ugradnja morimoto projektora

Napravili ste ili uradili nesto, podijelite to sa nama ( nešto što nije vezano za Vaš automobil)
Odgovori
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la ArminM »

Obecao sam, i evo da ispunim, znaci ugradio sam morimoto projektore u far od 307ce. Napominjem da mi je ovo prvi puta da to radim s ovim farovima, prije sam radio na par auta, i sve ono sto znam o tome nije mi bilo od pomoci kad je rijec o farovima od 307ce.

Znaci Valeo farovi su u pitanju, kad samo cujem Valeo nije mi dobro, ali ajde prezivi se.

Prije ugradnje projektora moramo naravno skinuti farove, sto znaci da moramo poceti od karambolke koja u ovom slucaju smeta, jer su dva sarafa koja drze far ispod samog fara, i ne moze im se prici osim ako se skine karambolka. Napominjem da ja nisam skidoao komplet karambolku, jer nema potrebe.
Objasnit cu i kako se skida karbolka radi samog procesa

Potrebno je povaditi one plasticne cepove koji drze karambolku za vezni lim
slika
Osim toga pored samih farova ima po jedan saraf, 10ka je u pitanju. Potrebno ih je skinuti
Nakon toga potrebno je odvrnuti po jedan saraf koji drzi karambolku i blatobran, nalazi se ispod blatobrana, ma samom kraju karambolke, isto 10ka je u pitanju.
Nisam sve slikao, nesto sam zaboravio, nesto nisam smatrao bitnim, ali mislim da je jasno.
Kad ste odvrnuli sve spomenuto karambolka je slobodna i potrebno ju je s krajeva povuci ka sebi. Ja nisam odvrtao sarafe koji drze karambolku sa unutrasnjim blatobranima, kao ni zastitom motora, nema potrebe jer mi je potrebno samo da oslobodim farove. Kada ste oalobodili karambolku vide se po dva sarafa (10) koji drze far. Osim onog na veznom limu, i ta dva ispod nema vise. Kada ih odvrnete potrebno je samo otkaciti instalaciju i far je napolju. Tada karambolku mozete vratiri na svoje mjesto.

Nakon svega ovog pristupamo otvaranju farova. Poskidajte sve cepove, sijalice, da vam ne smetaju. Za otvaranje farova potreban je industrijski fen, jedan dva sarafcigera, skalper i doata zivaca, ipak govorimo o Valeo farovima.
Pri samom otvaranju niko vam ne moze dari neki specijalan savjet, jer pravila nema. Grijete far po spoju, skalperom sjecete ljepilo. Potrebnonje kompletan far preci tako. Govorimo o jako velikim farovima i potrebno je bar 20-30 minuta da se far otvori, bez ostecenja naravno. Kada ste zagrijali spojeve fara, otkacite one zakacke koje drze far, a onda lagano sarafcigerom probajte razdvojit. Ide se dio po dio, da ne bi puklo staklo, ili se ostetilo kuciste fara.ja sam isao od krajeva, razdvojio malo, a potom grijao i lagano razdvajao, ljepilo ce popustiti od toplote, sjecite ga skalperom. Najbitnije je lagano ici bez sile. Na kraju cete dobiti odvojeno staklo od kucista fara, koje izgleda ovako
slika

Nakon ovoga potrebno je skinuti ove lulice sijalica, pricvrscene su sa dva torx sarafa s unutrasnje strane, iz prostora odakle mijenjate sijalicu.
slika

Nakon ovoga mozete vidjeti sta vam smeta da biste ugradili projektore
slika

Znaci maglenka je ta karika koja stopa kompletan proces. Da objasnim nacin na koji se projektor ubaci. Znaci ovo su univerzalni projektori, koji lijezu na mjesto originalne sijalice, u ovom nasem slucaju h7. Znaci da biste projektor ubacili potrebno je da njegov kraj, na kojem se nalazi navoj prodje kroz otvor gdje je bila h7 sijalica. Potom se stavlja jedna metalna podloska koja drzi projekror 100% u centru, nakon cega se zavrne matica. Znaci potrebno je projektor fino legne, da bi bio u centru. Nas smeta maglenka,da bi se to ostvarilo. Ja sam to rijesio na svoj nacin, mozda ce neko drugacije, ali ja sam je brusio sve dok projektor nije legao u centar, potom sam vidio da je sijalica maglenke jako blizu projektora, a i smetala bi ukrasno maski projektora, te sam ja odlucio da maglenku ukinem skroz. Znaci izbrusio sam je do te mjere da je projektor legao fino, ukrasna maska takodje. Nakon toga sam ofarbao jedan far u crno, a na drugom sam ostavio sjenilo kakvo jeste. Da bi na kraju ofarbao sve u crno, jer mi je plan ubaciti cob led traku koja ce biti day light i zmigavac ujedno

slika

Nakon ovog procesa probao sam farove na autu da vidim da li je sve ok, ugruno nastimao snop, te zatvorio farove i vratio sve na mjesto. Projektor je bi xenon, u sebi ima magnetnu klapnu koja se podigne kada prebacite na duga svjetla, i projektor sija punim intenzitetom. Klapna ima dvije zice, plus i minus, i spojio sam je na fabricki dzek od dugih svjetala.
Kada su farovi potpuno sklopljeni, stakla vracena na svoje mjesto pristupa se stimanju snopa. Ja sam otprilike namjestio prije zatvaranja farova, poslije malo dostelovao. Stimaju se preko onih sarafa za rucno stimanje snopa, koji postoje na farovima, znaci sve vam je i dalje u funkciji, i rucno i el podesavanje farova. Na kraju to izgleda ovako

slika

Kratka
slika

Duga
slika

Eto ugrubo je to to, pitat cete ako vas sta zanima, tu sam da svakome pomognem ako mogu. Izvinjavam se za mogute pravopisne greske i slicno, pisem s mobitela, pa mi nije vas pregledno ali eto
Zadnja izmjena: ArminM, dana/u 10. pro 2015, 16:10, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la Avicii »

Odlican DIY, kao i svaki do sada, sve fino objasnjeno :handclap:
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la Tom »

Mene zanima gdje kupujete ove projektore i po kojim cijenama? Dobar posao, šteta što nisi više slikao, nekako sve izgleda lakše kad se vidi vise slika, čovjek dobije samopouzdanje.
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 960
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la StefanMD »

Imaju se kupiti kod nas u BIH na oglasima po 50€ +-, ja sam sebi uzeo preko Ebaya za 30€ manje više identične kao na oglasima, samo obrati pažnju da naručiš LHD (lijevi volan). Ja greškom naručio pogrešne a sad mi se ne rastavljaju farovi da to sredim. :good:
slika
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la ArminM »

Nisam slikao jer sam se toliko uprasio brusenjem dijela gdje je maglenka da to nije normalno. Cini mi se da bih se manje uprasio da sam slajfao komplet auto. Posto sam odlucio da maglenka ide dole uzeo sam onaj nastavak za brusenje, brusilicu i lagano. Obrusi pa probaj,obrusi pa probaj,dok nisam dobio sta sam htio. Za vrijeme koje sam potrosio na ove farove mogao sam ugraditi dva para projektora na neke druge farove, garantujem. U biti ovdje nema sta da se zezne, ako nema maglenke koja ne smeta onda se to moze s pjesmom zavrsit
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: RE: Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la Tom »

StefanMD je napisao/la:Imaju se kupiti kod nas u BIH na oglasima po 50€ +-, ja sam sebi uzeo preko Ebaya za 30€ manje više identične kao na oglasima, samo obrati pažnju da naručiš LHD (lijevi volan). Ja greškom naručio pogrešne a sad mi se ne rastavljaju farovi da to sredim. :good:
Možeš li dati provjeren link? U čemu je razlika kod volana?


Kod mene nema maglenki (207), pa bi trebalo bit lakse, imam h7 xenonke, i ostavio bih duga na obično. Razmišljam se da li tamniti, i kako. Kakav sprej koristite za tamljenje?
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la ArminM »

Ne znam zasto ce ti fabricka duga pored bi xenon projektora ali eto. S obzirom na boju tvog auta tamnjenje farova bi leglo bolje nego je kod mene. Ja sam i prije farbao a i sada obicnim k2 sprejem, oznaka na cepu je RAL.
Avatar
andrej
VIP Član
Postovi: 752
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:41
Lokacija: Novi Sad
Vozim: 306 XT 1.6
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 39 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la andrej »

Odličan DIY!!!!

Svaka čast! :handclap: :respect:
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la dino »

:handclap: Ovo je za profi majstora. Dobro si uradio i prikazao, a rijetki bi se usudili u ovaj posao, pa čak i ja koji voli svašta da petlja.
Ne vidim šta si brusio na maglenci, dio fara-sjenila ili nosač maglenke?
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la ArminM »

Brisio sam kompletnu maglenku, uslikao sam na slici gore sta smeta projektoru da stane. Maglenka smeta prvo svojom visinom, onda i dubinom, ali nista to nije naspram brusilice :D
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la kula »

Objasnio covjek :good:
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la dino »

Jest objasnio, ali kud se zaletio na prvu, što nije našao drugu vrstu projektora da ne mora brusiti. :omg: :kava:
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la Avicii »

Dino, ono sto podignu projektor iznad maglenke je po meni bzvz, jer ga nikad neces centrirati i imati dobar snop kao kad se stavi u centar fara. Po meni je mnogo bolje malo obrusiti sjenilo maglenke i centrirati fino projektor, ko da je to neki pos'o :neznam:
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la dino »

Što se tiče posla sve pohvale jer je napravio pozitivnu stvar sa ovim unapređenjem. Da mu ne pokvarimo ugođaj, on će sam znati da li je dobro napravio ili nije. Ja više volim da što manje narušim originalnost.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: ugradnja morimoto projektora

Post Postao/la Avicii »

I ja bih da se sto vise drzim originalnosti, ali eto ovako si siguran da ce ti snop biti pod pravim uglom i ne mislis se. Gledao sam neke klipove na YT gdje steluju ugao projektora i snop dok jos nije sastavljen far.. muke su to :ljut:
Odgovori

Natrag na “Moj DIY”