FAP filter

Odgovori
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la kula »

Za puga sam platio 100 KM softversko i fizicko uklanjanje u Vitezu.
Za sluzbenog wagena uklanjanje fap-a ( softversko + fizicko ) , egr-a i nekakve klapne za regeneraciju sam platio 400 KM u Maglaju
Avatar
Leonche
Napredan član
Postovi: 252
Pridružen/a: 27. stu 2016, 10:31
Lokacija: Split - Žepče
Vozim: Peugeot 508 SW 1.6 e-hdi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
Kontakt:
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la Leonche »

A reci mi (ako nije tajna) tko ti je to radio u Vitezu? Pitam za svoju 508-icu... I kako si zadovoljan? Pošto sam čitao na netu da su neki imali problema jer im je nestručno uklonjeno... Zahvaljujem
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la kula »

Ma nije tajna , ne bavim se time :D
Sta je tacno radio dijagnostikom ne znam jer nisam bas mogao vidjeti jer se zatvorio u autu . Znam samo da je koristio dva racunara . Drugim racunarom je u postavkama ukinuo sve sto se fapa tice peugeot dijagnostikom. Nakon toga je skinuo fap i izbio sace iz njega . Nesto vise od godine je
šroslo kako sam to radio i nikakvih problema nemam.
Auto mnogo ljepse ide i malo manje trosi , mogu ti reci da sam i vise nego zadovoljan.
Posto je u tebe e-hdi , ne znam kolika bi ti cijena bila. jer kako mi je rekao nije ista cijena za sve motore puga
Avatar
Leonche
Napredan član
Postovi: 252
Pridružen/a: 27. stu 2016, 10:31
Lokacija: Split - Žepče
Vozim: Peugeot 508 SW 1.6 e-hdi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
Kontakt:
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la Leonche »

Hvala ti, puno si pomogao :) Mislim se da to obavim na svom Lavu, čuo sam da auto bolje ide i vuče. A ti si mi potvrdio to... :)
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la kula »

Nema na cemu tu smo da pomognemo
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la Tom »

Mi smo juče ugasili Fap na jednom Hyundai i20, još da ga fizički skinemo u utorak, kostace nas samo softver 140€, u boljoj, ili 200 u goroj soluciji , zavisi dali je ovo učitavanje od 140 dovoljno. Sto se desava posle javicu vam, ono što je interesantno jeste da cu uporediti dva ista i20 jedan sa drugi bez Fap da vidim kako idu/rade/troše.

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
Leonche
Napredan član
Postovi: 252
Pridružen/a: 27. stu 2016, 10:31
Lokacija: Split - Žepče
Vozim: Peugeot 508 SW 1.6 e-hdi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
Kontakt:
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la Leonche »

Tom je napisao/la:Mi smo juče ugasili Fap na jednom Hyundai i20, još da ga fizički skinemo u utorak, kostace nas samo softver 140€, u boljoj, ili 200 u goroj soluciji , zavisi dali je ovo učitavanje od 140 dovoljno. Sto se desava posle javicu vam, ono što je interesantno jeste da cu uporediti dva ista i20 jedan sa drugi bez Fap da vidim kako idu/rade/troše.

poslato s Jadrana

Odlično, dobro će doći usporedbe...
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la ArminM »

Fap dpf i te gluposti su najveca govna s kojjm sam se ja susreo. Prosli audi kojeg sam imao je isao na skidanje dpf-a i nisam mogao da vjerujem, na 1000km otvorene voznje razlika u potrosnji jr bila drasticna, cirka pola rezervoara. Sad ponovo imam audija i dva tri puta smo mu prisilno radili regeneraciju, medjutim kratko traje. Poslije toga sam se obratio u Bosch Car servis Huso Maglaj i skinuo ga i fizicki i softwerski, ukinuo klapne, blokirao egr ventil i uradio remap na 298ks. Auto je bolesno bukvalno, opet je potrosnja spala, kako po bordu tako u stvarnosti. Skoro 100k presao nikad problema, ni greska da se upalila. Znaci preporuka vadite smece, pustite auto da normalno dise

Poslano sa mog HTC Desire 828 koristeći Tapatalk
Avatar
sonnyblack
VIP Član
Postovi: 440
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 308 PH2 1.6 e-HDI 112KS
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la sonnyblack »

Ima li neko iskustva sa ciscenjem FAPa sa ovim TUNAP proizvodima koji se opjevavaju po FBu?

Btw ako sam dobro upoznat, ide eko test uz tehnicki pregled pri registraciji, ako se ispostuje sve sta ce ovi bez katalizatora i FAPova :)
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: RE: Re: FAP filter

Post Postao/la Tom »

sonnyblack je napisao/la:Ima li neko iskustva sa ciscenjem FAPa sa ovim TUNAP proizvodima koji se opjevavaju po FBu?

Btw ako sam dobro upoznat, ide eko test uz tehnicki pregled pri registraciji, ako se ispostuje sve sta ce ovi bez katalizatora i FAPova :)
Ja sam juce u razgovoru sa @Cviki-jem dobio informaciju da su ti proizvodi za izbjegavanje, a da je preporuka za Wourth ove proizvode namijenje za to. Tako da ne znam...

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la dino »

Domaće jabukovo sirće za čišćenje FAP-a. U plastičnu kantu od 15 litara nasuti 5 lit. sirćeta, kiseliti 3-4 dana sa ispiranjem i poslije kao nov.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la ElComandante91 »

DPF ili FAP filtar treba održavati, jer je novi papreno skup

slika

DPF filtar, odnosno FAP filtar na Francuskom, je naprava ugrađena u ispušni sustav dizelskog motora koja sprječava izlazak tvrdih čestica u atmosferu. Dakle, njegova je uloga isključivo ekološka. Dok sve radi s DPF filtrom nema nikakvih problema, ali najvažnije je slijediti upute putnog računala i držati ga u dobroj kondiciji. Dva su načina kojima se on čisti:

1. Pasivna regeneracija obavlja se tijekom duže vožnje autocestom, kad se uslijed povećanja temperature ispušnih plinova nakupljene čestice čađe same spale i u obliku pepela izađu kroz ispušnu cijev.

2. Aktivna regeneracija je proces u kojem ECU povećava vremena ubrizgavanja kako bi prisilno povećao temperaturu ispušnih plinova. Većina automobila tada uključuje indikator ne bi li vozaču dao do znanja da je potrebno nastaviti s vožnjom sve dokle kod se proces regeneracije ne završi, a to obično traje 15 minuta.

Vozači koji puno vremena provode na otvorenoj cesti gotovo da i neće biti zahvaćeni procesom aktivne regeneracije. Ona se odnosi samo na automobile koji se uglavnom koriste u gradskim uvjetima vožnje.

Mnogi nakon uključenja indikatora da je proces aktivne regeneracije započeo misle da nešto nije u redu s motorom te uspore vožnju ili isključe motor. Time iz ne znanja rade štetu, jer prekidaju proces čišćenja, a rezultat može biti prilično skup. Kad začepljenost DPF filtra pređe 95 posto mora ga se zamijeniti, a cijena originalnih često iznosi više od 10.000 kuna.

Tekst i fotografije preuzeti sa: https://autopress.hr/tehnika/dpf-fap-fi ... um=twitter
Clapton is God!
Avatar
Peugeot508
Početnik
Postovi: 7
Pridružen/a: 06. sij 2019, 18:30
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 508 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la Peugeot508 »

Mozda nekome moze biti od koristi... koliko vidim iz oglasa jeftino rade zamjenu DPF filtera:

https://www.olx.ba/artikal/29028289/dpf ... en-vozila/
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 961
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la StefanMD »

Ti na 508ici vjerovatno neces imati problema, noviji je to motor ipak... ;)
slika
Avatar
Peugeot508
Početnik
Postovi: 7
Pridružen/a: 06. sij 2019, 18:30
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 508 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: FAP filter

Post Postao/la Peugeot508 »

Ma pregurao je ovaj motor malo vise tako da je za ocekivati svasta, vec sada imam nekih problemcica sa elektronikom.
Odgovori

Natrag na “Ostalo”