XENON SVJETLA

Odgovori
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

Sve sto je vezano za xenone od sada na jednom mjestu - balasti (AC-DC), sijalice, canbus, itd. Tema je otvorena sa ciljem da razmjenjujemo iskustva koja imamo sa xenonima, a sve to radi boljeg osvjetljenja na nasim ljubimcima ;)


Da pocenem od sebe. Imam na svom autu 5000K sijalice koje sam narucio preko Ebaya. Sijalice su sa ovim metalnim postoljem kao na slici (koje su navodno kvalitetnije od ovih obicnih):
slika

Odlucio sam se za ove sijalice jer sam sa ovim obicnim plasticnim imao problem. Naime, kada sam kupio auto na njemu su vec bili xenoni sa obicnim plasticnim sijalicama, koje su se od toplote malo iskrivile, tako da sijalica nije mogla ravno da prijene na far, pa mi je snop kratkih svjetala bio skroz skracen :tuga:

E sad, ove metalne 5000K u faru svijetle ovako, sto je poprilicno bijelo:
slika

Mada, kada sam uporedio sa drugovim xenonima (isto 5000K), moji malo bacaju na plavo (lijevo svjetlo):
slika

Sve bih nekako i moglo proci, ali ja ovim snopom nisam nimalo zadovoljan:
slika
slika
Ovo su kratka svjetla. Ovaj oznaceni dio skroz baca na zuto svjetlo kao halogeno, a nakon njega snop je nekako ni bijel ni plav, bolje reci blijed. Duga svjetla su ok.


Balaste sam narucio nove kod nekog lika, koji me ubjedjuje da mi je poslao AC, al kad se svjetla upale ne cuje se nikakvo zujanje tako da nesto mislim da su to DC. Imam jedan svoj stari, koji je AC, njega stavim, svjetlo isto, nema razlike.

PITANJE: Sta promjeniti da imam iole bolja svjetla i jacu bijelu boju? Sijalice, balsaste, oboje?
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Phantom »

Za jacu bijelu mislim da trebas sijalice od 4300k il 4000k koje imaju zavisi ;)
Motion & Emotion
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

4000K sam gledao, one bacaju malo na zuto-bijelo, dok ove sto su kod druga, na slici iznad, isto su 5000K i daju cisto bijeli snop. Sto se tice snopa svjetala, jel kod tebe ista bolji sa tvojim xenonima?
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Phantom »

Avicii je napisao/la:4000K sam gledao, one bacaju malo na zuto-bijelo, dok ove sto su kod druga, na slici iznad, isto su 5000K i daju cisto bijeli snop. Sto se tice snopa svjetala, jel kod tebe ista bolji sa tvojim xenonima?
Nemam ja xenon :) al bi i trebalo 5000k biti cisto bijelo a 6000k bacati malo na plavkasto :neznam:
Motion & Emotion
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

Pa eto kazem ti, na slici kod druga je 5000K je cisto bijelo, a kod mene isto 5000K i bacaju malo na plavkasto i nisam zadovoljan jacinom snopa. 6000K sam prije imao, bas bacaju na plavo.
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Phantom »

Vidi s drugom da zamijenite sijalice, pa vidi kako svijetli onda. Ako valja moras druge sijalice traziti, ako ne nesto je drugo :zvizd:
Motion & Emotion
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la kula »

4300 K i 5000K bi trebalo da svijetle bijelo,ali opet sve ovisi od proizvodjaca.
Dok su kod nekog bijele kod drugog idu na plavo,sve ovisi na sta se naleti.
Nego,Avicii je su li kod tebe sijalice H7R ili H7,jer navodno ove H7R idu na svjetla koja nemaju sociva,tj . na standardna sjenila i ne rasipaju previse svjetlost :think:
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

H7 su kod mene, iste kao na ovoj prvoj slici. U pravu si, H7R bi trebalo staviti na farove koji nemaju sociva. One imaju oko zarulje neki kao limic sto 'otkida' rasipanje, vidio sam na netu kako izgledaju al ne znam kakav je snop sa njima.
Sto se tice mojih sijalica, ocigledno sam naletio na nesto bas lose, cim ima ovaj zuti dio snopa. :oprosti:
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la kula »

Ja sam sebi gledao xenone da stavim,al opet dosta hvale osram nb ili bosh plus sijalice sa kojim je vecina jako zadovoljna.S obzirom koliko cesto sijalice na pugu pregaraju jako su skupa investicija :yes:
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Phantom »

kula je napisao/la:Ja sam sebi gledao xenone da stavim,al opet dosta hvale osram nb ili bosh plus sijalice sa kojim je vecina jako zadovoljna.S obzirom koliko cesto sijalice na pugu pregaraju jako su skupa investicija :yes:
kako kome :) zadnji put sijalicu mijenjao prije 3 god :) i to jednu i jos ide :)
Motion & Emotion
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

kula je napisao/la:Ja sam sebi gledao xenone da stavim,al opet dosta hvale osram nb ili bosh plus sijalice sa kojim je vecina jako zadovoljna.S obzirom koliko cesto sijalice na pugu pregaraju jako su skupa investicija :yes:
Ja sam planirao staviti Osram NB na duga svjetla. Ja ne znam stvarno za to crkavanje sijalica, kod mene je prva xenon sijalica crkla nakon godinu ipo otprilike, sto je po meni podnosljivo :)
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la kula »

Za xenon ok, al ja govorim o halogenim sijalicama . Kod mene su cesto pregarale i jos uvijek pregaraju posebno ove h7 za kratka svjetla a uvijek stavljam bosh sijalice,e sada koliko su BOSH to je pitanje.
dok sam aktivno vozao SW-a pregarale su mu najmanje 3 seta sijalica h7.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

Ljudi, ako moze mala pomoc. Hoce drug da mi naruci xenone za auto sebi, pa ako neko ima da preporuci neki xenon set sa Ebaya da je narucivao, bio bih mu zahvalan. :beer:
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la kula »

Po iskustvima drugih Ollo ili Bear setovi su dobri.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

A eto ovaj nesto kontao sa Ebay-a naruciti, moze se solidan set uzeti za 30-40$, samo eto cisto pitam da vidim dal je neko vec imao iskustva sa tim ili da ima nesto da preporuci. Inace, Ollo dodju oni debeli 80KM+10KM dostave, a ovi slim su preko stoje :) Bear nesto ne vidim da ima uzeti na Piku :/
Odgovori

Natrag na “Eksterijer”