Old Lady

301,305,306,307,308,3008,309
Odgovori
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la milos_je »

Hvala hvala!

Sreli smo ih usput taj dan. Minirali su jedan dio puta ali sasvim korektno su pomjerili džip i kamion s puta da možemo proći. Kad smo naišli, stoji kamion na sred puta i pomislih zar do odje da sam stigao i da ne mogu dalje haha

Da da stvarno je poseban osjećaj popeti se gore i vidjeti sve to. Moram skorije poći opet u nadi da ću uhvatiti oblake ovako, da mogu reći da sam bio iznad oblaka prije nego udare zabran :D
Aa bgm ti sa ovim možeš dje oćeš. Meni na onu krivinu se bas ukopavao, probao dvaput i nisam htio zbog kartera..

Edit: znam za taj dio foruma ali namjerno sam htio odje priču o Baru. Ostala putovanja ću pistati tamo

Poslato sa fiksnog pomoću Tapatalk




Ovi su korisnici zahvalili autoru milos_je za post:
Tom
wagon life
Avatar
cdusan
Napredan član
Postovi: 313
Pridružen/a: 17. vel 2019, 21:26
Lokacija: Loznica
Vozim: 307
Vozim: Peugeot 307 2.0 hdi
Motor: 2.0 hdi
Ima zahvala: 346 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la cdusan »

Fenomenalna priča, fantastične fotogrfije, predvna priroda, šta reći osim svaka čast :good:
Ovi su korisnici zahvalili autoru cdusan za post:
milos_je
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5964
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 701 put
 pohvaljen: 358 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la Avicii »

U cugu sve procitah i hvala za pogled sa tog mjesta. Svaka cast na reportazi

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru Avicii za post:
milos_je
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 882
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 160 puta
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la krajo »

Svaka čast za reportažu i predivnim fotografijama sa opisima.Kao da sam i sam bio dio tima.
Pozdrav.
Ovi su korisnici zahvalili autoru krajo za post:
milos_je
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la ElComandante91 »

Top fotke i priča. :handclap:
Ovi su korisnici zahvalili autoru ElComandante91 za post:
milos_je
Clapton is God!
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la milos_je »

Danas sređene dvije stvari koje dugo vremena bodu oči.
Prva stvar je jedno parče plastike koje se nalazi na pragu, kod zadnjih vrata i služi da zategne tepih. Neko (a znam ko je..) je prilikom ulaska u auto prije mnogo godina nogom zakačio i slomio taj dio. Dio sam dobio džabe, tako da ne znam koja mu je stvarna cijena.

Evo o čemu se radi:

Na ovoj slici vidi se da tepih baš i ne stoji skroz ispod plastike. Takođe vidi se i ostaci sintelana kojim je problem bio "saniran".

slika

Kad se zadigne ukrasna plastika, vidi se krivac za ovu situaciju. Malo je improvizovano od ostataka samog dijela, i solidno je služilo.

slika

Uporedni prikaz novog i invalidskog dijela. Meni je taj lik uspio slomiti ovaj dio koji se navlači na navoj na samoj šasiji.

slika

Novi dio na svom mjestu, legao knap. Gornjim dijelom se drži za ovaj navoj, dok donjim dijelom upada u otvor na šasiji i drži se pomoću "žabice". Dvije zakačke su za tepih, dok središnja preklopna zakačka služi da drži žice/kablove koji prolaze tuda i ne dolaze u dodir sa žabicama gornje plastike itd.

slika

Tepih se nabaci i to izgleda već urednije.

slika

I na kraju ostaci lijepka skinuti. Malo razrađivača uvijek čini čuda. Na kraju to izgleda skoro pa fabrički. Otvori na tepihu su se tokom godina raširili pa se opet malčice razvlači i šeta pod ovom plastikom, ali bolje nego da se skroz izvlači.

slika

Druga stvar koju sam zamijenio bili su amortizeri gepeka.
Uzeo sam Magneti Marelli, 10.80e po komadu.

slika

slika

slika

slika

Skidanje je sasvim jednostavno. Malim ravnim šarafcigerom se podigne osigurač i svuče glava amortizera sa kuglice koja je pričvršćena za samu konstrukciju gepeka. Na oba kraja je takav proces. Obavezno neka neko drži gepek, ili postavite neki podupirač, jer se može desiti (kao u mom slučaju da je samo jedan amortizer bio ispravan, dok je drugi totalno izdušio) da gepek padne i ošamuti vas :shlag:
Montaža novog je jednostavna, samo se nabije na kuglicu i to je to.

slika

Razlika je nebo i zemlja. Sad se gepek otvara bez ičije asistencije.

Na kraju dana palo je i glancanje poslije dugo vremena. Ljetnje gume konačno stavljenje, sad je prijatnije za uši i volan :bravo:

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru milos_je za post (ukupno 4):
shekyAviciiTomElComandante91
wagon life
Avatar
sheky
VIP Član
Postovi: 950
Pridružen/a: 21. tra 2017, 22:28
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307sw
Ima zahvala: 802 puta
 pohvaljen: 202 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la sheky »

Meni onaj keder na pragu obavezno iščupaju-i ja sam lijepio sintelanom😊(profesionalna deformacija).trebali bi bit dobri magneti mareli,a vrata gepeka su opasna za djecu!
wicked red
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la milos_je »

A taj keder je glavna meta. Još meni od zadnjeg udesa skroz ispao kod zadnjih vrata, možda su 3 žabice ukupno zdrave ostale :D Planirao sam da ga skroz skinem i odradim sa K+D masom
Vidjecemo, uzeo sam i za golfa istu marku. Da vidimo ko ce duže izdržati. A vrata gepeka teška ko tuč :D

Poslato sa fiksnog pomoću Tapatalk


wagon life
Avatar
cdusan
Napredan član
Postovi: 313
Pridružen/a: 17. vel 2019, 21:26
Lokacija: Loznica
Vozim: 307
Vozim: Peugeot 307 2.0 hdi
Motor: 2.0 hdi
Ima zahvala: 346 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la cdusan »

Odlično uradjeno :ok:
Ti amortizeri gepeka uopšte nisu skupi, koliko čuvaju glavu i kakve povrede mogu vrata gepeka da nanesu, pre par godina sam pomagao nekom čoveku da utovari nešto u gepek, jer mu nisu valjali amortizeri pa je on držao gepek, ja sam utovario policu što sam mu napravio, ali se nisam skroz sklonio, debil nije obraćao pažnju i pustio gepek onako sa visine na moju glavu, zaradio sam 4 šava na temenu glave. Auto je bio citroen pikaso prve generacije, ima vrata od 2 tone.
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la milos_je »

Ma da, da se ne razmišlja.
Mada tebe je to baš dobro klepilo kad si na šivenje završio.
Ja sam prisustvovao kad je ujak isto zaradio povrede od gepeka. Na golfa III mu bili takvi amortizeri da ako nategneš gepek do kraja onda stoji neko vrijeme i poslije počne da se spušta polako. Uglavnom utovarali smo nešto i nismo vidjeli jel se gepek spustio. On je prišao, nije se spustio dovoljno i nabio glavom u onaj dio dje je bravica. Gledam u čovjeka a krv mu se sliva niz čelo... I dan danas poslije toliko godina ostala mu manja rupa na glavi haha

Poslato sa fiksnog pomoću Tapatalk

wagon life
Avatar
cdusan
Napredan član
Postovi: 313
Pridružen/a: 17. vel 2019, 21:26
Lokacija: Loznica
Vozim: 307
Vozim: Peugeot 307 2.0 hdi
Motor: 2.0 hdi
Ima zahvala: 346 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la cdusan »

Bio sam u nokdaunu par sekundi, kad sam došao sebi vidim da sm na podu krvave glave. Tako da koliko god da koštaju nisu skupi, i narod ne trba da se zeza sa tim i da potura neke letve i slično
Ovi su korisnici zahvalili autoru cdusan za post (ukupno 3):
milos_jeshekymara-
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la milos_je »

Intervencija nad modulom podizača stakala. Dugme za podizanje vozačevog stakla je miješalo funkcije, npr. kad treba gore staklo ide dolje, nije radila funkcija automatskog zatvaranja, itd..

Skinuo sam modul i rastavio ga.

slika

Prvo se ukloni dugme za selektovanje retrovizora, a onda sa strana ima nekoliko žabica koje treba pažljivo tankim šrafcigerom ili plastičnom karticom itd. pomicati dok se modul ne odvoji od ukrasne plastike:

slika

Opet ima malo više žabica koje su jako osjetljive. Ja sam počeo od gornje (ispod džojstika retrovizora) i išao redom onda.

slika

Malo strpljenja i odvaja se:

slika

Rastavljeno i po redosljedu izgleda ovako:

slika

Ono što je meni pravilo problem jesu ove mikroprljavštine:

slika

Sve potopljeno u alkohol, oribano četkicom, preprskano kontakt sprejom, oribano još jednom, očišćeno i posušeno. Ostali dijelovi takođe dobili tuširanje :D Sve sklopljeno i šljaka bez problema!


Takođe, nakon dugo razmišljanja đe sa napojnim kablom od pojačala, jer je preklopna klema u pitanju, kabl je dobio novi dom:

slika

Slikano prilikom probe, kasnije sve odrađeno u Tesa traku, provučeno kuda treba i osigurač spakovan sa ostalim osiguračima.

Eto, par sitnica odrađeno, ništa specijalno... :kava:
Ovi su korisnici zahvalili autoru milos_je za post (ukupno 6):
AviciiElComandante91TomcdusanljubiteljĐOLE
wagon life
Avatar
milos_je
Iskusan član
Postovi: 710
Pridružen/a: 05. sij 2019, 18:59
Lokacija: Bar
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 88kW
Ima zahvala: 345 puta
 pohvaljen: 308 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la milos_je »

Danas opet neka popravka :245:

Mislim da je ovo boljka svake 307, bilo karavana i hečbeka - bravica gepeka. Problemi su bili sljedeći:

- nakon otključavanja auta gepek se nije mogao otvoriti. Uz određenu dozu sile, cimanja i pritiskanja otvorio bi se ili ponekad bih jednostavno primjenio staru metodu otvaranja iznutra. Kad ga jednom otvorim, do sljedećeg zaključavanja otvarao bi se savršeno.
- gepek se nije zatvaro pravilno, trebalo ga je dobro zalupiti da bi uhvatila bravica.
- centralno nije radilo kako treba, kad se stisne dugme za zaključavanje auto se zaključa i automatski otključa. U nekim slučajevima nakon tog otključavanja čak se vozačeva vrata sama otvore :omg: i tako u nedogled dok bravica gepeka ne zaključa i "zabrtvi".
- kap koja je prelila čašu je da u toku vožnje bravica brka nešto, svijetlo u kabini počne da "trepće" (kao ono kad zaboravite da zatvorite vrata gepeka) i vozačeva vrata se otvore U TOKU VOŽNJE! (okinulo me srce taj dan, još sam bio u blagoj krivini :angry: :angry: )


Poskidao sam tapacire sa vrata gepeka, uvijek krenite da ga skidate od dijela oko motora brisača i uz malo jače povlačenje spada sve samo.
Prvo sam krenuo sa pregledom svih žica koje su izgledale u redu. Onda sam skinuo konektor sa dugmeta i isprskao ga kontakt sprejom, a zatim sam i sam ulaz konektora na samom modulu dugmeta naprskao kontaktom.

slika

Nakon toga isto sam uradio i sa konektorom bravice. Takođe, jezičke bravice sam isprskao WD-40 sprejom, za svaki slučaj.

slika

To sam testirao i vidio da sada otvara nakon otključavanja auta i da se auto odmah zaključava. :handclap:

Prešao sam na rješavanje problema nepravilnog zatvaranja gepeka. Sumnja je odma pala na ovaj dio:

slika

Do njega se dolazi lako. Skine se samo metalni poklopac koji se drži na 5 torex šarafčića. Elem, dva torex šarafa su se opustila i dio je malčice skliznuo, dovoljno da ne udari u jezičke bravice na vrijeme. Na slici se i vide odrazi gdje su šarafi nekada stajali. Odvrnuo sam šarafe, dio vratio na mjesto. Na ovom dijelu postoje (kod mene su POSTOJALI) dva plastična ubodna dijela koja upadaju u rupe na šasiji i služe kao reperne tačke za pravilno pozicioniranje dijela. Ja sam to kod sebe otprilike pozicionirao i dobro pritegao.
Primjetio sam takođe da jedan od ova dva valjka ispao iz ležišta i da to možda bravici stvara dodatni "luft". Vraćen i on na mjesto:

slika

Sve istestirano i radi kako treba. Za sad :D Viđećemo u buduće šta će biti. Tapacire nijesam vraćao na mjesto dok se ne uvjerim nekoliko dana da je problem rješen.

Eto ako neko bude imao sličan problem, da zna odakle da krene :pop:
Ovi su korisnici zahvalili autoru milos_je za post (ukupno 3):
karabajastartcdusanAvicii
wagon life
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2453
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la mara- »

Svaka čast. Samo mi je to baš čudno da su ti se vrata otvarala, ne kontam kako je to moguće. Fizički moraš šteku povući da bi otvorio, nema načina nikako da se sama otvore.
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 882
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 160 puta
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: Old Lady

Post Postao/la krajo »

Svaka čast na postu ,što si podijelio svoj problem, i opisao do detalja kako se rješava.
Vjerujem da će već nekome biti od koristi.
:ok:
Odgovori

Natrag na “Serija 3”