308 2.0 HDI 140HP

301,305,306,307,308,3008,309
Odgovori
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

StefanMD je napisao/la:
Worf je napisao/la: Danas mi je nakon malo kise, opet prestalo raditi svjetlo, izgleda da je opet usla voda u balast, iako ga je elektricar prosli put zastitio da ne ulazi.
Sutra mi se valja opet sa tim peglati, ovo bas postaje dosadno. Dao bih koliko god para treba, samo da znam da ce to trajno rijesiti problem i da ne gubim vise vrijeme.
Druže tu nešto nije u redu, negdje postoji problem sa dihtovanjem, balastom tim zamjenskim, čim već.
Kod mene obični setovi da ne kažem najjeftiniji rade i po kiši i po suncu i td već 2 godine...

Što je neko već ranije napisao, javi se "Ligi" u Sarajevu, ne poznajem čovjeka ali svi ga hvale što se tiče xenon svjetala i radova.
Definitivno jeste problem sa dihtovanjem, prosli put su mi pokazali unutrasnjost balasta i stvarno se vidi da je usla vlaga.
Sam far isto tako bude vlazan sa unutrasnje strane kad pada kisa.
Bio sam danas ko elektricara, tream im odvesti auto jedan dan ujutru pa ce probati uraditi nesto vezano za taj prolaz vlage.

Evo pisu da je Liga bolestan, vjerovatno mi se zato ne javlja, vidjecu jos moze li mi ovaj elektricar to rijesiti.
Avatar
sonnyblack
VIP Član
Postovi: 440
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 308 PH2 1.6 e-HDI 112KS
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la sonnyblack »

Liga jest bolestan, i meni je rekao da ne moze prije novembra nista. Ja htio kupiti od njega led sijalice za kratka svjetla i maglenke.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

ArminM je napisao/la:Cek da ne citam ponovo sve, koja sijalica je u faru, koji balast treba?

Poslano sa mog HTC Desire 828 koristeći Tapatalk
Ne znam te detalje, znam samo da su fabricki xenoni koji prate krivinu prilikom voznje, tako da bi i balast trebao biti neki koji to podrzava valjda.
Pominjao mi je elektricar oznaku sijalice, ali nisam zapamtio. :green:
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

sonnyblack je napisao/la:Liga jest bolestan, i meni je rekao da ne moze prije novembra nista. Ja htio kupiti od njega led sijalice za kratka svjetla i maglenke.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako mi ne uspije ovaj elektricar to rijesiti ni ovaj put, defnitivno cu ga sacekati da ozdravi.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la mara- »

Meni nema logike da balast ima ikakve veze sa tim praćenjem krivine, to valjda rade neki motorići koji dobijaju signal na osnovu pozicije točkova.
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la ArminM »

Nema to veze ni sa balastom niti sijalicom, kao sto mara rece postoje senzori na trapu koji prenose signal do mehanizma unutar fara i to je to. To sto crkava moze biti zbog dosta stvari, posebno zato sto je ocigledno vise ljudi upetljalo prste, pa ne moze covjek biti siguran do cega je tacno. Na osnovu mog iskustva, mene kao nekoga ko se bavi tim poslom savjetujem ti da obidjes kojekakve elektricare, jer vidio sam ja koliko oni znaju po tom pitanju. Vode se nekom teorijom a iskustva nemaju, a ruke naplacuju kao da su doktori, govorim za vecinu.
Liga se ozenio prije par dana, isplatit ce ti se dugorocno ako ga sacekas. On je momak koji ima iskustvo, ako se posveti, a hoce rijesit ce ti problem

Poslano sa mog HTC Desire 828 koristeći Tapatalk
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

Nisam ni mislio da sijalica ima veze, a za balast sam pretpostavio da ima veze zato mi je prvi put zamijenio balast sa nekim navodno jeftinijim, da me ne dodje preskupo, i sijalica je radila ali je i dalje blinkala lampica od svjetala na instrument tabli koja pokazuje blinka kada nesto nije ok sa svjetlima (crkne sijalica ili balast) i nije radilo okretanje u krivinama. Nakon toga mi je stavio neki skuplji balast i onda je proradilo.
Ni jednom nisam bio tu kad je to radio, vec mu ostavio auto, tako da ako ste sigurni obojica da to nema veze sa balastom, onda mi nesto dobro muti i pitanje je zasto prvi put nije radilo okretanje.

Bio bih zahvalan kada bi mi neko ko ga licno zna javio kad Liga bude opet zdrav, ili kad mu zena dopusti da opet pocne raditi. :green:
Ne volim nikom dosadjivati pa mi je glupo da ga zivkam stalno dok mi se ne javi, a volio bih da mi on pogleda kad ga vec svi hvalite. :green:
Avatar
liaar
VIP Član
Postovi: 749
Pridružen/a: 10. svi 2017, 08:46
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 2018
Motor: 1.5 BlueHDI 96kW
Ima zahvala: 140 puta
 pohvaljen: 128 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la liaar »

Nađi na fb, ako koristiš, Nermin Liga Ligata, mislim da negdje na profilu ima označena i fb stranica, tako nešto, vjerovatno će tamo biti kad počne raditi opet.
Jer znaš kako ide, svadba fazoni, medeni, bude izmoren čovjek :D
slika
Nothing is true; everything is permitted.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

Ne koristim FB, ima djevojka i mogao bih preko njenog profila, ali iz principa ne zelim nista preko FB. :green: :green:
Nadam se da ce mi neko javiti kad bude opet dostupan.

Danas sam ostavio auto svom majstoru, i dozivio par sokova:
Rekao sam mu da sam bio u ovlastenom i da su mi uradili dijagnostiku, da treba zamijeniti krajnice i grijace, i on je kupio dijelove i uzeo da mijenja, nije provjeravao da li stvarno treba ili ne.
Kad sam dosao po auto kaze mi kako su krajnice bile potpuno ispravne i da im apsolutno nista nije falilo, ali kad je vec dosao do njih onda je i zamijenio, a dijelove je vec bio kupio, te je bio potpuno uvjeren da ce se lupanje i dalje cuti, i bio je u pravu. U pocetku mi se ucinilo da je malo bolje, ali kad sam prosao Bolnickom ulicom koja je na granici da se moze smatrati makadamom, cuo sam potpuno isto lupanje. Dakle, ogromna fula Block-a. Majstor mi je ostavio i moje krajnice, trdi da su cak i kvaltetnije od ovih novih, da ih ne bacam i da ih moze vratiti kad ove odu.
Grijace nije skinuo jer su malo zapekli, pa je naprskao neko sredstvo da odstoji, pa da dodjem drgi dan da ih skine, medjutim tvrdi da su i grijaci ispravni, da ne mogu oslabiti nego da ili rade ili ne rade, te da ovi trenutno rade. Volio bih da mi neko potvrdi koliko je to tacno?

U svakom slucaju, izgleda da su dzaba kupljeni i grijaci i krajnice, a preporucio mi je da odem na neki tehnicki da pregledaju amortizere, da mozda oni lupaju.

Rekao sam mu i za crijevo koje su navodno morali zamijeniti, iako sam prije toga zamijenio cep od posude i 100% sam siguran da se u posudi vise nije mijenjao nivo vode. U bloku su mi na to rekli kako moze biti da u posudi ima vode ali da nema u sistemu, sto meni nema ni malo logike, a i majstor mi je potvrdio.

Dakle, potroseno oko 340Km ukupno, racunajuci servis u Bloku koji je bio 200KM (to crijevo i permant), 116Km za krajnice i grijace i 20Km za ruke majstora, a od svega toga jedino korisno je sto su mi zamijenili permant, ostalo sve su bacene pare zahvaljujuci "strucnosti" ili bezobrazluka Bloka, ne znam sta je od to dvoje.

Zanimljivo je jos uporediti cijene - U bloku su krajnice i grijaci ukupno 311,50KM a ruke za to 187,20 (osim ako nisu racunali ruke i za balast, ali sumnjam). Meni je majstor uzeo krajnice i grijace za 116KM, a ruke za krajnice su 20KM.

U svakom slucaju, mislim da je to bio moj zadnji kontakt sa Blokom, a razmisljam i da im sastavim jedan mail i da im se nagovorim.

Najgore od svega je opet izgubljeno vrijeme, a nista nisam rijesio, valja mi sutra na tehnicki i na spuru, pa opet mijenjati nesto, valjda cu saznati sta.
Avatar
micija
VIP Član
Postovi: 714
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:19
Lokacija: Modriča
Vozim: Peugeot 5008
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la micija »

Zadnji amortizeri su ti stradali vjerovatno,ne ispuste plin nego dobiju nekakav luft i na sitnim neravninama lupkaju kao da se sve raspada. A u brzoj voznji po dobrom putu,nestane to lupkanje. Imao sam taj problem. Ili ako je bas bas naprijed neka ti pogledaju desnu stranu letve volana ima li lufta. Sretnoo pozzzz

Послато са F8331 уз помоћ Тапатока
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la mara- »

Neka me neko ispravi, ali mislim da grijači mogu da oslabe. Ostare i imaju slabiji efekat.
Avatar
micija
VIP Član
Postovi: 714
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:19
Lokacija: Modriča
Vozim: Peugeot 5008
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la micija »

Ja mijenjao i cak nove ponovo mjenjao u garanciji radi istog problema.

Послато са F8331 уз помоћ Тапатока
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la ArminM »

Pa grijac ili radi ili ne
Sta na njemu ima da oslabi?

Struja ako prolazi kroz njega on se grije ili ne

Grijac je totalno jednostavan dio, koji radi onako kako mu se kaze, tj grije ili ne. Ako je izgorio u prekidu je, ne radi i to je to, u suprotnom je ispravan.

Poslano sa mog HTC Desire 828 koristeći Tapatalk
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la Worf »

Hvala svima na savjetima. :ok:

Vidim i ovdje su razlicita misljenja za grijace, moj majstor tvrdi kao i ArminM da ne mogu oslabiti, ili rade ili ne rade, vidim neki misle da mogu.
Za sad cu ostaviti stare, a ove nove cuvati kad neki stvarno prestane raditi.

Bio sam jutros na tehnickom kod Mercatora na socijalnom, ljudi mi nisu htjeli naplatiti, mozda su me i zapamtili da kod njih radim ovaj redovni tehnicki vec godinama. Kazu da su amortizetri skroz ispravni, te su pogledali ispod da bi trebalo da je sve ok, da mou biti aksijalni lezajevi koje ne mogu provjeriti bez dizalice.
Iduce sedmice kod majstora pa nek pogleda jesu li aksijalni.
Avatar
micija
VIP Član
Postovi: 714
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:19
Lokacija: Modriča
Vozim: Peugeot 5008
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:
garage

Re: 308 2.0 HDI 140HP

Post Postao/la micija »

Amortizer prolazi i na valjcima na tehnickom u zelenom bude skala ali onaj sitni luft koji se napravi lupka to se tesko ustanovi ja govorim iz licnog iskustva ali eto. A sto se tice grijaca oni se tek pale na -5 a pezo motorima da ni jedan ne radi upalio bi. Najvise grijace koristi pri regeneraciju fapa a ne pri paljenju auta,zato na svakom ima bar jedan dva da su crkli,cim auto ima malo vise km.
Odgovori

Natrag na “Serija 3”