Kugla/rucica mjenjaca

Odgovori
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la dino4991 »

E ovako raja, originalna kugla mjenjaca na Pugu mi je vec poprimila ozbiljnije tragove koristenja (u takvom sam je stanju zatekao kada sam auto kupio), pa je u skorije vrijeme mislim promijeniti, naprosto mi je se ne da gledati ovakvu kakva jeste, jednostavno volim da mi je sve na oko fino utegnuto i ustimano :D Jednom prilikom sam svratio do Peugeot servisa u svom gradu da provjerim koliko kosta originalna, i ako se dobro sjecam kostala je nekih 56 KM S time da i nije nesto bas najkvalitetnije odradjena odlucio sam da krenem u nabavku aluminijske kugle sa novog Peugeot modela 308. Izgleda mi premocno :D mislim da bi se jos bolje uklopila u unutrasnjost i iskreno, bez obzira sto bi ta suma novca bila mnogo za kuglu mjenjaca (mozda je cak i skuplja od 56 km), platio bih je jer mi se fakat svidja :D posebno jer se radi o dijelu koji je non-stop "pod rukom" i izradjena je kompletno od aluminija tako da je dugovjecna. Citao sam po drugim Peugeot forumima i klubovima da odgovara i na 407 kao i na 307, cak sto vise neki su postavljali i slike vec montirane kugle. Jedina prepreka jeste kada sam pitao u servisu za tu kuglu, prodavac ili se pravio blesav ili mu jednostavn politika firme drugacije ne dozvoljava, naime, on dio moze pronaci u bazi podataka i isti poruciti samo uz broj sasije vozila (tj. broj sasije nove 308) Na Ebay-u je nema nigdje za poruciti :ljut: Tako da mi ostaje jedino ova opcija preko ovlastenog a to bih jos pokusao srediti s likom da mi to nekako "na slijepo" poruci. Zanima me, da li neko od clanova ima iskustva sa skidanjem originalne kugle sa mjenjaca i ima li nekih komplikacija koje bi mogle iskrsnuti. Koliko se moze vidjeti na Youtube i nije neka majstorija, naime kugla se samo jacim zahvatom "trgne" prema gore, ali za svaki slucaj ne zelim nista pokidati puzz Evo i o kojoj se kugli tacno radi.

slika
slika
slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la Avicii »

Ne odgovara na 307 jedino zbog rasporeda brzina, al valjda ima i verzija sa rikvercom 'u rikverc' puzz
Dobra je stvarno, nema price. I ja sam sebi trazio kuglu u ovlastenom, znaci original kozna je bila 62km cini mi se.. a plasticnu ne mislim stavljati. Mogu misliti koliko je onda ova alu.. :neznam:
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la dino4991 »

Vjerovatno bi trebala odgovarati kugla sa 5-stepenog mjenjaca koji ima rikverc u "rikvercu" :D dok je 6-stepeni ostao isti kao na slici. Racunam na to da ce ova biti skuplja, upravo kao i sto sam kazes, jer je kompletna od aluminija a naravno o plasticnoj ne zelim ni razmisljati.
Avatar
zulleee
Iskusan član
Postovi: 1209
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:46
Lokacija: Srebrenik
Vozim: Peugeot 407 2.0 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la zulleee »

Ajde javi koliko kosta,i mene to zanima,da svoju sredi nekako?,da presvuces nekim materijalom gornji sloj gdje pisu brzine?
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la kula »

negdje oko stoje dodje ta rucica, ja sam sebi gledao od 208 da stavim nekako mi se bas svidja.Ovu ne bih zbog toga sto je jako hladna preko zime , a preko ljeta se bas dobro ugrije :D
Avatar
zulleee
Iskusan član
Postovi: 1209
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:46
Lokacija: Srebrenik
Vozim: Peugeot 407 2.0 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la zulleee »

Kada se na kraju auto bude prodavalo ajde ti objasni sto si mijenjo rucicu mjenjaca :D
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la anel007 »

ma ne treba razmisljati o prodaji kakva god ulaganja imao na autu, pocev od same kupovine pa na dalje

nema mi nista gore nego kad cujem savjet "a kako ces to prodati", brate da ga kupujem samo da bih ga prodao bio bih klasicni preprodavac, kupujem ga radi svog cejfa i potrebe a kad dodje vrijeme prodaje otici ce nekako, svemu se kupac nadje

ja znam da nikad necu za svoje izvuci ni priblizno 6200 koliko sam ga platio iako sam pored toga ulozio debelo preko 3000 na razne popravke i servisiranja da ga mehanicki dovedem u red, estetika nek ceka bolje vrijeme ili novog vlasnika, meni ne smeta, ni na cemu ne mozes zaraditi (a tesko biti i na nuli) ako ga kupis, koristis odredjeno vrijeme i prodas

elem zulleee nije ovo bila poenta tvog posta nego et neko moje razmisljanje, a za samu rucicu vjeruj prije ces prodati sa nekom ovakvo finom, ili i standardnom fabrickom ali novom, nego nekom koja debelo pokazuje znake starosti (kakva je kod mene, al ebga nekako mi se ruka navikla na nju pa mi se ne mjenja :green: )
slika ¦ slika
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la dino4991 »

Upravo tako anele, sve sto uradim na autu jeste za moj cejf :D a o prodaji i ne razmisljam, bar ne sad. Ako ga kad budem prodavao neka razmislaj taj sto kupuje da li mu odgovara ili ne, apsolutno me ne zanima. Bitno mi je da je meni fino dok je auto kod mene i rijesit cu problem jer je necu morati vise mijenajti ;) Istina i ovo sto kula kaze, razmisljao sam i o tome, ali sta je tu je. Ljeti se svakako sve ugrije u autu da gori, ali necu rucicu toliko ni primijetiti kad mi bulja bude gorila na koznom sjedistu :D Stoja za rucicu :think: jbg jeste puno ali opet, cejf nije skup :beer:
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la kula »

Evo da kazem i ja koju. Auto sam platio 22.500 KM a danas vrijedi oko 7.000 KM tu negdje izgubilo se dosta , al me nije briga nauzivao sam se sa tim autom za ovih 7 i nesto godina.
Sve sto uradim na njemu ili kupim za njega , kupujuem zbog svoga ceifa i nije me briga za druge .
Tako da samo naprijed i sredjuj auto kako tebi najvise odgovara :good:
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la dino4991 »

Potpuno se slazem kula :ok: Kupio si ti njega, a ne on tebe. I naravno da je nerealno ocekivati poslije godina voznje da covjek vrati svoj novac kojim je platio auto a tek i onaj dodatno ulozeni. Auto je tu da se vozi, voli, pazi i po svojoj mjeri sredjuje (moram naglasiti, kako kome) nekome je to samo prevozno sredstvo sto putnicko sto teretno hehe
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la dino4991 »

Evo raja uspio sam naci jednu ponudu na ebay-u preko nekog britanskog Peugeot foruma. Ovo je originalna kugla od RCZ modela sa 6-stepenim mjenajcem, pored ima i slika na kojoj je objasnjena i montaza/demontaza kugle. Postoji i model za 5-stepenim mjenjac kao na 307 medjutim nju nisam nasao na ebay-u dok na tom forumu ima neki prodavac koji i njih prodaje, par funti je jeftinija ali koliko vidim ne moze se poruciti preko neta, bar ne za BiH. Uglavnom, ovaj prodavac sa ebay-a je nabavlja iz Peugeot servisa u Njemackoj, moze se poruciti iz BiH s time da je poprilicno nerentabilno zbog velikih troskova postatrine ali okvirno da znate cijenu ko ga zanima, kao sto kula rece, negdje oko stoje dodje :omg: :D Ispod artikla imate navedeno i za koje modele Peugeot vozila odgovara. Prvom prilikom cu ici do Peugeot servisa da provjerim koja je cijena i kako je nabaviti, mislim da ne bi trebao biti problem jer sam nasao i serijski broj dijela :D
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la anel007 »

et jos ti samo fali link pa da vidimo sta, cemu, gdje i kako odgovara :green:
slika ¦ slika
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la dino4991 »

Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la kula »

Ja bih ovako nesto : sifra artikla : 16075569 80

slika

ili ovako , ova mi se svidja pravo , sifra artikla : 96738471 VV

slika

Mada ni ova nije losa :D sifra artikla : 16075571 80

slika

Na osnovu ovih sifri artikla mozete pitati u ovlastenom koliko kosta :D ne treba vam broj sasije :D
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Kugla/rucica mjenjaca

Post Postao/la dino4991 »

Da to je dobra stvar sto se preko tih brojeva artikla moze poruciti u servisu :D Ova sa prve slike koliko vidim je ista kao i na zadnjoj. One su sa 208 ako sam dobro shvatio a ova sa sredjnje slike jeste ona druga koju sam pominja, sa 308 5-stepenog mjenjaca i trebala bi da odgovara za 307 :) Meni licno sve izgledaju mocno :D
Odgovori

Natrag na “Enterijer”