Još jedan 307

301,305,306,307,308,3008,309
Avatar
liaar
VIP Član
Postovi: 749
Pridružen/a: 10. svi 2017, 08:46
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 2018
Motor: 1.5 BlueHDI 96kW
Ima zahvala: 140 puta
 pohvaljen: 128 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la liaar »

EGR ako je Exhaust Gas Recirculation
slika
Nothing is true; everything is permitted.
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la dino »

Izgleda da ti nisam pohvalio auto, neka ga , lijepa boja, da te dugo služi u ispravnom stanju. :ok:
To ćeš izgleda imati problema sa začepljenim FAP-om.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la Philby »

Hvala, valjda neće biti većih problema. :D

Nema FAP, kod mene je 66 kW motor.
Je li moguće da je samo EGR zaprljan od vožnje po gradu, nisam skoro išao na malo duže relacije?
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la Philby »

Stigle naručene sitnice za žutog.

Kopčice za kojekakve plastike za koje mi je bilo previše plaćati pola marke po komadu kod nas u gradu. Izuzetno jake, 50 komada jedva dva dolara.
slika

Ukrasne kapice za šarafe, osrednji kvalitet. Malo su manje od starih prečnikom šešira i malo tijesne pa se teže skidaju, ali prolazna ocjena.
slika

Na kraju stigle i opruge za kočiona kliješta, ali da ne bude sve potaman kinez poslao obe desne. Sad opet čekati da pošalje jednu lijevu ili da pokušam nekako nabudžiti ovu. :D
slika
Avatar
ljubitelj
Aktivan član
Postovi: 50
Pridružen/a: 10. svi 2017, 19:58
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 307 2.0 79 kw
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la ljubitelj »

Moze li samo link za ove plasticne sarafe sa prve slike
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la Philby »

Evo link, ali ni ovaj više ne šalje u BiH. :neznam: Pokušaj pod istim nazivom naći nekoga ko hoće da pošalje ili naručiti sa aliexpressa.
https://www.ebay.com/itm/50x-6mm-BMW-Pu ... 2156016536
Avatar
ljubitelj
Aktivan član
Postovi: 50
Pridružen/a: 10. svi 2017, 19:58
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 307 2.0 79 kw
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la ljubitelj »

Ok, hvala.
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la Philby »

Opet mi se pojavila ona greška P0400 pa sam išao kod kolege mehaničara. Nema dijagnostiku za PSA grupu pa moram sutra ići kod nekog drugog da povrdi, ali on na osnovu zvuka i simptoma kad se pojavljuje greška misli da je 90% do začepljenog katalizatora. Uvijek se javlja kad prilikom brže vožnje niz brdo naglo zakočim, a već par dana sam primijetio i da povremeno proguta knedlu prilikom kretanja dok ne povuče kako treba.

Ukoliko bude do njega šta se preporučuje? Za nov nisam sad finansijski nikako spreman, koji problemi mogu nastati ako se ukloni skroz ili samo izvadi sadržaj istog?
Avatar
aladins
Početnik
Postovi: 47
Pridružen/a: 02. tra 2017, 00:55
Lokacija: sarajevo
Vozim: 207 sw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 0
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la aladins »

Zagrijanim autom pa na autoput provozaj malo na višim obrtajima bar 20-30 km, pa možda pročepi uguši ga grad. I kod mene je uglavnom gradska vožnja a imam i dpf, svaki mjesec provozam se autoputem da ga pročepim inače počne se palti upozorenje za filter, poslije tretmana bude ko drugo auto. To ti najjeftinije što trenutno možeš uraditi, a to bi i inače trebao raditi imao filter ili ne, dizel je. Ako skineš katalizator ništa se spektakularno ne bi desilo evetualno bi više dimio i možda bolje vukao ali svakako prije toga provjeri da li je do njega.
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la Philby »

Vozio na dijagnostiku u petak, majstor očistio protokomjer i obrisao grešku.
Auto se ponaša bolje (mada ni prije nije bilo prevelikih problema), ali nakon pedesetak km se opet javila ista greška.
Odem opet danas, sumnja da je problem do protokomjera ili elektro ventila koji kontroliše egr, ali bi morao uzeti nove dijelove i probati pa ako prođe prođe.

Pošto ne mogu ostavljati auto, a i ne sviđa mi se taj pristup da se mijenja sve dok ja plaćam sad moram tražiti nekog trećeg majstora koji ima dijagnostiku za pežoa i volju da pregleda sve parametre i vidi gdje šta odstupa i koliko.
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la Philby »

Zaboravio sam pisati u vezi ovog problema. Počelo malo više zezati, pored P0400 javi i P0402 (prevelik protok na egr-u), nemiran rad kad se tek upali, na izduvu baci jedva malo dima koliko god da se vrti, a lonac katalizatora vreo dok se cijev iza može držati rukom. Lonac nije prazan jer ne zveči, svi simptomi da je otkazao poslušnost/začepljen i odlučim da ga capnem da provjerim stanje. Odem kod majstora, udari jedan rez po onom fabričkom varu, kad ono međutim, saće je već razbijeno i izvučeno, a na suženju prema izlazu postavljen čep. Parče lima sa petnaestak rupica od 3 mm, ne kontam nikako kako je onako dobro radio prije toga uz takvo suženje. Brat bratu, ništa veće rupe od onih na auspuhu kosilice za dvorište sa cijelih 148 kubika.
Razbijemo i to što smeta, istresemo gomilu čađi (koja se brinula da ne zveči kad se udari spolja) i za sad nakon malo gaženja je bez problema. Pratim stanje, ali se nadam da je problem riješen jer su se i parametri motora doveli u red kad može normalno disati.

Planirao sam da skinem i očistim egr i usisnu granu jer se sigurno nakupilo svakakvog smeća, ali mi se nikako neda nakaniti da ono sve raskopavam koliko je zavučeno. :omg:
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la Philby »

Juče sam sređivao jednu sitnicu koja me mnogo nervirala, a ne zahtijeva skoro nikakav trošak.

Onaj mehanizam što drži vrata kad se otvore se malo razletio pa uvijek odu do kraja koliko šarke dozvoljavaju, a na parkingu ili u garaži do prve prepreke.

slika

Krivac je čivijica sa slike sa pripadajućim osiguračem pošto je bila nabijena odozdo i zbog vibracija je ispala zajedno sa valjčićem. Srećom, čitav mehanizam je zaštićen gumenom kapom, pa sav višak dijelova ne ode daleko. :D

slika

Sav trošak mi je bio nekoliko polomljenih žabica na unutrašnjem panelu, a uz malo umijeća i to se izbjegne. :D

Za skidanje panela sam koristio ovo uputstvo, to nisam ništa slikao jer je čovjek već sve vrhunski opisao.



Ono spužvasto ljepilo kojim je unutrašnja zaštita zalijepljena za lim (8:10 na snimku) samo treba lagano povući i skalperom isjeći po sredini koliko treba da se odvoji zaštita. Kad se završi posao samo spojiti i pritisnuti dok se ne poveže kao prije, nema potrebe za novim ljepilom.

Još sam se malo igrao dijagnostikom, pa sam aktivirao dnevna svjetla jer po gradu često zaboravim da ih upalim u žurbi kad idem na nekoliko lokacija redom. U kombinaciji sa automatskim paljenjem preko senzora rade bez greške. Prilikom paljenja motora se upale kratka i pozicije nazad, a kad padne mrak ili uđem u garažu/tunel pali se osvjetljenje instrumenata i oslabi osvjetljenje displeja (kao kad se inače upale svjetla preko prekidača). Još nekoliko sitnica i biće mi skroz po mjeri. :D
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la ElComandante91 »

Fin posao, ja ću morati na vozačevim vratima ovaj mehanizam malo da sredim kao da se graničnik pojeo.

:bravos: za svjetla.
Clapton is God!
Avatar
slobo2712
Napredan član
Postovi: 208
Pridružen/a: 09. ožu 2018, 17:35
Lokacija: Banja Luka
Vozim: Peugeot 307 1.6 hdi 80KW
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 8 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la slobo2712 »

Ekstra uputsvo,kod mene su ta dnevna svijetla vec bila aktivirana ali je problem u tome dok ih ne upalim na prekidacu desni zmigavac odradi samo dva puta i ugasi se,dok kad su upaljena na prekidacu radi normalno.
Avatar
arnes_sa
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 20. sij 2018, 16:21
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 308 1.6 eHDI 82kW 2013.god.
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 19 puta
garage

Re: Još jedan 307

Post Postao/la arnes_sa »

Moze li pomoc oko aktiviranja dnevnih svjetala... Kako se to podesi, ima li neki tutorial??

Poslano sa mog MI MAX 2 koristeći Tapatalk

Odgovori

Natrag na “Serija 3”