Dva problema

Odgovori
Avatar
Chocka
Početnik
Postovi: 22
Pridružen/a: 06. stu 2017, 09:57
Lokacija: Ugljevik
Vozim: Peugeot 307 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Dva problema

Post Postao/la Chocka »

Pozdrav narode. Imam Peugeot 307 SW, 2004. godiste, 2.0 66kw. U zadnje vrijeme javila su mi se dva problema.
Prvi, pali mi se lampica upozorenja da fali vode u rashaldnom sistemu. Medjutim, nivo vode je ok, voda ne curi iz sistema. Mozda u 2-3 mjeseca zafali 0,5 decilitara. Majstor uradio dijagnostiku, i nije nasao nista. Znaci, vode ima uredno, ali pali mi to upozorenje.
Drugo, primijetio sam da auto teze prihvata gas. Nekada, tesko postize visi broj obrtaja, nekoliko sekundi, kada pritisnem gas, kao da radi na leru. Nakon toga, motor prihvati gas i auto ide normalno.
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Dva problema

Post Postao/la milos_je »

To sa upozorenjem za nivo rashladne tecnosti moze biti da je senzor neispravan. On se nalazi na ekspanzionoj posudi (crno kuciste, pise Cartier zutim slovima), lako se vadi samo pazi da ti ne icuri tecnost kad ga izvuces.

Za drugi problem moze biti do papucice gasa, moze biti do protokomjera, turbine… dosta stvari. Za to treba dijagnostika problema detaljna


Poslato s fiksnog pomoću Tapatalk
wagon life
Avatar
Chocka
Početnik
Postovi: 22
Pridružen/a: 06. stu 2017, 09:57
Lokacija: Ugljevik
Vozim: Peugeot 307 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Dva problema

Post Postao/la Chocka »

Bio kod majstora. Uradio dijagnostiku, problem pravi senzor protoka zraka. Iskljucio ga, iskopcao konektor, i auto ide duplo bolje. E sad, novi dio stize tek u petak, pa me interesuje, koliko dugo, i da li je uopce dobro, voziti sa iskljucenim protokomjerom?
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Dva problema

Post Postao/la milos_je »

Mozes voziti, samo ce ti potrosnja biti malo veca jer ECU ne dobija pravilne info o kolicini i temperaturi zraka te stoga pravi uvijek istu i bogatu smjesu tj linearnu, bez ikakvih promjena i oscilacij jer mu fali podataka. Moze se desiti i da zadimi malo.

Ako ti je Bosch sistem kao kod mene, njemu mozes iskopcati sve, ostaviti mu samo dovod goriva, on ce raditi. Vozio sam Split - Bar (oko 400km) sa iskljucenim protokomjerom bez ikakvih problema. Kuci ga isprao kontakt sprejom i vratio nazad.
Jesi probao to, mozda je samo senzor zaprljan? On zna da se zamasti i da pravi probleme, tako je meni bilo tad..


Poslato s fiksnog pomoću Tapatalk
wagon life
Avatar
liaar
VIP Član
Postovi: 749
Pridružen/a: 10. svi 2017, 08:46
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 2018
Motor: 1.5 BlueHDI 96kW
Ima zahvala: 140 puta
 pohvaljen: 128 puta
garage

Re: Dva problema

Post Postao/la liaar »

Samo rokaj, ja sam vozio sa isključenim protokomjerom sigurno 3 godine, stavio sam novi tek nakon remapa jer nije moglo drugačije :D
slika
Nothing is true; everything is permitted.
Avatar
poginaldo
Aktivan član
Postovi: 60
Pridružen/a: 05. ruj 2019, 07:35
Lokacija: tešanj
Vozim: peugeot 206
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 63 puta
garage

Re: Dva problema

Post Postao/la poginaldo »

nije problem sto ti vise trosi, ali vise zagadjujes okolis c c c c :D :D


smijes voziti auto bez mjeraca mase zraka, ali pokusaj ovo sto i kazu da ga ocistis sprejem, liqui moly ima sprej bas za te stvari, nemoj da te ko nagovori na wd40


https://produkte.liqui-moly.de/luftmass ... ger-1.html
''If everything seems under control, you're just not going fast enough''

Audi 80 B4 2.0E - 98-00
P 309 1.9 GTI - 00-01
P 306 2.0 HDI - 01-04
P 206 1.6 16V - 03-08
R Laguna 2.0 IDE 16v - 08-12
C5 2.0 HDI - 12-21
P 508 RXH 2.0 HDI - 21-
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Dva problema

Post Postao/la milos_je »

Da! WD niposto, niti univerzalni cistac (odmascivac), brake cleaner i slicno. Imaju prejak sastav, samo ces gore napraviti.

Kontakt sprej ili ove namjenske sprejeve za cicscenje protokomjera


Poslato s fiksnog pomoću Tapatalk
wagon life
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”