ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Odgovori
Avatar
SENADOVSKI
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 18. tra 2021, 21:43
Lokacija: SARAJEVO
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 1.6 BlueHDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la SENADOVSKI »

Pozdrav članovi,

obzirom da imam više pitanja, a vezana su za elektroniku, ne bih da otvaram više tema, pa ću sve opisati u ovoj.

Naime odnedavno sam vlasnik 308 t9 (2015 god) od 45000 km predjenih (relativno ocuvan)...Kada sam ga kupi vlasnik me upozorio da se nekad desi, a i meni se dešava (jednom u mjesec-dva), kada je auto upaljeno i kada otvorim vrata (i upali se svjetlo kabine) izadjem i zatvorim vrata (odmah) se zaključaju, iako je auto u mirovanju (ručna i upaljen)...Naravno retrovizori se ne zatvore (iako se zatvaraju prilikom zaključavanja)...Malo sam istraživao i nigdje nisam naišao na ovakav problem a i u servisu mi kažu da nisu nikad čuli za takav slućaj...Obzirom da se upali svjetlo kabine (detektuje otvaranje vrata), a dugme "katanac" ne ugasi (pa ako detektuje otvorena vrata onda šalje signal dugmetu da se ugasi-logično). Mislim da je u ptanju softverska greška jer sam prekidač "katanac" je mehanički i ili dobije signal ili ne dobije...

Drugi problem koji imam od početka je taj da start/stop sistem ne radi...kada stanem na raskrsnici blinka tri puta ECO kao kad bi treba da se ugasi ali ne ugasi se...Kad ga ugasim (upalim) na dugme onda me obavijesti da sam ugasio ili upalio ECO.

Treći problem je da se nakon zadnjeg mijenjanja guma (na istim felgama) jednostavno ne oglašava detektor pritiska guma...kada ga ja "resetujem" on djeluje, ali kada smanjim pritisak u gumama i provozam se cca 1km on ne detektuje promjenu pritiska, niti mi blinka lampica...Da nema senzora pritiska on bi registrovao to i izbacivao lampcu da ne može očitati...

Obzirom da je fabrički akumulator u njemu i da ukoliko ne upalim auto 2 dana (zimi) kasni mi sa paljenjem displeja, mislim da je akumulator ispod nivoa koji je potreban za funkcionisanje start/stop sistema, te i da je senzor pritiska vjerovatno prestao kontrolisati kako bi čuvao energiju koja nije na predviđenom nivou...Ali sada su topliji dani i ista je priča.

Ovo su moja nagađanja ali me interesuje da li je neko od vas imao iskustva sa ovim problemima i rješenja...Iskreno glupo mi otići u servis platiti pregled i da mi kažu ne znamo šta je...pa pojeo vuk magarca...
Avatar
sheky
VIP Član
Postovi: 946
Pridružen/a: 21. tra 2017, 22:28
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307sw
Ima zahvala: 800 puta
 pohvaljen: 202 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la sheky »

Ako zbog štednje struje ne uključuje senzore pritiska u gumama možda se "eco"odnosi na ekonomi mod (stednju struje)a ne goriba i zagađenja.
Provjeri stanje akumulatora i alternatora -bilo koji dio elektronike može brljat zbog slabog aku...
wicked red
Avatar
SENADOVSKI
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 18. tra 2021, 21:43
Lokacija: SARAJEVO
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 1.6 BlueHDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la SENADOVSKI »

Ma "ECO" je 100% start-stop sistem...tako pise u prirucniku (zeleno "ECO" kao ekološki). A zaboravio sam dodati za ovo zaključavanje...dešava mi se i kada ugasim auto i izvadim ključ i izađem i zatvorim vrata on isto zaključa, ali ne sklopi retrovizore (što u suštini radi kada ga zaključam na daljinski)...Jednostavno kao da mu ostane memorisano da je u pokretu...
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 960
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la StefanMD »

Prvo da kazem, ako je presao 45.000km on mora biti kao nov, jer moj sa 230.000 predjenih je odlicno ocuvan.
Vozim T9 vec tri godine, i znam dosta ljudi koji ga voze, nikad niko nije takve probleme spominjao sa bravom.
Meni to zvuci kao problem sa bravom vrata, koja ne salje signal na BSI pa automatsko otkljucavanje/zakljucavanje brljavi...
Sta uradis kad ti se to dogodi? Kako udjes u auto ako je kljuc unutra i auto zakljucano?!
Dok se to ne vidi sta je i ne rijesi, preporucio bih ti da ugasis automatsko zakljucavanje vrata, stisnes dugme sa katancem i drzis par sekundi dok se ne ugasi lampica na njemu.

Drugi problem je ocigledan, sam si rekao da je aku originalni sto znaci da je star 6 godina, start stop sistem sam po sebi vuce mnogo struje i zahtijeva da budu ispunjeni odredjeni uslovi, gdje je naravno veoma bitno stanje akumulatora, a dalje, da je vozac zavezan, vozaceva vrata zatvorena, motor na nekoj odredjenoj temperaturi, razlika unutrasnje (zadane) i vanjske temperature ne prevelika (da li je klima upaljena i na koju temperaturu)... I vjerovatno ima jos nesto ali se trenutno ne mogu sjetiti. Meni ne radi isto vec duze, i bas mi je lijepo. Akumulator je FIAMM AGM kupljen prije 4 godine. Hajde, ti u Sarajevu i imas mozda efekta, ja u manjem gradu i sa automatikom i nemam (gasi se sam cim zakocis, nema veze da li je u brzini ili ne, dok je na manuelcu uslov da izbacis iz brzine i pustis kvacilo) tako da mi je iskreno drago sto ne radi.

Kod treceg problema, moras znati da 308 T9 nema aktivno mjerenje pritiska sa senzorima (ako si gledao felge, ventili su obicni) nego se mjerenje vrsi indirektno putem ABS senzora cini mi se i nije toliko precizno. Ti kad podesis pritisak, resetujes ga, on prati po osovinama razliku u broju okretaja tockova.
Ako vec hoces da testiras, izduvaj samo jedan tocak barem 0.5 bari pa probaj voziti, morao bi prijaviti gresku, iako ne znam u kom vremenskom intervalu. Tih 1km voznje je 1-2 minuta i tu tesko da ce ti odreagovati siguran sam. Preporuka, naduvaj na odgovarajuci pritisak, resetuj i uzivaj.
slika
Avatar
SENADOVSKI
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 18. tra 2021, 21:43
Lokacija: SARAJEVO
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 1.6 BlueHDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la SENADOVSKI »

Auto je ocuvan i kao nov, upravo sam ga uzeo iz tog razloga. Prvi servis uradjen pod garancijom na 20000 u ovlastenom servisu, drugi na 35000 kod nekog majstora (koji je radio u peugeot-ovom servisu) i ja mu kod svog majstora uradio treci servis nedavno...Kada se vrata otvore upali se svjetlo kabine - znaci da detektuje otvorena vrata...Zvao sam i servis po tom pitanju i kazu da se ne smije desavati da se upaljen zakljuca...ali nisu spominjali da je moguca brava...uglavno zbunjeno (kao da mu lazem) odgovori mi covjek iz servisa...2 puta sam morao ici po rezervni kljuc da otkljucam i sad nosam rezervni kljuc na kljucevima od stana (daljinac nosim zasebno)...Kada ugasim "katanac" (par sekundi) on mi ukine funkciju dok vozim, ali kada ponovo ulapim auto on je aktivira...

Upravo sam bio u BIHAMK-u i konstatovano je da regler ima slabiji napon (alternator ne puni dovoljno akumulator koji je ok)...ocigledno je to razlog problema ECO (drugi problem)...iskreno meni odgovara da mi ne gasi stalno auto jer sam uvijek u nekim kolonama po Sarajevu, ali jednostavno imas "novo" auto i nesto mu fali...Ne volim da imam skrivenih mana ili gresaka...radije bih ro rijesio pa na dijagnostici iskljucio...ali da znam da sve radi...Svakako kad repariram alternator (cca 150 KM - što je bolje od kupnje akumulatora 350 KM) javim o situaciji.

Treći problem - senzor pritiska - drago mi je čuti da se pritisak regulise na taj način, jer planiram uzeti felge za zimski set i imao sam problem sto sam trazio felge sa senzorima - mnogo skuplje...Testirao sam spistajuci sa 2,4 na 2,1 na jednom tocku i vozio ali nije reagovao...Nisam imao uvida u ventile (kad vulkanizer mijenja) pa sam mislio da su senzori...Ukolko funkcionise na ABS sistemu onda je vjerovatno problem reglera (nedovoljno punjenje akumulatora) uzrok ne aktivnosti funckije provjere pritiska u gumama...Naduvao sam ih prema uputi na štoku vrata i resetovao, ali kako rekoh kad imam novo auto hocu da sve radi...ma koliko nesto bilo suvisno...

Hvala na informacijama...ukoliko neko ima jos nekih prijedloga neka pise a ja kad popravim alternator sve isprobam i pisem... :)
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la Tom »

Moram te razočarati, neces moci ukinuti start-stop dijagnostikom. Da moze vec bi par nas to uradilo rado.
Potpuno te podrzavam da rijesis to, i ako ti odgovoara da ne radi. Moze da vuče, ili vec vuce druge kvarove, saznamo kad rijesis punjenje.

Meni na 208 ne radi SS od kad sam ga uzeo, isto se ponaša kao kod tebe lampice, mislio sam da je do aku, ali sam stavio sa 308 i dalje isto. Jedini čovjek kome funkcioniše SS u toj 208 je moj otac kad god sjedne u njega, a rijetko sjeda jer je auto u rentu, ne znamo kako!!!

Poslato s Jadrana

204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la mara- »

S&S sam ja riješio tako što sam kupio modul na eBay koji za mene pritisne dugme i ugasi S&S 2 sekunde nakon paljenja auta.

Riješi ti prvo punjenje. Peugeot je dosta osjetljiv na slabu struju pa je možda to uzrok ludovanja zaključavanja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mara- za post (ukupno 2):
Tomsheky
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la Tom »

Pa sto ne pričaš @mara-?
Daj više informacija, imas neko uputstvo kako odraditi to? Link na eBay?

Poslato s Jadrana


204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la mara- »

Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la Avicii »

Tema ti je premjestena na odgovarajuce mjesto. Obrati paznju gdje otvaras nove teme!

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 960
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la StefanMD »

SENADOVSKI je napisao/la: 04. svi 2021, 11:21 Auto je ocuvan i kao nov, upravo sam ga uzeo iz tog razloga. Prvi servis uradjen pod garancijom na 20000 u ovlastenom servisu, drugi na 35000 kod nekog majstora (koji je radio u peugeot-ovom servisu) i ja mu kod svog majstora uradio treci servis nedavno...Kada se vrata otvore upali se svjetlo kabine - znaci da detektuje otvorena vrata...Zvao sam i servis po tom pitanju i kazu da se ne smije desavati da se upaljen zakljuca...ali nisu spominjali da je moguca brava...uglavno zbunjeno (kao da mu lazem) odgovori mi covjek iz servisa...2 puta sam morao ici po rezervni kljuc da otkljucam i sad nosam rezervni kljuc na kljucevima od stana (daljinac nosim zasebno)...Kada ugasim "katanac" (par sekundi) on mi ukine funkciju dok vozim, ali kada ponovo ulapim auto on je aktivira...

Upravo sam bio u BIHAMK-u i konstatovano je da regler ima slabiji napon (alternator ne puni dovoljno akumulator koji je ok)...ocigledno je to razlog problema ECO (drugi problem)...iskreno meni odgovara da mi ne gasi stalno auto jer sam uvijek u nekim kolonama po Sarajevu, ali jednostavno imas "novo" auto i nesto mu fali...Ne volim da imam skrivenih mana ili gresaka...radije bih ro rijesio pa na dijagnostici iskljucio...ali da znam da sve radi...Svakako kad repariram alternator (cca 150 KM - što je bolje od kupnje akumulatora 350 KM) javim o situaciji.

Treći problem - senzor pritiska - drago mi je čuti da se pritisak regulise na taj način, jer planiram uzeti felge za zimski set i imao sam problem sto sam trazio felge sa senzorima - mnogo skuplje...Testirao sam spistajuci sa 2,4 na 2,1 na jednom tocku i vozio ali nije reagovao...Nisam imao uvida u ventile (kad vulkanizer mijenja) pa sam mislio da su senzori...Ukolko funkcionise na ABS sistemu onda je vjerovatno problem reglera (nedovoljno punjenje akumulatora) uzrok ne aktivnosti funckije provjere pritiska u gumama...Naduvao sam ih prema uputi na štoku vrata i resetovao, ali kako rekoh kad imam novo auto hocu da sve radi...ma koliko nesto bilo suvisno...

Hvala na informacijama...ukoliko neko ima jos nekih prijedloga neka pise a ja kad popravim alternator sve isprobam i pisem... :)
Što se tiče prvog problema, ne mora biti ali znam da su neka auta imala problema sa zaključavanjem i da je bilo do brave. Ne znam za ikoga da je imao takav problema na 308 T9. Što se tiče dugmeta za deaktivaciju automatskog zaključavanja, ja sam baš probao kod sebe, kada se drži otprilike 4-5s na ekranu izbaci obavještenje da je automatsko zaključavanje deaktivirano (ili tako nešto). Auto je bilo upaljeno (i u vožnji), nisam siguran da je to obavezno ali svakako probaj. Poenta je da te obavijesti da je isključio, i onda ne bi smio više zaključavati sam.

Drugi problem oko punjenja, nezz šta je slabiji napon. Koliki je napon akumulatora kad je auto ugašeno a koliki je napon punjenja? S obzirom da tu nije obični ni alternator a ni akumulator, ja bih odvezao nekome stručnijem (čitaj ovlašteni ili neki drugi dobar servis) za drugo mišljenje. Ne znam kakvu su majstori u BIHAMKu ali znam da ne bih svugdje vozio da mi čačkaju oko alternatora (koji košta mnogo više nego obični).
Kolega mara je već napisao da se taj sistem može riješiti tako da se ubaci uređaj koji simulira pritiskanje dugmeta, i ja razmišljam da ga uzmem. Što se tiče cijene akumulatora, 350KM može biti samo u ovlaštenom što je naravno previše, a redovne cijene AGM 70Ah modela su od 210KM pa naviše, zavisi koje marke hoćeš. Kod mene je evo FIAMM i samo mogu preporučiti.

Treći problem ne vjerujem da ima veze sa akumulatorom, kao što rekoh smatram da nije toliko precizan. Kod mene se duvaju na 2.5/2.6, pa reaguje kad se guma spusti na ispod 2, bliže 1.5bar. U svakom slučaju nije nešto što je vrijedno pretjerane pažnje.
slika
Avatar
SENADOVSKI
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 18. tra 2021, 21:43
Lokacija: SARAJEVO
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 1.6 BlueHDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la SENADOVSKI »

Pozdrav forumaši...

Prije nekoliko dana sam zamjenio akumulator ali bile su visoke temperature pa je razlika između kabine i polja bila veća od 10°c pa mi se S-S nije aktivirao...dodje i vrijeme kada je tem. ok ali neće...nakon vozanja otvorene ceste (autoputa) nekih 200 km počeo se aktivirati ali prijavi mi nekad kao grešku i da odem u servis (prilikom paljenja)...nisam ništa dirao jer sam slutio da je akumulator na granici dopune te u povratku pređem još 200 km i zadnjih 10ak dana radi sve ok...

Što se tiće zakljućavanja vrata, problem se noje pojavljivao...još uvijek nosim rezervni i nadam se da neće...iako bi do sada trebalo da se zakljućaju (gledajući statistićki vrijeme između dva zakljućavanja).

A što se tiće ventila i senzora nisam ispuštao pa provjeravao ali vjerovatno bi proradio obzirom da sam ova dva problema rješio zamjenom akumulatora, koji naravno treba na otvorenoj cesti dopuniti (zbog skladištenja)...iako je proizveden u 46 sedmici 2020 godine...

Eto ovu temu zatvaram, što se mene tiće, i hvala na prijedlozima i mišljenjima...
Ovi su korisnici zahvalili autoru SENADOVSKI za post:
sheky
Avatar
SENADOVSKI
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 18. tra 2021, 21:43
Lokacija: SARAJEVO
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 1.6 BlueHDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: ELEKTRONIKA vrata, ECO, senzor pritiska guma

Post Postao/la SENADOVSKI »

Pozdra forumasi...dugo je proslo i pojavi mi se problem ponovo sa vratima...skontao sam da nije do akumulatora. Prilikom izlaska na vozaceva vrata nekad mi se aktivira a nekad ne automatsko otkljucavanje dok otvaranjem ostala 3 vrata radi uredno. Isto kada zakljucavam na kljuc ili kada onaj "katanac" otkljucam cuje se da brava radi...moj jedini logican zakljucak je da se na bravi na vozacevim vratima (onaj mehanicki dio) odlemila neka zica koja aktivira mikroprekidac i da tu nekad gubi vezu...Da je mikroprekidac u pitanju vjerovatno bi se isti scenario dešavao i prilikom otvaranja drugih vrata ili pritiskanja "katanca"...
Obzirom da ce mi u servisu reci da je mikroprekidac (jer su bezobrazni i zele naplatiti skuplje) zna li neko koliko kosta zamjena mikroprekidaca...

Sto se tice senzora pritiska guma - radi. Sto se tice SS sistema - radi.
Ovi su korisnici zahvalili autoru SENADOVSKI za post:
sheky
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”