Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Odgovori
Avatar
saledoboj
Početnik
Postovi: 48
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:42
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Post Postao/la saledoboj »

Dje ste drugari sta se radi:wacky::wacky::wacky::wacky::wacky:

Evo da napisem ukratko kako se vrsi zamjena servo ulja na 407 pa ako kome treba nek se posluzi...Ako sam sta zasro nek me neko ispravi 100 ljudi 100 nacina rada..

1. Ulje sam ispustio na taj nacin da sam skinuo povratno crijevo i stavio ga u flasu, auto sam upalio volan nisam vrtio jer pumpa ionako radi i pogoni ulje cim motor sastavi, ceko sam dok nije pocela zveckat tad sam auto ugasio. Ovo je vrlo vazno jer pumpa ne moze dugo da radi bez ulja, normalno u njoj ostane malo ulja mozda fildzan dva al to nije ni minimum koji je njoj potreban za rad. Nakon tog dolio sam cistog ATF posto je u njoj i bio i sa njim ispro pumpu, znaci nasuo upalio ceko na povrat da izadje sve i ugasio auto.

2. Skidanje pumpe. Pumpu drze 3 sarafa 2 sa strane i jedan ispod, taj ispod nema potrebe da se odvrce jer je na njemu neka guma koja se lako svuce sa nosaca pumpe, bar je meni tako uspilo sad ne znam kako je kod drugih. Postoji mogucnost i skidanja citavog nosaca al problem je sto ga na 2 mjesta drze neke zabice i bez onih klijesta nema sanse da se skine, a ako se polome onda ce kompletan nosac imat lufta.

3. Nakon odvrtanja pumpe sa nosaca skinuo sam 2 dzeka, i odvrnuo glavno crijevo koje sam uz malo napora izvukao iz pumpe. Kod skidanja ovog crijeva potrebno je malo jace da se povuce jer na sebi ima gumicu koja je dihtung, tako da nema potrebe da se izvaci cekicem pajserom sikirom ili nekim drugim osnovnim alatom pojednih majstora.

4. Obloku pumpe (gumu i onu spuzvu) kao i samu pumpu izvana oprao sam benzinom pregledao da gdje sta nije puklo, sacekao da se osusi i sve vratio na svoje mjesto prvo zavrno na nosac pa skopco dzekove pa vratio crijeva.

5. Nasuo sam ulje Total Fluid DA koje preporucuje PSA. Nakon sipanja ulja upalio sam auto odvrtio volan par puta i ponovo nasuo ulje, vrtio jos malo prvo polako pa onda malo brze, par puta sam stao skroz na kraju kad pumpa oduzuji. Ovim sam ujedno i odzracio sam sistem, nakon tog nasuo sam ulje skoro do vrha boce ponovo vrtio da izbaci jos na odusak sta ima tako da je sad nakon svega ulje palo na normalu.

Da napomenem prema svim uputama ulje ne bi trebalo da pjeni i sl, al ja jos nisam vidio 407 sa onim krivim glavnim crijevom da joj ulje ne pjeni. Valjda je zajebava samo metalno koljeno na crijevu jer je savijeno pod velikim uglom pa tu gubi pritisak ulja. Da napomene da su ljudi imali problema sa trzanjem volana u mjesto prilikom motanja otkazivanjem samog servo sistema i sl, ja hvala Bogu jos nisam imao nista od toga. Greska od serva se upali ponekad al sistem funkcionise perfektno.
Evo nekoliko slika, na jednoj slici se vidi kakvo je ulje u flasi koje je ispusteno iz pumpe.

slika

slika

slika



PS. U elektro servo nikad ali nikad nemojte sipat cisti ATF ili ako vec morate (majstor nesto sipao ne zna ni sta kaze ATF napiste i vi nemojte drugo ili ispustite njegovo a naspite ono sto je proizvodjac propisao) sipajte Castrol zelena flasa ima ga u Motorexu. Takodje nemojte mjesat ulja sipat ATF pa ovo Totalovo za servo pumpu..

Pratite nas forumu uskoro cu ubacit jos par stvari sta je radjeno na 407, do skoro citanja vas PCBiH :bravo: :bravo:
Avatar
tigar1982
VIP Član
Postovi: 363
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:45
Lokacija: BiH Živinice
Vozim: peuget 307 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Post Postao/la tigar1982 »

drustvo da zamjenim zimske gume sa ljetnim i lik mi nadje da mi je na onoj sipki sto ide ka lijevoj krajnici neko ulje i ja skontam od serva ni kapi ulje nema sta da radim koje ulje da sipam i sta da radim
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Post Postao/la kula »

pogledaj ovdje http://www.peugeotclubbih.com/total-ulj ... e-t70.html
Naspi bilo kakvo ulje namjenjeno za servo. Bolje ikakvo nego nikakvo dok ne saniras to gdje ti pusta
Avatar
zulleee
Iskusan član
Postovi: 1209
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:46
Lokacija: Srebrenik
Vozim: Peugeot 407 2.0 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Post Postao/la zulleee »

Cudno da nisi na volanu osjetio da fali ulje.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Post Postao/la anel007 »

ma pusti 307-ice i servo, ja neki dan morao ici na ispumpavanje viska a proslo ljeto zavirivao i bilo taman, od tad nikad dosuo nisam i neki dan zavirim ono oko 1cm visak na onom mjeracu :green:
slika ¦ slika
Avatar
tigar1982
VIP Član
Postovi: 363
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:45
Lokacija: BiH Živinice
Vozim: peuget 307 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Post Postao/la tigar1982 »

uzeo sam neko inino ulje i nisam mozda nasuo ni 4 cepa od one boce i odmah mi previse ima jeli moguce da ne fali ulja ili kako sam zavirivao kkao ima neki cep odozgo kada se gleda pa mozda nemoze dole da prodje sta da radim kako cu znati dali je to to
Avatar
zulleee
Iskusan član
Postovi: 1209
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:46
Lokacija: Srebrenik
Vozim: Peugeot 407 2.0 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Post Postao/la zulleee »

Po meni je nemoguce da si upravljao autom bez problema a bez ulja,upali auto i sipaj ulje cim dodje do cepa,malo ispod zavrni i gotova prica,imas i tezi i bolji nacin otidji mehanicaru ispusti svo ulje provjeri dal negdje curi i naspi odgovarajuce ulje.
Avatar
dekson82
Aktivan član
Postovi: 107
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:38
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Peugeot 407 Zamjena servo ulja

Post Postao/la dekson82 »

Koji dio crijeva se skida da bi se ispustilo ulje serva na peugeot 407 na ovoj slici?

slika
Odgovori

Natrag na “DIY”