308 2.0 HDI 140HP

301,305,306,307,308,3008,309
Odgovori
Avatar
sonnyblack
VIP Član
Postovi: 440
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 308 PH2 1.6 e-HDI 112KS
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la sonnyblack »

/
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

StefanMD je napisao/la:Ja se sjećam sa Pika tog 308, imao je na braniku dole udareno na plastici, e sad, vjerovatno to i nije to jer je bilo nisko pa je vjerovatno samo ispravljeno vani...

A Liga da, nisam ga nikad vidio/upoznao al svi ga hvale da je vrhunski majstor što se tiče farova.
Sjecam se da si pominjao, da te izradio lik koji je prodavao i slicno, ocigledno je da je muljator, ali opet dobro je da nije sve ovo nista ozbiljno, izgleda jedini prolbem sa tim je ovo sa farovima, nadam se da je konacno rijeseno.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

Avicii je napisao/la:Vidio sam ti zavrsene farove na IG kod Lige :green:
A za ovo sto je bio udaren, opusti se brate, rijesio si problem sa vodom u farovima. Ako nemas nikakvih problema sa autom, uzivaj :coolg: Jedino ako ti taj prodavac nekad dodje pred oci, lupi mu kakvu cvoku ili uz usi i cao.. :129:
Ma ja, i ja isto tako kontam, cini mi se da osim ovih problema sa farovima nema vise mana vezano za to udaranje, nadam se da necu jos nesto otkriti vremenom.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

ArminM je napisao/la:Pa danas je svaki auto udaran, neki manje neki vise. Ne treba se ni cuditi, a ni vjerovati sta drugi pricaju.

Srecem neku noc u ljubljani dvije sleperke, po 9 auta na sebi, idu iz italije. Mimoilazili smo se par puta, i na kraju eto na istoj pumpi pili kafu. Kaze svaku sedmicu rade, zavisi od drzave do drzave ali za par autokuca rade. 95% udarena auta koja se rade pa carine

Poslano sa mog HTC Desire 828 koristeći Tapatalk
Vecina jeste, ali opet kontam da je to vise vezano za starija auta, ovaj je ipak nesto mladje godiste za nase uslove, ocekujem da se ta godista ipak mogu naci da nisu uradana. Ja pod udaranjem ne smatram ogrebotine koje su trazile samo male intervencije na limariji, mislim da je kod nas nemoguce za 2-3 godine da nema bar tih manjih ostecenja, vec udare koji bar malo ostete nesto i ispod limarije.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

Danas sam opet bio kod Lige, da vidim za ovu gresku sto izbacuje i sto ne okrece farove.
Lik koji radi sa njim je prikopcao na dijagnostiku, ali nismo puno preko dijagnostike saznali. Malo je srao protiv francuskih auta, valjda mu dijagnostika ne moze ocitati puno informacija pa onda ide standardna prica kad neko ne zna sa francuskim autima kako su smece i slicno. :joj:
Ono sto je zanimljivo je da je i on ocitao kako povremeno ne radi grijac, vjerovatno su to isto ocitali i u ovlastenom kad su mi rekli da nisu dobri. Kad sam mu rekao sta je bilo i da mi je moj majstor potvrdio da svi rade, on kaze da ako je povremena greska, a pisalo je da je povremena, da moze biti neki relej grijaca ili tako nesto, pa da ponekad ne radi, ali nije bio raspolozen da mi da vise informacija govoreci kako i njemu na autu ne radi i da opet pali ko raketa i slicno. :omg: :omg: Malo me nervira kad ljudi daju sebi za pravo da donose odluke u moje ime, da li nesto treba popravljati ili ne, sa takvima mi se ne da natezati. Bio bih zahvalan ako neko zna nesto o ovome i ako je imao slicnih problema, da li je to stvarno moguce i kako to rijesiti, jer ja i dalje imam utisak da je pretesko palio proslu zimu i vrlo je vjerovatno da mu tad nisu radili svi grijaci.

Ocitao mi je jos neke greske, neka trajna greska na BSI, ali nije uspio vidjeti o cemu je rijec, sto se svjetala tice nije nista nasao i njegova pretpostavka je da je problem u samom BSI-u za ovu gresku sa svjetlima, ali ja sam siguran da je do balasta jer je tako bilo i prosli put.

Onda sam sa Ligom dogovorio da probam naci neki polovni balast od Peugeot-a pa da ga probamo, te da ce on isto tako uzeti jos jedan isti ovakav kakav mi je ugradio, za koji tvrdi da su univerzalni ali i potpuno isti, te da ce isprobati razne varijante, jer moze se desiti i da drugi balast nije ok pa da zbog toga izbacuje gresku.
Moje misljenje je potrebno da bude Peugeot-ov, da ima mozda neka sitna razlika koju on prepoznaje i da zato izbacuje gresku iako svjetlo radi, a kao sto sam vec pominjao on cim ima bilo kakvu gresku sa svjetlima, cak i kad samo jedna sijalica crkne, on prestane okretanje farova i oni postaju fiksni, ne znam zasto su to tako napravili.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la mara- »

Taj lik nema pojma, kud ti ne rekoh unaprijed. Liga je jedno, on je drugo. Prvo je papak što pljuje po francuskom autu a vozi 207 i to prilično dobar, neki napucan, a drugo ne zna, mlati gluposti.

Za mehaničarske probleme, motor, trap, to bi ti mogao svog majstora preporučiti, Radonju, ja samo kod njega vozim, pa on ako zna da ti riješi to oko paljenja, riješiće, ako ne zna, tako će i reći, što cijenim.

A oko xenona sumnjam da ti on može, to je više za električara, mada ja i dalje vjerujem da to nema veze sa balastom, to zakretanje, uloga balasta je da upali sijalicu, ništa više.
Avatar
sonnyblack
VIP Član
Postovi: 440
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 308 PH2 1.6 e-HDI 112KS
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la sonnyblack »

Taj lik s Ligom, sto moze srat ne vjerujem. Samo podjebava musterije i pametuje, psuje, lupa, sere po tudjem poslu, i naravno uzdize svoju 207-icu u nebesa. Znaci nakon 2min. mi se ogadio ali sam nekako izdrzao zbog Lige.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Tom »

Hahaha, dako se uclani na forum da procita kako ga musterije doživljavaju! :D

Poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la dino »

Nisam dovoljno razradio ovo gradivo, ali bi se složio sa kolegom "mara" da su balasti samo konvertori napona za napajanje sijalica. Motorići za zakretanje farova su drugačiji elementi i oni se napajaju preko drugog upravljanja, što mislim da nema zajedničkih tačaka izuzev BSI-a koji odvojeno prati ova dva sistema. Pa prema tome ne bi trebalo tražiti krivca u balastima. :think:
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

Jasno mi je da balasti nemaju direktne veze sa okretanjem farova, ali sam primijetio da kad recimo crkne sijalica na xenonima, ili balast, meni pokazuje gresku "Automatic headlight adjustment failed", i tada prestaje okretanje i svjetla postaju fiksna.
Moj zakljucak je da on na bilo kakav problem sa xenonima izbacuje tu gresku, kad detektuje da bilo sta nije u redu, i da tada BSI automatski iskljcuje okretanje svjetala. Kad mi je crkla sijalica bilo je tako, cim je stavljena sijalica koja radi greska je nestala i okretanje je radilo opet.
Pretpostavljam da on detektuje kada se ne ugradi originalni balast, vjerovatno je to neka zastita kojom tjeraju da se kupuju originalni dijelovi, i da zbog toga izbacuje istu tu gresku i samim tim iskljucuje okretanje farova.
Eletricar koji mi je prvi put mijenjao balast je stavio zamjenski kao i Liga, farovi radili ali nije okretanje, kad je stavio polovan originalni onda je proradilo.
Vidio sam balast koji je crko zbog vode, a sa kojim je prije toga sve radilo, na njemu ima Peugeot znak, Liga je stavio nov zamjenski - univerzalni, tvrdi da su potpuno isti, ali BSI vjerovatno prepoznaje da nije original i izbacuje gresku.
Liga se slaze da bi to mogao biti problem, a ostavio je mogucnost i da ima neki problem i sa drugim balastom pa da zato izbacuje gresku.
Posto se greska pocela pojavljivati cim je balast crko (jedno svjetlo prestalo raditi), ja sam poprilicno siguran da samo treba naci originalni, trazio sam ali nisam uspio, ne znam gdje da nadjem, na kraju cu opet vjerovatno kod starog elektricara da vidim gdje je on nalazio, bar mi je Liga sredio farove da ne ulazi voda sto je ovome bilo mrsko da se tim bavi.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

mara- je napisao/la:Taj lik nema pojma, kud ti ne rekoh unaprijed. Liga je jedno, on je drugo. Prvo je papak što pljuje po francuskom autu a vozi 207 i to prilično dobar, neki napucan, a drugo ne zna, mlati gluposti.

Za mehaničarske probleme, motor, trap, to bi ti mogao svog majstora preporučiti, Radonju, ja samo kod njega vozim, pa on ako zna da ti riješi to oko paljenja, riješiće, ako ne zna, tako će i reći, što cijenim.

A oko xenona sumnjam da ti on može, to je više za električara, mada ja i dalje vjerujem da to nema veze sa balastom, to zakretanje, uloga balasta je da upali sijalicu, ništa više.
Fakat je cudan lik, ali sto kaze sonnyblack - mzoe se izdrzati zbog Lige koji je fakat normala.

Hvala ti za preporuku mehanicara, ali dosta sam zadovoljan svojim mehanicarem, vec dugo kod njega radim, tako da u to sa njim vidjeti.
Nesto sam bio u guzvi zadnjih dana, konacno sam ga nazvao i dogovorio u ponedjeljak da dodjem, pa da pogleda i to lupkanje a i da vidi opet za grijace, ako nista korisna mi je informacija sto mi je taj lik rekao da ima greksa na dijagnostici za grijace, sto znaci da nisu u ovlastenom bas skroz lupali, ali ocitno nisu ni dovoljno pogledali vec samo preko dijagnostike zakljucili.

Juce sluajno naletih na nekom forumu da se neko zali kako mu se trese volan kad koci, na brzinama preko 80. I ja sam to primijetio, ali na jos vecim brzinama, uglavnom preko 100, cini mi se kad je malo smotan volan i kad kocim, da malo zna tresti, ne puno ali se primijeti. Neko mu je odgovorio kako to znaci da su diskovi krivi, ne razumijem se u mehaniku ali mi onako na prvu ima logike, pa me zanima je li neko ima slicnim iskustava?
Svakako cu vidjeti sa mehanicarem u ponedjeljak, ali cisto me zanimaju iskustva.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Avicii »

Ako ima dovoljno 'mesa' na diskovima, odnesi da ti to neko poravna na strugu i nece tresti :ok: Ako su tanki diskovi, zamjena.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

Hvala na savjetu, znaci moze biti do diskova. :ok:
Vidjecu u ponedjeljak sta ce mi majstor reci.
Avatar
micija
VIP Član
Postovi: 714
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:19
Lokacija: Modriča
Vozim: Peugeot 5008
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la micija »

Samo se opusti prestat ce to su naslage na plocicama,onicno samo skinu osmirglaju malo plocice ako ne mozes da sacekas da se same izravnaju.
Po neko ih bonsekom do pola zareze da u taj zarez moze da se sakuplja prasina od plocica.
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la ElComandante91 »

Kako su meni rekli kad sam pitao za isti problem, do kočnica je kad trese na pedali kočnice, a na volanu je kad nisu gume dobro balansirane, kriva felna, guma malo ispustila.
Clapton is God!
Odgovori

Natrag na “Serija 3”