorom za vazduh si mogao da istjeraš vodu? Jesi li siguran da ti spužva neće skupljati vlagu?
Clapton is God!
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la Phantom »

odlican DIY, svaka cast :bravos:
Motion & Emotion
Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la Kenwood »

Uhhhhh .... "Nije babi' dobro nikako - povraća nešto zeleno" ! lol
Ljudi - opičio me stomačni virus - neznam gdje se nalazim ..... odvratan osjećaj ! :(

anel007 - nećeš NIŠTA zeznuti... vjeruj, samo polako trljaj i kvasi - to je sva mudrolija ! Naravno na kraju obavezno uzmi neku polir pastu i sa njom udari "glanc" :yes:

Kolega ElComandante91 - nisam siguran što se tiče skupljanja vlage u štopki zbog te spužve, al' morat ću pratiti ! Ako se bude pojavljivala... vadim spužvu i ko je j....e ! :D
Mada sam prije postavljanja štopova namazao one dihtunge na njima - tankim slojem totmasti... da bi dobro dihtovali uz šasiju! :yes:
Pitanje ti je na mjestu, o tome sam razmišljao, tako da moram povesti računa i pratiti ! :good:

Hvala vam - drago mi je da vam se sviđa i ovaj poslić oko štopki ! :ok:
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la anel007 »

vala da znas da cu trljati kad jos malo otopli, sad ovo sunce ko sija ali brate kad puhne vjetar okaci ti to sijanje macku o rep, puse kroz mene haman :green: :green:

a da te priupitam, ovo sve mogu i bez one masine za poliranje? i koju bi ti pastu preporucio, jbg ja do sad sto sam s polja na autu radio je bilo samo pranje i brisanje, nikad nikakva ta kozmeticka cuda koristio nisam pa i ne znam, gdje se uopce ta pasta ima kupiti puzz
slika ¦ slika
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la kula »

Krkni koji jeger i bice to ok :D
Vise od dva litra nije preporucljivo
Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la Kenwood »

He, he, heee .... to Kula ! lol

Uzmeš pastu - najobičniju koja u sebi ima mikrogranule - za poliranje auta i vraćanje sjaja!
Imaš pasti koje u sebi imaju samo sjaj .... to ti netreba !!!
Imaš to kupiti u svakoj prodavnici auto-kozmetike !
A, šmirgl papire - u prodavnici boje i lakovi !
Ako nisi siguran za šmrgle - naglasi prodavaču zašta ti treba i on će ti dati i preporučiti !
Zašto da nekom ostaješ dužan ili da plaćaš 30 km. kad to sve možeš samda odradiš za 2 h. :yes:
Netreba ti mašina za poliranje, ja lično volim kad se to ručno odradi, tada imaš naviše osjećaja kad to radiš, a mašina zna i da omane :D
Ja sam ljetos polirao auta - sve ručno... ajooooj - kako su me ruke boljele, jedva sam se povratio u normalu ! Naplaćivao sam 50 km. po autu, moje pranje, priprema i poliranje.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Šmirglanje i poliranje štopki !

Post Postao/la Avicii »

Mozes rucno raditi, samo ce ti trebati malo vise vremena. Ne bi bilo lose, ako bi imao posuditi u tog druga, da ove vece granulacije papira odradis masinom. Ja licno rucno radim samo do 1000, ostalo masinom ili rotacionom..

slika

Nece masina omanuti, ne sekiraj se. Evo recimo ovaj far je prebrusen, radjen ovom rotacionom sa gornje slike (jos nije poliran).. fakticki ga ne treba ni polirati, koliko se sve ujednaci masinom :coolg:

slika


Sto se pasti tice, kada vec budes isao u 'boje i lakove' po papire, onda fino tu uzmes i pastu i to mozes na vaganje - 3M Fast Cut (zeleni cep). Fino kazes da ti izvagaju recimo 100g paste, to ti dodje oko 8km, mada za farove ti ne treba ni 50g, tako da mozes i jeftinije proci.
Odgovori

Natrag na “DIY”