Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Odgovori
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la Avicii »

Cini mi se da su meni za 307 kostale oko 29km, eto da cisto orjentaciono znas.

Sent from my LG G2 using Tapatalk
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la kula »

boki_bl11 je napisao/la:@kula - Hvala na brzom odgovoru, čim se vratim sa puta - provjeriću šolje. Znate li okvirno koliko koštaju te šolje? Hvala još jednom. Pozdrav
Nema na cemu
u ovlastenom kosta oko 70-ak maraka , raspitaj se za zamjenski dio u nekim boljim auto dijelovima. Ako vec nisi isao otidji u autoservis Brkić pa da ti oni to pregledaju. Bez pregleda ne kupuj nista :D
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la Tom »

407 ima tu famoznu boljku sa servo upravljačem, znam za slucaj novog kupljenog kod nas koji se dan danas vozi sa tim famoznim struganjem, covjek je promijenio sve sto se moze promijeniti jos dok je u garanciji bio, i nakon toga odustao i vozio tako godinama. Probaj nesto od ovoga sto kazu kolege, ali bojim se da je sve uzalud.

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
boki_bl11
Početnik
Postovi: 12
Pridružen/a: 29. lip 2016, 19:25
Lokacija: Banja Luka
Vozim: Peuget 407 2.0 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la boki_bl11 »

Ljudi stvarno vam hvala svima, carevi ste. :ok:
Prvo ću pregledati, pa ćemo vidjeti šta kažu u servisu. :green:
Avatar
boki_bl11
Početnik
Postovi: 12
Pridružen/a: 29. lip 2016, 19:25
Lokacija: Banja Luka
Vozim: Peuget 407 2.0 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la boki_bl11 »

Društvo, evo mene opet. Bio u servisu - zglobovi, kugle, ležajevi, opruge i šolje amortizera - sve uredno. I da stvar bude još zanimljivija - kada sam auto vozio na pregled vani je padala kiša, okretanje volana tada nije proizvodilo nikakve zvukove. Evo danas i juče, čim se sve osušilo - opet se čuje. U servisu su mi rekli da je ovo što su pregledali sve uredno, i da ne mogu ništa sada reći dok ne čuju kakav je zvuk u pitanju i odakle dolazi, jer može biti milion stvari. Pa ću zvati da opet zakažem pregled, valjda neće opet pasti kiša taj dan. :D

Da li je slična situacija i kod vas koji ste imali ovaj problem, tj. čim se pokvase dijelovi ništa se ne čuje?
Avatar
boki_bl11
Početnik
Postovi: 12
Pridružen/a: 29. lip 2016, 19:25
Lokacija: Banja Luka
Vozim: Peuget 407 2.0 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la boki_bl11 »

Mali update - riješio sam problem. Ležajevi, kugle, zglobovi - sve uredno, nema lufta, ali kako reče majstor jedna kugla je "zasušila" i nije htio da je zamjeni pošto nema lufta, pa je samo podmazao i više se ne čuje ništa. Hvala svima na pomoći, pozz :)
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la Avicii »

E nek si to rijesio :ok: Bas cudan problem..
Avatar
Stalle
Početnik
Postovi: 7
Pridružen/a: 04. ruj 2016, 17:03
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 407
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la Stalle »

Ovako, cesta pojava. Imao i sam. Desno odlicno, lijevo - odupire se (kao da unutra neko mota u kontra smjeru :) ), struze. Prvi majstor veli nesto ispod zapinje, digne, nesto sto je visilo prcvrsti, isto. Poslije na tehnickom poligonu- pretrazili, ne mogu otkriti. Ni sta ni otkuda.
Odem malo boljem majstoru, vozio kratko i "driftao", veli odmah- do serva, mada moze biti i do letve, crijeva. Veli tesko je reci tacno sta je, a da mijenja napamet nema smisla, nego da vozim dalje dok nesto ne rikne, pa da dodjem. Veli, krenulo je, kvar je, vremenom ce samo vise i vise :D
Pogledao stanje ulja u servu, pjeni, ali na nivou.
Mene to kopkalo, jer, aj znaj kad ce trebati puni desni i ciju glavu u torbi nosim.
Krenem pretrazivati forume, na njemackom nadjem da je servo najvjerovatnije povukao zrak, a karakteristicno za to je da se ulje pjeni i da postepeno i preliva (izlazi na rupu na cepu). To sto izgleda kao da ga ima dovoljno je bas taj zrak unutra koji ga potiska vani. U praksi servo pumpa preko ulja stvara pritisak na letvu i pomaze pri upravljanju. Tamo gdje se skupio zrak- nema funkcionalnosti.

SAVJET je bio: HLADAN auto startovati, motati PUN lijevi pa PUN desni, pa vratiti na sredinu! (uglavnom jednu pa drugu stranu, pa vratiti, redosled cini mi se nije toliko bitan). Na taj nacin se istjera vazduh vani iz sistema. Auto ostaviti ukljucen, otvoriti haubu, provjeriti nivo servo ulja. Kod mene se tada prvi put pokazao dobar nedostatak u kolicini ulja. Tada dopunim- pun pogotak!

Poslije sam, nakon mjesec-dva odvezao reda radi da izvadi komplet ulje i uspe novo. Nece skoditi, kontah. Savjet: paziti na normu ulja (najbolje original), nikako kakvo bilo, klasicno servo ulje. Od tada 4-5 godina ni najmanji problem na servu, tek poneki put pogledam, dospem.
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la Tom »

Bravo @Stale! Zbog ovoga forum ima svoju svrhu!

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
GazdaPaja
Iskusan član
Postovi: 435
Pridružen/a: 17. tra 2016, 01:26
Lokacija: Banja luka
Vozim: peugeot 307
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la GazdaPaja »

Pozdrav. Da li mi moze neko reci ili sliku poslati koje je to crijevo sto stavljaju nepovratni ventil. Upitanju je servo pumpa. Ulje sam mjenjao i sve je bilo dobro par dana. Poslije se vratilo sve na staro. Tesko se mota, zapinje i tesko je motati u lijevu stranu ( kao da nema servo). Hvala

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

Avatar
Ognjen20
Početnik
Postovi: 3
Pridružen/a: 14. lip 2021, 22:26
Lokacija: Gradiska
Vozim: 407
Motor: 2.0 hdi 100 kw dizel 2005 gp
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: Problemi sa volanom u 407 ce ! (Problem rijesen )

Post Postao/la Ognjen20 »

Pozdrav ljudi novi sam na forumu!
Kupio sam uvezenu 407 2.0 hdi 100 kw i nakon par dana mi poceo servo da se gasi u toku voznje kad trebam da skrenem i otisao kod majstora i kod osiguraca ispod haube uslo vode i to je zezalo jer ni se ponekad iskljuci servo pa tako da ne mora da znaci da ode servo pumpa.Nadam se da ce nekome pomoci!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Ognjen20 za post (ukupno 4):
mara-shekyAviciiliaar
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”