Mali servis

Odgovori
Avatar
dejan
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:50
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Mali servis

Post Postao/la dejan »

Koje sve filtere treba zamjeniti na malom servisu? PEZO 307
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la ElComandante91 »

Ulje i vazduh, e sad zavisi kad si mjenjao filter klime i on se mjenja ali ne na svakom malom servisu.
Clapton is God!
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la Avicii »

Ja ovako:

- Ulje i filter ulja (svakih 10.000km)
- Filter nafte i filter zraka (svaku drugu zamjenu ulja)
- Filter klime (jednom godisnje)

Dodatni zahvati koje treba izvršiti, zavisno od predjenih kilometara i stanja u kom se nalaze (a koji su definisani u servisnoj knjižici) su:

- Zamjena remenja
- Tecnosti za kocnice
- Rashladne tecnosti
- Kontrola klime
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la anel007 »

ako je benzinac onda mozda imas a mozda nemas filter goriva koji se moze mijenjati, kod mene ga nema

elem pri malom servisu ja mijenjam ulje i filter ulja, a posto je filter zraka i klime jos nekih 15-20 KM odradim i to usput jer nije neka aman prevelika cifra u pitanju

e sad ovo za ostalo sto avici pominje bi bilo dobro bar prekontrolisati ako ti je ovo prvi servis koji radis cisto da znas stanje u kakvom je pa onda raditi sta treba postepeno ako nikakvih kvarova ne bude u medjuvremenu :good:
slika ¦ slika
Avatar
dejan
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:50
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la dejan »

Drugi servis trebaa da radim za par dana.na prvom sam sve izmjenjao posto sam tada i kupio auto.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la Avicii »

Onda sada samo ulje i filter, ako je sve drugo zamjenjeno prosli put ;)
Avatar
sonnyblack
VIP Član
Postovi: 440
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 308 PH2 1.6 e-HDI 112KS
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la sonnyblack »

dejan je napisao/la:Drugi servis trebaa da radim za par dana.na prvom sam sve izmjenjao posto sam tada i kupio auto.
I ja sam takođe prvi put sve izmijenjao, a sad je red na drugi mali servis. S tim da sam planirao zamijenit filter klime jer sumnjam da su mi prošli put ugradili onaj sa aktivnim ugljenom...

@Avicii na koje remenje misliš?
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la Tom »

Ja sam pristalica mijenjanja svih filtera, na 10000,ili 1 godinu. Filter ulja, goriva, vazduha, klime.
Zašto?
Pa u Cg, a vjerujem da je i u Bih, je veoma upitan kvalitet prvo samog goriva koje sipamo. Ko je vozio svoje auto na gorivu iz Eu zemalja zna koja je razlika, u radu, vuči, čađi...
Drugo - kvalitet samih filtera koje uzimamo, opste je poznata expancija male privrede(turska, rumunija...) djelova u auto industriji, na našim prostorima, a najvise je djelova koji se najčešće i mijenjaju, filteri, ulja, diskovi i plocice, amortizeri/opruge, spone, ramena...
Sve to dobijamo lijepo upakovano u imena zvucnih brendova, a Š-klase.
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la mara- »

Moram se složiti sa Tomom, sve filtere mijenjati zajedno, uključujući i klime i vazduha. Eto ako ne zaboravim, uslikam filter vazduha kakav bude, pa to je drama, nema šanse da bih to preskočio da mijenjam, a i klime isto, ipak je tu zdravlje u pitanju. Naftni se može svaki 3-4 put, ali ove ostale sve zajedno.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la Avicii »

sonnyblack je napisao/la:@Avicii na koje remenje misliš?
Mislio sam na mikro remen (ne znam zasto ovo napisah u monozini). Ovo sto sam napisao dodatni zahvati, mislio sam cisto na pregled, na kilometrazi predvidjenoj od strane proizvodjaca. Ne mora se svaki put gledati, al barem svaki drugi mali servis pregledati.. :yes:
Avatar
suad83
Aktivan član
Postovi: 82
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:50
Lokacija: Zivinice
Vozim: peugeot 307
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la suad83 »

Kada budes uzimao filter zraka obavezno trazi da ima onaj dodatni dio tj nesto kao filc ili nekakva vata
Avatar
sonnyblack
VIP Član
Postovi: 440
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 308 PH2 1.6 e-HDI 112KS
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la sonnyblack »

Prvi mali servis (full naravno) radio u ovlaštenom servisu čim sam kupio auto, i evo vrijeme je da radim i drugi jer sam prešao već 11k kilometara. Oni su mi rekli da idući put ne moram mijenjat sve filtere, već je dovoljno samo ulje i filter ulja. Ali sam ja po tom pitanju isti Tom, radije ću zamijeniti sve i bit miran narednih pola godine nego brojat servise i planirat kad je red na koji filter, a uz to opštepoznato je da nam je kvalitet goriva, kao i svi ostali proizvodi iz svih polja industrije koji se uvezu, jedno deset klasa ispod svjetskih...
Ono gdje mogu uštedit je recimo da uzimam dijelove u prodavnicama (čak i da uzimam skuplje) pa da uradim servis kod nekog majstora, umjesto u ovlaštenom, jer sumnjam da su njihovi filteri 10x kvalitetniji od onih što bih ja kupio negdje. Ionako bi se mijenjali svakih 5-6 mjeseci u mom slučaju. A Total ulje svakako mogu nabaviti 100% original.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la anel007 »

ma realno ako u komsiluku imas kanal koji bi mogao posuditi mali servis sam sebi covjek moze odraditi, nije neka mudrolija promijeniti filtere i ispustiti ulje pa nasuti novo
slika ¦ slika
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la dino »

Ulice su nam prašnjave, pa se zračni filteri prije prljaju. Ja svake godine u jesen, sam sebi zamijenim sve generalno ovo što Avici nabroja od filtera i ulja, otprilike bude oko 10tk.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 960
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: Mali servis

Post Postao/la StefanMD »

sonnyblack je napisao/la:... Ono gdje mogu uštedit je recimo da uzimam dijelove u prodavnicama (čak i da uzimam skuplje) pa da uradim servis kod nekog majstora, umjesto u ovlaštenom, jer sumnjam da su njihovi filteri 10x kvalitetniji od onih što bih ja kupio negdje...
Kao što znaš tako sam i ja radio, kupio sve sam u prodavnici, komšija mi odradio sve što treba za male pare, nemam baš para da plaćam radni sat 50KM...

Dalje, što se tiče dijelova, djevojka mi radi u ovlaštenom servisu (nije Peugeot, iako ne vjerujem da je neka bitna razlika) i oni takođe dijelove kupuju kod nas (Milovanović, Nuić...) samo stavljaju mnogo veće cijene na ulazne fakture! :ljut:
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito”