Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la kljuc13 »

Znam da postoji niz tema na forumu o filterima i ostalim stvarima ali bih volio da se raspitam detaljnije oko legalnosti i ispravnosti "custom" izduvnih sistema i ostalih tehnikalija.

Cest slucaj je da vlasnici jednostavno odstrane DPF i EGR, sto fizicki tako i softverski, rijetka nekolicina njih takodje umjesto izduvnog sistema ima samo metalnu cijev koja vodi izduvne gasove direktno iz motora u vazduh bez katalizatora ili sl.

Da li neko od vas ima link ili zna clan zakona o saobracaju gdje se moze jasno vidjeti, definisano zakonom, sta se smatra legalnim a sta ne, koje su granice za emisije stetnih gasova i sl? Druga stvar koja me zanima jeste da li je moguca ugradnja katalizatora sa vecim protokom zraka i da li ima igdje radnja da obavlja takve usluge?
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la mara- »

Za legalnost ti mogu reći da uklanjanje katalizatora i FAP filtera nije legalno, ali u Bosni smo, svi to rade, tehnički se prolazi bez problema. Odlazak u inostranstvo može biti problem ako te uhvate.
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la kljuc13 »

Vecinom me zanimaju norme koje se moraju ispuniti posto tehnicki pregledi su poprilicno povrsni, ne namjeravam se pridruziti ilegalcima na cesti ali bih volio legalne izmjene odraditi onoliko koliko zakon dozvoljava, samo mi je pomalo tesko naci informacije pa sam se ponadao da mozda neko zna od forumasa gdje traziti.
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la Phantom »

I ovde ponavljam... na 307 i sad na c4 nemam fap, samo zadnji lonac. Izduvni mjereni ma oba auta na svakom tehnickom i nikada niko pitao nije, znaci prolazno. Sto se tice drugih drzava (Cg, Srb, Cro, Slo, I, A) nikad problem. Sa 307 sam cak i sa folijama prolazio bez problema

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока


Motion & Emotion
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la mara- »

Joj jezik težak nekada Phantom. Kakvi bolan naši tehnički i njihovo merenje, otiđi u neku zemlju EU da ti izmjere pa da vidimo hoćeš proći.

Ti legalan nisi a to što si na sreću prošao u tim zemljama što si išao je druga stvar. Da su posumnjali i poslali te na tehnički, bilo bi ti veselo.

Drugo je što je kod nas divlji zapad pa svako može kako mu se hoće.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la Phantom »

Nisam tezak realan sam i pricam kako je. Nikada problem nisam imao. Eo primjer polovnih vozila. Pa druze seata sam kupio bez ijednog katalozatora i dpf, mozes mislit koliko se njih vozi bez tih govana a ne znaju. Ne zanima me njihov tehnicki ja vozilo registrujem u BiH i legalan sam. Na vanredne sam isao u BiH i nikada nista. Cak smo na vozilima auto skole povadili to smece. Bila je akcija 7 dana na sve auto skole i vanredni tehnicki i znas sta? Niko problem pravio nije

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока

Motion & Emotion
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la mara- »

Pa nije u Bosni jer ni nemaju aparate da valjaju.

Evo ti primjer, ja sam registrovao auto i nisam ni ušao na tehnički, ne što nisam htio nego što mi nisu ni tražili.

Ti nisi legalan sigurno, samo se to ne provjera i zato prolazi.

U EU te mogu poslati na vanredni tehnički i kad ti ustanove da si skinuo, oderu te novčano.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la Phantom »

Izgleda nisi nikada bio ma vanrednom. Auto skola (4 vozila) dpf off, katalizatori povadjeni. Tehnicki svakih 6 mjeseci. Malo se vise gleda al slabo, ok. E sad akcija vanredni tehnicki sva vozila,.... da vidis kako se mjeri tekucina kocnica, buka auspuha a da ne pricam o eko normi. Trazi se svaka mana da ja platim taj tehnicki da ne mora MUP refundirati. 30min al 30 min gledanja pod nadzorom policajca i inspektora saobracaja, i sva vozila bez problema prosla. Cuo sam i ja price kao ogledalom gledaju imas li kat al okaci macku o rep. Imam dosta poznanika koji bez problema voze cak i do CH. Druze svako malo idem do Srb preko Cro, folija 85%, xenoni i ostale gluposti sto ne smiju njihova vozila imati, ama niko nikad pitao nije kako od granice do saobracajaca

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока

Motion & Emotion
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la kljuc13 »

Imam dosta poznanika po svijetu i mogu reci da je svugdje manje-vise isto. Jedina je razlika u strozijim provjerama na tehnickom pregledu ali i to je jako jednostavno. Ako vozilo proizvodi vise stetnih gasova nego sto je dozvoljeno, nece proci tehnicki i nece biti registrovano. Skoro niko ne provjerava dalje od onog sto im softver kaze.

Da rutinska kontrola rezultira sa voznjom prema obliznjem tehnickom pregledu, vozilo mora biti vidno neispravno/ilegalno (čađ), ne vjerujem da patrole posjeduju uredjaje za mjerenje takvih stvari niti da ih rade "tek tako" ali ne mora znaciti da nece ili da ne postoji.

Mi imamo problem sa nemarom na tehnickim pregledima, toliko je makar istina, na pitanja nikad nisam dobio (tacne) odgovore tako da je i strucnost upitna, ali kao sto sam rekao u pocetku teme, zanima me gdje mogu naci te informacije.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la mara- »

Nisi ti Phantom još naletio na raspoloženu patrolu recimo u Hrvatskoj. Imaš forum njihov baš za Peugeot pa čitaj, divlji xenoni odavno ne prolaze, niti ostalo što si nabrojao.

Ti meni sad kažeš da se ovi bezveze prizvođači satraše sa ovim fap filterima, ad-blue i ostalim jadima a to im ne treba da zadovolje ekološku normu?
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la Phantom »

Vise mana nego koristi vozilu fap daje. Da zadovolje eko normu a ostalo tusenje vozila itd da ne spominjemo. Prosle sedmice prica momak iz Doboja, gledao da kupi c4 picasso negdje na Palama, vozilo upalilo regeneraciju i kako fap nabija ogromnu temperaturu ( nisam skontao koji dio izolacije ispod auta) uglavnom zapali se. Opet nisam na pravog naletio, ja pisem o AS i vanrendom ti nista, ok. Zaustavljali me od suseda, komsija do karabinjera i niko nista, pa gdje taj pravi da ga nadjem? Ali dobro imas svoj stav fabrike drzi se tog, ja imam svoj i to je to. Ja samo pisem o iskustvu svom, da nikada problem nisam imao u 9 godina voznje, kako kod nas tako i vani. Pisem o AS i vozilima bez kat i dpf i nikad nista (polo ide godinje 2 outa do Cro a Tiguan 3-4 za Slo). Samo ako si imao prepravke, vozio van BiH i ako si kaznjen povlacim se. U suprotnom ne priznam komentare cula/kazala
Nego da se zavrsi i ovo, ode tema u vraga. Ja sam napisao oz licnog iskustva da nikad problem nisam imao tako da.....

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока

Motion & Emotion
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la mara- »

Nije problem tvoje iskustvo, to je druga tema, govorimo o legalnosti, ti nisi legalan kad napraviš bilo kakvu modifikaciju na autu, tu spada i skidanje FAP filtera. Ne kažem ja da ti nisi u pravu da je bolje za auto bez njega, ali očigledno je on neophodan da bi ta auta prolazila na tehničkim pregledima, sad očigledno ne kod nas, zna se kakva nam je država i zato nisi imao problem, ali u EU to sigurno ne prolazi kada se skine.

Ja nisam imao probleme niti ih mogu imati jer nisam skidao to sa svog auta, prvi put sad FAP i imam.
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la kljuc13 »

Da li neko zna nase emisione norme i/ili zakone ili ima link gdje sve pise vezano za ovu temu?
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la kula »

Ako ti ko moze pomoci oko tog je phantom ali ocigledno je da je zauzet sa raspravom koja temu vodi u drugom smjeru . Jedan se strogo drzi fabrike drugi voli malo auto nađiđat i to je to .

Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk

Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Izduvni gasovi/izduvni sistemi/fap/dpf/egr i zakon o saobracaju

Post Postao/la Phantom »

Odes na tehnicki pitas i to je to

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока

Motion & Emotion
Odgovori

Natrag na “Ostalo”