Folije za stakla

Sam naslov kaze
Avatar
laris.hodzic
Početnik
Postovi: 19
Pridružen/a: 19. vel 2018, 21:59
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la laris.hodzic »

Pozz a gdje se moze uraditi atest za zatamnjena stakla mislim kad nalijepim folije na zadnja bocna stakla..

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru laris.hodzic za post:
rgundertjerr
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la ArminM »

U BiH nema atesta. Za zadnja bocna ti i ne treba, zakonom ih smijes imati zatamnjena

Poslano sa mog X30 koristeći Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru ArminM za post:
rgundertjerr
Avatar
oggy.berenji
Napredan član
Postovi: 220
Pridružen/a: 20. lis 2017, 20:08
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 43 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la oggy.berenji »

ArminM je napisao/la:U BiH nema atesta. Za zadnja bocna ti i ne treba, zakonom ih smijes imati zatamnjena

Poslano sa mog X30 koristeći Tapatalk
Moze se uraditi atest u Doboju, 150KM s tim da atest nema rok trajanja kao npr atest za plin i niko ti nista ne moze od policije

307 - 1.6 - 16V
Ovi su korisnici zahvalili autoru oggy.berenji za post:
rgundertjerr
Avatar
liaar
VIP Član
Postovi: 749
Pridružen/a: 10. svi 2017, 08:46
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 2018
Motor: 1.5 BlueHDI 96kW
Ima zahvala: 140 puta
 pohvaljen: 128 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la liaar »

Lično mislim da nema potrebe za sad raditi atest za folije, kada te nikakav atest neće zaštititi ako imaš zadnju šajbu atestiranu, a zakonom atest nije obavezan. Kada bude, onda se i atest može uraditi, do tad je samo bacanje para.
Ovi su korisnici zahvalili autoru liaar za post:
rgundertjerr
slika
Nothing is true; everything is permitted.
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la ArminM »

oggy.berenji je napisao/la:
ArminM je napisao/la:U BiH nema atesta. Za zadnja bocna ti i ne treba, zakonom ih smijes imati zatamnjena

Poslano sa mog X30 koristeći Tapatalk
Moze se uraditi atest u Doboju, 150KM s tim da atest nema rok trajanja kao npr atest za plin i niko ti nista ne moze od policije

307 - 1.6 - 16V
To sto dobijes u doboju mozes u wc-u iskoristit nakon nuzde vjeruj. Ne pije to vode, jer u BiH atest za zatamnjena stakla ne postoji. Zakon je jasan, i on kaze koja stakla se smiju tamnit, tako da jos uvijek nije donesen zakon o atestu.
Pri tome, u BiH nema niko da izmjeri koliko je tamna folija koja se nalazi na staklu, kad uvedu atest to ce biti na osnovu koda koji ide ispod folije, i on je mjerilo tamnoce stakla. Sve dok ne bude obavezna folija s abg kodom prica o atestu pada u vodu

Poslano sa mog X30 koristeći Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru ArminM za post:
rgundertjerr
Avatar
oggy.berenji
Napredan član
Postovi: 220
Pridružen/a: 20. lis 2017, 20:08
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 43 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la oggy.berenji »

ArminM je napisao/la:
oggy.berenji je napisao/la:
ArminM je napisao/la:U BiH nema atesta. Za zadnja bocna ti i ne treba, zakonom ih smijes imati zatamnjena

Poslano sa mog X30 koristeći Tapatalk
Moze se uraditi atest u Doboju, 150KM s tim da atest nema rok trajanja kao npr atest za plin i niko ti nista ne moze od policije

307 - 1.6 - 16V
To sto dobijes u doboju mozes u wc-u iskoristit nakon nuzde vjeruj. Ne pije to vode, jer u BiH atest za zatamnjena stakla ne postoji. Zakon je jasan, i on kaze koja stakla se smiju tamnit, tako da jos uvijek nije donesen zakon o atestu.
Pri tome, u BiH nema niko da izmjeri koliko je tamna folija koja se nalazi na staklu, kad uvedu atest to ce biti na osnovu koda koji ide ispod folije, i on je mjerilo tamnoce stakla. Sve dok ne bude obavezna folija s abg kodom prica o atestu pada u vodu

Poslano sa mog X30 koristeći Tapatalk
Validan je taj atest ako zatamnis i prednja stakla,kolega mi radi taj atest pa mi je pricao prije 7-8 dana...koji god policajac hoce da napise kaznu za zatamnjena stakla ako pokazes atest ne moze ti nista jer atest vazi ako su uradjene promjene na autu

307 - 1.6 - 16V
Ovi su korisnici zahvalili autoru oggy.berenji za post:
rgundertjerr
Avatar
kenann
Početnik
Postovi: 47
Pridružen/a: 19. ožu 2018, 00:40
Lokacija: BiH
Vozim: Peugeot 407
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la kenann »

oggy.berenji je napisao/la:
ArminM je napisao/la:
oggy.berenji je napisao/la:Moze se uraditi atest u Doboju, 150KM s tim da atest nema rok trajanja kao npr atest za plin i niko ti nista ne moze od policije

307 - 1.6 - 16V
To sto dobijes u doboju mozes u wc-u iskoristit nakon nuzde vjeruj. Ne pije to vode, jer u BiH atest za zatamnjena stakla ne postoji. Zakon je jasan, i on kaze koja stakla se smiju tamnit, tako da jos uvijek nije donesen zakon o atestu.
Pri tome, u BiH nema niko da izmjeri koliko je tamna folija koja se nalazi na staklu, kad uvedu atest to ce biti na osnovu koda koji ide ispod folije, i on je mjerilo tamnoce stakla. Sve dok ne bude obavezna folija s abg kodom prica o atestu pada u vodu

Poslano sa mog X30 koristeći Tapatalk
Validan je taj atest ako zatamnis i prednja stakla,kolega mi radi taj atest pa mi je pricao prije 7-8 dana...koji god policajac hoce da napise kaznu za zatamnjena stakla ako pokazes atest ne moze ti nista jer atest vazi ako su uradjene promjene na autu

307 - 1.6 - 16V
Kada sam radio folije na proslom autu isto sam se raspitivao oko ove teme, u biti svi su mi rekli kao sto je Armin napisao. Da postoje folije sa TIF brojem (msm da se tako zove) i ako je zakonom uredjeno da se moze atestovati onda se taj broj upisuje i po njemu se zna koliko je zatamnjeno i sve informacije koje su potrebne.
Medjutim kod nas je zakonom odredjeno samo da se zadnja stakla smiju zatamniti (obrazlozenje da stiti malu djecu od UV zracenja), i to je to.
Ja sam imao zadnja 2 bocna stakla na 50%, a gepek i prednja dva na 25%.
Policija me dosta puta zaustavljala, nikad nisu nista spomenuli za prozore.

Poslano sa mog VTR-L29 koristeći Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru kenann za post:
rgundertjerr
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la Phantom »

Oggy lave jesi citao taj atest ikako? Imao je kolega i pije vodu mozda kod onih sto nisu procitali zakon. Onakav atest svako sebi moze napraviti. Atest koji sadrzi zakon od Srbije :D i u kojem pise ZOOBS, a folije uopste nisu u ZOOBS-u vec u drugom zakonu :D

Da opet objasnim sto se tice folija. Zaustave vas, pocnu peglati, samo trazite vanredni tehnicki pregled (naravno vozilo mora biti 100% ispravno). Zasto da trazite vanredni? U BiH niko nema uredjaj da mjeri prozirnost stakla, a i da ima, neka izmjeri i sa cim da uporedi? U zakonu nema kolika je dozvoljena granulacija stakla. Zagrebace foliju? Slobodno, mozete ih tuziti za odstetu. Prodjete uredno tehnicki, policajac placa iz svog dzepa 50KM za tehnicki a vi lijepo ne potpisete nalog vec na sud. Ali morate foliju odraditi do vrha stakla, da nema zazora, da se ne primjeti da je folija, isto tako radi kolega ArminM

Poslano sa mog HTC One A9s koristeći Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru Phantom za post:
rgundertjerr
Motion & Emotion
Avatar
oggy.berenji
Napredan član
Postovi: 220
Pridružen/a: 20. lis 2017, 20:08
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 43 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la oggy.berenji »

Phantom je napisao/la:Oggy lave jesi citao taj atest ikako? Imao je kolega i pije vodu mozda kod onih sto nisu procitali zakon. Onakav atest svako sebi moze napraviti. Atest koji sadrzi zakon od Srbije :D i u kojem pise ZOOBS, a folije uopste nisu u ZOOBS-u vec u drugom zakonu :D

Da opet objasnim sto se tice folija. Zaustave vas, pocnu peglati, samo trazite vanredni tehnicki pregled (naravno vozilo mora biti 100% ispravno). Zasto da trazite vanredni? U BiH niko nema uredjaj da mjeri prozirnost stakla, a i da ima, neka izmjeri i sa cim da uporedi? U zakonu nema kolika je dozvoljena granulacija stakla. Zagrebace foliju? Slobodno, mozete ih tuziti za odstetu. Prodjete uredno tehnicki, policajac placa iz svog dzepa 50KM za tehnicki a vi lijepo ne potpisete nalog vec na sud. Ali morate foliju odraditi do vrha stakla, da nema zazora, da se ne primjeti da je folija, isto tako radi kolega ArminM

Poslano sa mog HTC One A9s koristeći Tapatalk
Ti mene sad nakiljas slika samo kazem da ima atest i izdaje ga Centar-Motor,Siroki Brijeg a Autokomerc je njihov partner koji u njihovo ime izdaje taj atest...ne morate me sad prozivati sto kazem ono sto mi je on rekao slika

307 - 1.6 - 16V
Ovi su korisnici zahvalili autoru oggy.berenji za post:
rgundertjerr
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la ArminM »

Izdat cu ti i ja isti atest, potpisat se i pecst stavit, za 100 km. A kad ti pravno zatreba placi nad njim kao i nad tim od 150 ;)

Poslano sa mog X30 koristeći Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru ArminM za post:
rgundertjerr
Avatar
407ftw
Napredan član
Postovi: 228
Pridružen/a: 10. tra 2018, 23:19
Lokacija: Brcko
Vozim: 407
Motor: 1.6 HDI 81KW
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 51 put
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la 407ftw »

Ja sam zatamnio i sajbu skoro 35% okolo 70% zadnja 50% nigdje me nisu zaustavili dosad, vozam se nekih mjesec dana vec ovako ranije godinu se vozim sa istim ovim samo bez sajbe prednje zatamnjene nisam imao nekih problema, jedino sto po noci sad nista ne vidim :D :D :D :D Dobio sma mozda 2-3 kazne za stakla u godini i to pretezno zaustave me radi maglenki upaljeni ili sijalica mi crkne pa me ono zaustavi da me opomene pa mi zato napise usput ovako inace nikad.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la Avicii »

Ima li kakva folija da je providna i da je kao UV protect zna li iko? Kontam da bi je valjalo staviti na prednju sajbu, kao sto je na nekim autima fabricki stavljena :think:
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la Tom »

Ima @Avici, stavjaju ih na stakla izloga svih butika kod nas radi Uv-a, roba da ne blijedi, da ne grije i sl. I ako neke imaju zatamljenost to je minimalno, nema šanse da se primijeti.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la Avicii »

Razmisljao sam nesto o tome, mozda bi to narucio sa Ebaya pa da odnesem da mi to neko zatamni. Mislim da bi se koliko toliko osjetila razlika, jer je katastrofa koliko se tabla ugrije kad ostane auto na suncu.
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Folije za stakla

Post Postao/la Tom »

Ne znam detalje, kada sam tamnio 207icu prije par godina lik mi je pricao o tim folijama jer su sjutra trebali da idu u Bar da rade bitik nekome pa mi je ostalo u sjećanju...

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Odgovori

Natrag na “Car Detailing”