Iskustva sa 407 serijom

Odgovori
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la kljuc13 »

Vec duze vrijeme me interesuje 407 serija, od standardnih 1.8/2.0 dizel/benzin verzija do 2.7 HDI i 3.0 benzin kupea. Ako imate stogod iskustava sa bilo kojim modelom volio bih da procitam, do sada sam imao prilike da saznam npr da 2.7 HDI i nisu bas na dobrom glasu i sl sitnice, medjutim volio bih cuti i druga misljenja.

Licno me zanimaju kupei, najvise 3.0 benzin model, pa ako je neko od forumasa imao prilike da posjeduje bas taj tip, bio bih iznimno zahvalan za vas "input" :D
Ne iskljucujem ostale modele, potrosnja goriva mi nije bitan faktor, samo pouzdanost vozila (da me ne ostavi na cjedilu), potrosni dijelovi su potrosni dijelovi.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kljuc13 za post:
Tom
Avatar
karabajastart
VIP Član
Postovi: 522
Pridružen/a: 11. tra 2016, 19:32
Lokacija: US
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 201 put
 pohvaljen: 141 put
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la karabajastart »

Imam 407 s 2.0 dizelom od 100 kw, kao i vecina ovdje na forumu.Prije svega, ne mozes uzimati 15 godina auto i ocekivati da te nece ostaviti na cijedilu. Nebitna je marka, nova auta se kvare, kamol stara poput 407,dakle u startu moras promjenuti mišljenje da se kasnije ne razočaraš. Što se tiče motora, od dizelaša se najbolje(barem tako svi tvrde) pokazao ovaj 2.0 od 100 kw, ako je iole održavan trebao bi uz redovno održavanje, mali plus veliki servis, dobro gorivo itd potrajati,ako se naravno normalno vozi. Dokazano im traju turbine više nego u drugih proizvođača a set kvačila, zamajci i ostali dijelovi su dosta jeftiniji nego u konkurencije.
1.6 je za 407 preslab motor, tako da to ne bih komentarisao.
2.7 hdi nisam imao ali sam imao u planu kupiti, bas coupe i tu sam odustao jer taj 2.7 dolazi sa automatik mjenjačem, koji je spor i preskup za popravak. Ne moram ti napomenuti da ima 2 turbine, samim tim, sve ostalo duplo, tako da su ti šanse za kvarove još veće. Zbog svega toga sam na kraju odustao.
Što se tiče benzinaca, 2.0 je provjeren motor, stavljao se u 206 gti i hrpu jos modela samo kao i 1.6 hdi, preslab je u 407 jer 407 je jako težak auto. Kad bih birao, odabrao bih 2.2 benzin od 160 odprilike konja jer je taman, ide lijepo, ne trosi puno, nema se sta pokvariti i to bi po meni bio najbolji izbor. Što se tiče 3.0,to je prava egzotika, provjeren motor, rijetko de kvari al kad se dogodi veci problem, naravno i veci su izdaci je je šestak. Mozda kao manu bi naveo vecu registraciju i potrošnju al ko bita takav auto, sigurno je spreman na to... Nadam se da sam ti išta priblizio motore i da ćeš lakše izabrati... sretno!

Poslano sa mog MAR-LX1A koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru karabajastart za post (ukupno 3):
kljuc13kreha2DmrPhilip
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la kljuc13 »

Znaci mi naravno svaki komentar, sto se tice ocekivanja, normalno je za mene da godine odrade svoj dio za svako vozilo. Htio sam samo da kazem da mi nije problem odrzavanje i sl, ali ako je nesto poput provjereno los mjenjac u samom startu, to je vec nesto sto je bitnijeg karaktera i nema puno veze sa godistem i odrzavanjem vozila, jednostavno je lose od prvog dana.

Svjestan sam isto da je taj model definitivno mnogo tezi nego recimo moj 206, da omjer tezine i snage igra ulogu kao kod svakog vozila. Kao sto rekoh, nabrajanjem sitnica koje mi ne znace mnogo sam samo htio izbaciti stvari poput troskova standardnog odrzavanja vozila i vise fokus dati na sitnice koje znace razliku izmedju dobrog vozila i vozila koje nikad nije bilo dobro.

Vjerujem da je dosta vremena proslo od prvih dana produkcije 407 serije da danas se moze stvoriti osnovno misljenje, sta se pokazalo kao dobro a sta lose, otud i moj upit ovdje cisto da se potvrde/otklone moje sumnje na odredjene stvari. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru kljuc13 za post:
karabajastart
Avatar
MarkoGagic
Početnik
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. tra 2020, 16:54
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 407
Motor: 1.6 HDI cca 80kw
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 22 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la MarkoGagic »

Ja imam 1.6hdi ali vidiš kažu da nije dobar motor pa izgleda da sam se i ja zajebao...
Mene zanima što baš kupea? Ja sam ga probao kratko jednom prilikom sa tim 2.7 što isto ne valja i više mi je kao neka gt krstarica nego okretni kupe. Uz tu dužinu i težinu daleko naprijed... Sad kad se sjetim, nije mi bio nešto puno dinamičniji od moje 407ice sedana sad. Možda je do mene, ali ja bih gledao breru 2.4, e92, a5 itd. Možda su oni malo više para ali bar imaš više motora da biraš.
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2327
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la Tom »

Ubjedjujes ljubitelja Puga da kupi Breru ili a5.

Taman da mu se s Alfom sprdaju više nego s Pugom, i da plaća servisiranje A5ice taman kao bi-turbo u 2.7kupea svaki mali servis.

Karikiram malo, ali nije daleko od realnog stanja.

Poslato s Jadrana


204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
karabajastart
VIP Član
Postovi: 522
Pridružen/a: 11. tra 2016, 19:32
Lokacija: US
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 201 put
 pohvaljen: 141 put
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la karabajastart »

Ma kakve brere i vag grupacija slikaslika
Eo ti lijepog bar na oko auta, imas plin, ako je sve ok s autom, pogledaj, kupi.
Inače, coupe je nešto napred cini mi se proširen ma da je napravljen da bude udoban i da plovi, ako bi ti nekad realno to smetalo u buducnosti, lako se sredi sportskim oprugama ili gewindama mozda.
Ako se ipak odlucis za limuzinu, dodji uzmi od mene a ja cu otici pregledati ovog heheh slika
https://www.olx.ba/artikal/37163335/peugeot-407-coupe/

Poslano sa mog MAR-LX1A koristeći Tapatalk

Avatar
MarkoGagic
Početnik
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. tra 2020, 16:54
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 407
Motor: 1.6 HDI cca 80kw
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 22 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la MarkoGagic »

Tom je napisao/la: 20. tra 2020, 16:22 Ubjedjujes ljubitelja Puga da kupi Breru ili a5.

Taman da mu se s Alfom sprdaju više nego s Pugom, i da plaća servisiranje A5ice taman kao bi-turbo u 2.7kupea svaki mali servis. slikaslikaslikaslika

Karikiram malo, ali nije daleko od realnog stanja.

Poslato s Jadrana
Zato sam i rekao - ja bih. E92 je neka sredina izmedju krstarice i kupea. Ko moze zivjeti sa samo dvoje vrata - 2.0d 120kw i miran si.
Avatar
kreha2
VIP Član
Postovi: 644
Pridružen/a: 10. ruj 2016, 13:53
Lokacija: Stolac
Vozim: 206
Motor: 1.4i 55kw
Ima zahvala: 93 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la kreha2 »

407 je i jedini racionalan izbor, donekle i upotrebljiv coupe, a konkretno i pita covjek samo za njega.
Za preporuke osim Alfe ne treba trosit rijeci. A5 minimalno duplo skuplji.
A e92 jama bez dna, osim 2.0 dizela nema normalnog motora, jedino osim ako mu je dosadno u zivotu i ima bas para pa da ulupa u njega koliko ga je platio kroz koju godinu da ga drzi u iole ok stanju.
Ja bi ti kao Karabaja preporucio 2.2 benzinca, nece te puno glava bolit.
A ako si spreman za malo skuplju regu, vecu potrosnju i skuplje odrzavanje, a imas zelju uzmi 3.0 jednom se zivi.
I meni je u 407 benzin(samo limuzina) u planu za iduce auto ali o tom-potom.

Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5963
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 701 put
 pohvaljen: 358 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la Avicii »

MarkoGagic je napisao/la: 20. tra 2020, 15:22Ja imam 1.6hdi ali vidiš kažu da nije dobar motor pa izgleda da sam se i ja zajebao...
Ovo se misli iskljucivo zbog odnosa snaga/kubikaza/masa vozila, daleko od toga da 1.6hdi nije dobar motor. Ako ti jurcanje, preticanje i sl nije prioritet, onda se nisi zjb ni po kom osnovu :good:
Avatar
Adnan_S
Iskusan član
Postovi: 410
Pridružen/a: 01. lip 2018, 14:49
Lokacija: Srebrenik
Vozim: 407
Motor: 2.0 HDI 100KW
Ima zahvala: 234 puta
 pohvaljen: 336 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la Adnan_S »

U skoro 2 godine, promijenio oba selena na prednjem desnom točku, zadnji abs senzor, popravio klapne (s kvarom abs senzora i klapnama je i došao), zamijenio prednje diskove i pločice, 2 mala servisa i to je to od nekih ulaganja koliko se sjećam, a auto ima 370k na satu. (2.0 hdi 100kw)
Što se konkretno tiče 407, mana su mu klapne grijanja/klime, servo pumpa kod nekih zna da zeza i neki spominju kugle jer idu zajedno s ležajem, ali eto još nijedna nije stradala dok je kod mene. Po meni zahvalno auto.
Kod 2.7 je spominjan problem sa pucanjem radilice, tako da bih ga ja zaobišao.
A što se tiče e92 to je priča za sebe, dosta skuplji ako misliš kupit fin primjerak, a koliko znam kod njih nijedan šestak nema problema. Poznat problem na fl-u (2.0d) je pucanje lanca, ali to svakako nije tema. Onaj ko bi gledao A5 i E92 ne bi u tu grupu uvrstio i 407 coupe.
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la milos_je »

407 sw RC Line sa 2.2 HDi motorom od 130kW mislim da je savrsen spoj dizajna i pogonskog sklopa.
Bilo je i RC-a sa 2.7 motorom takodje.

Ima ih par komada na oglasima po inostranstvu.

Kapiram da je kupe ono sto trazis, ali i ovo je vrijedno pomena :D

Poslato sa fiksnog pomoću Tapatalk


wagon life
Avatar
karabajastart
VIP Član
Postovi: 522
Pridružen/a: 11. tra 2016, 19:32
Lokacija: US
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 201 put
 pohvaljen: 141 put
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la karabajastart »

milos_je je napisao/la:407 sw RC Line sa 2.2 HDi motorom od 130kW mislim da je savrsen spoj dizajna i pogonskog sklopa.
Bilo je i RC-a sa 2.7 motorom takodje.

Ima ih par komada na oglasima po inostranstvu.

Kapiram da je kupe ono sto trazis, ali i ovo je vrijedno pomena :D

Poslato sa fiksnog pomoću Tapatalk
Izvini brate, 2 puta čitam reko da nisam pogriješio. Kakav crni sw i dizajn, hehe, sjebali su zadnji kraj, pogotovo stopove pa to je nevjerovatno, mogli su bolje nesto izvesti, zapravo bilo sta bi bilo bolje, moje misljenje slika

Poslano sa mog MAR-LX1A koristeći Tapatalk

Avatar
sheky
VIP Član
Postovi: 949
Pridružen/a: 21. tra 2017, 22:28
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307sw
Ima zahvala: 802 puta
 pohvaljen: 202 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la sheky »

Tom je napisao/la: 20. tra 2020, 16:22 Ubjedjujes ljubitelja Puga da kupi Breru ili a5.

Taman da mu se s Alfom sprdaju više nego s Pugom, i da plaća servisiranje A5ice taman kao bi-turbo u 2.7kupea svaki mali servis. slikaslikaslikaslika

Karikiram malo, ali nije daleko od realnog stanja.

Poslato s Jadrana
Haha jes vala..😆😕
wicked red
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la kljuc13 »

Nisam bas zainteresiran za Alfu ili BMW i sl, ne vjerujem da ih mnogo ljudi odrzava tj jako malo ih moze odrzavati auto uopce zbog sjajne ekonomije, generalno izbjegavam popularna vozila jer mnogo ljudi ih kupuje da ih ima i potrosi, licno znam mnogo ljudi koji samo "kvare i prodaju" vozila tako da se drzim ili jeftinih automobila ili rijetkih koje vecinskim dijelom entuzijasti kupuju i odrzavaju.

Posto sam konacno naisao na servis koji me ne zeli prevarati na svaku priliku, volio bih da ostanem kod Peugeot marke. Prvi put kad sam ugledao 407 kupea, nije imao bedzeve ni stikere koji bi pokazali koji je brend, model i tako sam zivio pola decenije ne znajuci sta sam vidio a jako mi se svidio dizajn a i zvuk ( znao sam da je v6 ili vise, prvo pogledas u nebo da vidis da nece kisa pa onda trazis koje je auto moglo biti :D ).

Zelja mi je naci 3.0 benzin kupe da je makar malo pazen, ako to ne uspije mozda odaberem nesto manje na ludoj skali :D
Nadam se da ce se pojaviti neko ko je imao prilike da vozi bas taj model cisto zbog utiska, meni licno je najljepse mlako-sportsko vozilo koje sam imao prilike vidjeti i cuti :D
Avatar
kreha2
VIP Član
Postovi: 644
Pridružen/a: 10. ruj 2016, 13:53
Lokacija: Stolac
Vozim: 206
Motor: 1.4i 55kw
Ima zahvala: 93 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Iskustva sa 407 serijom

Post Postao/la kreha2 »

Jedino da pitas na srb ili hr forumu ili facebook grupama.
Na nasem je nazalost samo bio v6 406 coupe iz Mostara, ali to ti ne pomaze bas.
Odgovori

Natrag na “Općenito”