Bučniji rad motora

Odgovori
Leonche
Napredan član
Vozim: Peugeot 508 SW 1.6 e-hdi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
Kontakt:
garage

Bučniji rad motora

Post Postao/la Leonche » 23. lis 2017, 19:34

Primjećujem zadnja dva tri dana bučniji rad motora. Nedavno sam uklanjao FAP i chipirao ga. Radio je normalno al zadnja dva dana je bučan. I kad ga tek upalim, i u leru a tako i u vožnji. Npr pri dodavanju gasa na leru od nekih 1000 obrtaja pa do 2000 auto ima neki tup zvuk kao stari diesel motor. FAP i chip sam radio u poznatom servisu. Spojili smo ga na dijagnostiku i ne pokazuje nikakve greške. Posumnjao sam na dizne al uredne su. Šta bi moglo biti po vama? U ponedjeljak ću u ovlašteni pa će oni kopat po njemu al možda uspijem skupit koju informaciju prije nego odem...

Peugeot 508, 1.6 e-hdi
Vernes
Početnik
Vozim: Peugeot 407
 pohvaljen: 0
garage

Re: Bučniji rad motora

Post Postao/la Vernes » 25. lis 2017, 08:43

Kod mene isti problem na 407 2.0 HDI. Doduše ja sam nedavno čistio FAP filter, mijenjao EGR ventil, klapnu zraka. Motor trese i gubi snagu. Također, prilikom promjene brzine nakon puštanja kvačila, osjetim kao da ga nešto priguši.

To gušenje je bilo prvo što sam primjetio i posjetio Dedović gdje su mi rekli da je klapna zraka u pitanju, koju sam zamijenio.
Nakon toga sam ostao u defektu na autoputu, auto je jednostavno počeo da trza i puhće. Prevezao sam ga BiHAMK-om do Dedovića gdje su ustanovili da je FAP filter začepljen.

Očistili FAP filter, vozio nekoliko dana, ponovo isti problem, počne da trza, puhće (ne znam kako drgačije da opišem :) ) sam dodaje gas.
Ponovo ga odšlepam u Dedović, ispostavi se EGR Ventil. I to zamijenim i neki turbo ventil.

Evo sad vozim tek nekih 5-6 dana, motor je pravo bučan, povremeno trza, gubi snagu i osjetim ono gušenje prilikom promjene brzine i dodavanja gasa.

U servisu rekoše da vozim još nekoliko dana pa da dođem ponovo da pogledaju.

Vjerovatno ću naredne sedmice otići. Pišem ovdje šta bude.
tigar1982
VIP Član
Vozim: peuget 307 sw
 pohvaljen: 1 put
garage

Post Postao/la tigar1982 » 27. lis 2017, 09:16

Vernes je napisao/la:Kod mene isti problem na 407 2.0 HDI. Doduše ja sam nedavno čistio FAP filter, mijenjao EGR ventil, klapnu zraka. Motor trese i gubi snagu. Također, prilikom promjene brzine nakon puštanja kvačila, osjetim kao da ga nešto priguši.

To gušenje je bilo prvo što sam primjetio i posjetio Dedović gdje su mi rekli da je klapna zraka u pitanju, koju sam zamijenio.
Nakon toga sam ostao u defektu na autoputu, auto je jednostavno počeo da trza i puhće. Prevezao sam ga BiHAMK-om do Dedovića gdje su ustanovili da je FAP filter začepljen.

Očistili FAP filter, vozio nekoliko dana, ponovo isti problem, počne da trza, puhće (ne znam kako drgačije da opišem :) ) sam dodaje gas.
Ponovo ga odšlepam u Dedović, ispostavi se EGR Ventil. I to zamijenim i neki turbo ventil.

Evo sad vozim tek nekih 5-6 dana, motor je pravo bučan, povremeno trza, gubi snagu i osjetim ono gušenje prilikom promjene brzine i dodavanja gasa.

U servisu rekoše da vozim još nekoliko dana pa da dođem ponovo da pogledaju.

Vjerovatno ću naredne sedmice otići. Pišem ovdje šta bude.
i na kraju ce se ispostaviti da si sve ovo sto si naveo uzalud radio
StefanMD
VIP Član
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 85 puta
garage

Post Postao/la StefanMD » 28. lis 2017, 07:02

tigar1982 je napisao/la: i na kraju ce se ispostaviti da si sve ovo sto si naveo uzalud radio
Naši "majstori"... :facepalm:
slika
Vernes
Početnik
Vozim: Peugeot 407
 pohvaljen: 0
garage

Post Postao/la Vernes » 30. lis 2017, 08:28

Update situacije.

U četvrtak prošle sedmice odem u servis čisto radi preventive. Nakon pregleda ustanovljeno da je sve OK i nema razlgoa za brigu.

U subotu izađem na autoput, nabijem brzinu na 90 km/h odmah auto poče trza i puhće. Ugasim auto, i ponovo upali, ništa, lagano vozio nazad do servisa.

U servisu na dijagnsotiku, ništa ne pokazuje. Rekoše mi slobodno vozi, sigurno ti je počeo raditi regeneraciju FAP-a pa počeo da trese zbog toga, slobodno vozi, nemaš razloga za brigu.

Onda se vratim kući i nisam vozio auto do jutros (ponedjeljak) na posao. od Hrasnog do željezničke stanice, taman parkiram, ponovo isti problem.

Tako da više nisam pametan.
liaar
VIP Član
Vozim: Peugeot 206 2.0 HDi
Ima zahvala: 110 puta
 pohvaljen: 120 puta
garage

Post Postao/la liaar » 30. lis 2017, 09:48

Taj servis slobodno zaobiđi i ne idi više.
Otiđi u neki "normalniji" servis, gdje to majstoru nije ok da mu se stalno vraćaš zbog toga a on ti stalno govori da je OK, neka spoji dijagnostiku u vožnji i sjede sa tobom, ili sam i nek prati parametre u vožnji.
slika
Nothing is true; everything is permitted.
DmrPhilip
Aktivan član
Vozim: 407
Vozim: SW
Motor: 2.0 HDI 100KW
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 53 puta
garage

Post Postao/la DmrPhilip » 02. vel 2019, 18:23

Pozdrav

Nadovezao bih se na temu jer i ja imam slican problem.
Naime, kada upalim auto ,
auto bučno radi u leru obrtaji na 1300...
Znaci kada krenem isto tako osjete se trzaji ne vazno u kojoj brzini i to traje tako nekih par minuta.
Zatim kada se valjda ugrije jednostavno se osjeti kako "odčepi" i auto radi perfektno nakon toga, miran rad motora bas kako bi i trebao biti. To se desava svaki put kada upalim ako je motor hladan.

Na servisu sam razlozio ovaj "problem" medjutim nisu nasli nikakvu gresku i kazu da je OK

Btw. kod njih sam radio veliki i mali servis i kazu da je auto u perfektnoj kondiciji...inace pooblašteni Pug servis.

Radi se o 407 2.0 hdi sw.
Be good to others, that will protect you against evil. :ok:
dino
Moderator
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 28 puta
garage

Post Postao/la dino » 04. vel 2019, 14:27

Ja bi pregledao sistem zraka i klapne koje mogu biti blokirane od prljavština. Ne znam tačno sistem kod 407, ali u osnovi dok je hladan motor ne dolazi čisti zrak u sagorijevanje već istrošeni zrak sa ispušne grane. Nakon nekoliko sekundi otvori se usisna klapna i tada pođe dolaziti svježi zrak. Ja sam imao sličan problem i riješio sam čišćenjem usisne grane i povratne sa izduva.

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”