Smrad nakon gasenja klime

Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la nvram »

Pozdrav
Kao sto naslov kaze zezam se sa ovim prilicno dugo.
Klima radi ok,hladi dobro ali nakon gasenja kompresora na AC dugme pa posle nekih 10-15 sekundi pocinje iz ventilacije da izbija neki nedefinisan smrad kao na vlagu ili ustajao vazduh,ne znam kako bi to opisao.
Dok klima radi na hladjenju nisam primijetio taj miris nikad,samo posle gasenja kompresora dok ventilator ostane da radi.
Prvo sam probao onaj mali sprej koji se aktivira i ostavi u autu,zamijenjen filter klime,2 dana mirise auta na to pa maskira smrad,posle 2 dana isto.
Probao abro pjenu u spreju da uspricam kroz odvod kondenzata u prostor oko isparivaca,opet ista stvar,2 dana ok.
Prskao asepsolom kroz prostor gdje je filter klime,bez uspjeha.
Kupio neki kao sprej sa crijevom prskao u ventilacione otvore, 2 dana ok dok ne izvjetri taj miris.
Onda sam probao sa endoskop kamerom da dodjem do isparivaca da vidim kakva je situacija,na isparivacu nema nikakvih tragova prljavstine ni ispod gdje se kao voda sliva koliko sam vidjeo,samo sam nasao komadic papira unutra kod isparivaca i to na njemackom jeziku nesto sto ce reci da je tu unutra bar 10 godina :)
Posle vadjenja papirica napunim opet kuciste isparivaca sa pjenom da isperem te komadice ako ih ima jos i bio sam ubijedjen da je to problem ali ni to nije pomoglo.

I sam sam nekad radio servis rashladnih uredjaja i znam kako to sve funkcionise i najcesci uzrok smrada je zaostala vlaga i razvoj gljivica i plijesni ali posle ovoliko sredstava koja sam koristio mislim da je unutra sve sterilisano a opet smrdi . :D
Ako neko ima neku jos ideju bio bih jako zahvalan.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la mara- »

Nažalost, to izgleda nije rješiv problem. Možeš naći u mojoj temi 307-ce, ja sam tablu skidao, očistio sve, ali se smrad opet vratio. Na kraju nisam nikako gasio klimu, uradim dezinfekciju i ne gasim je i bude dobro. Zimi je naravno ugasim, jer se sama počne paliti gasiti zavisno od vanjske temperature.

Pretpostavljam da tu ima neki problem koji niko nema dovoljno stručan da ustanovi. Možda klima ne radi punim kapacitetom kako treba pa se javlja previše vlage ili bakterija jer ne zaledi dobro pa se to dešava. Ja sam se sa tim zezao 6 godina koliko sam imao auto, sad sa ga prodao, a novog vlasnika sam upozorio jer je komšija, odlučio je da rizikuje. :D
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la nvram »

Hvala za odgovor da bar znam da se ne patim vise i da se pomirim sa tim.
A nisam te bas skonto kako mislis da ne gasis,stalno je na auto pa radi "pomalo"?
Koju temperaturu podesis naprimer?
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la mara- »

Da, držim stalno na auto, na 21. Tada se klima ne gasi nikako. A zimi ugasiš i izduraš jednom taj smrad dok se ne provjetri, onda sljedeće ljeto uradiš dezinfekciju sa sprejem, ono da kruži unutra i opet ne gasiš klimu čitavo ljeto. Ovo se meni najbolje pokazalo.

I da, popuni fino profil da znamo odakle si, staviš samo grad, tako ti odmah ljudi mogu sugerisati gdje da odeš, recimo gdje je dobro uraditi dezinfekciju u ovom primjeru.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mara- za post:
nvram
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la dino »

Ja sam uradio dezinfekciju direktno na isparivač i prezadovoljan sam, još se ne pojavljuje miris ustajalosti. Vrlo jednostavno sam uradio i uvijek mogu bezbolno ponoviti postupak, možeš pogledati kod mene u mojoj temi predstavljanja auta i radova na njemu. Možda kod tebe pravi problem od usisa zraka preko filtera pa do isparivača u cijevima, da i to pogledaš endoskopom da bude sve provjereno.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la nvram »

[mention]dino[/mention] mislim da sam nasao temu koju spominjes gdje si izbusio plastiku oko isparivaca pa tu ubacio crijevo sa pjenom?
Ja sam slicno uradio samo sto sam skinuo plastiku kod suvozacevih nogu i tu imaju 2 senzora koju su ubodeni u kuciste isparivaca i malog hladnjaka,jedan senzor ulazi u mali hladnjak a drugi iza isparivaca.
Taj drugi kad se izvadi ostaje rupa skoro 10mm i fino se vidi isparivac unutra i tu se moze ubaciti crijevo sa pjenom.
Probao sam i kroz crijevo za odvod kondenza ali ovo je mislim bolje posto direktno se prska po isparivacu.
Malo sam ovih dana testirao sa "auto" modom i kao da se manje osjeca smrad a neki dan mi drugar prica ,kupio 307 sw i isti smrad ima :)
Izgleda da je to neko obiljezje 307 :D
slika
Zadnja izmjena: nvram, dana/u 20. srp 2019, 19:40, ukupno mijenjano 2 puta.
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la dino »

Moguće da je sama konstrukcija unutrašnjosti sistema i protok zraka od usisa pa do izlala i položaj isparivača klime loše urađena na 307. Nisam gledao kod drugih vozila a vjerovatno bi isparivač trebao biti malo podignut ili u drugom položaju u odnosu na pod kućišta klime. Tako bi imao prostora za provjetravanje, da se ustajali zrak ne kondenzuje na njemu i ne stvaraju alge. Možda je i sam materijal od koga je napravljen isparivač podložan stvaranju algi. Samo nagađam, a tako je kod 307 i trebamo se prilagođavati. :ok:
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
antagonist
Početnik
Postovi: 33
Pridružen/a: 07. pro 2016, 23:51
Lokacija: srb
Vozim: Peugeot 308 1.6 vti
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la antagonist »

Pošto imam isti problem, dok je klima uključena, ne oseća se ništa. Tek nakon gašenja A/C, I ostavljanja da rade samo ventilatori, nakon 10-15 sekundi se oseti neprijatan miris.
E sad mene zanima stručno objašnjenje zašto tog smrada nema kada je klima uključena? Znaci ne samo da ga nema u toku te jedne vožnje, nego ni sutradan se neće pojaviti ako uključim odmah klimu.

Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la mara- »

Stručno će ti teško ovdje neko reći. Moje mišljenje je da se isparivač brzo zaledi pa zarobi bakterije i nema smrada, a kad ugasiš klimu, onda ih počne izbacivati ventilacija jer se isparivač odledi.
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la nvram »

I mene ovo bas zanima zasto se desava i to svima identicno,nakon 15 sekundi posle gasenja kompresora krene taj miris.
Inace sam se nekad bavio rashladnim uredjajima (5-6) godina i znam kako sve funkcionise ali mi ovo nema logike zasto se desava.
Kakvih sam se prljavih i budjavih isparivaca nagledao po rashladnim vitrinama,hladnjacama... a rijetko koji je izbacivao ovakav miris.
Cak stavise za svo to vrijeme sto sam radio te rashladne uredjaje nikad nigdje nismo dezinfikovali isparivac,jednostavno nije bilo potrebe,eventualno neko fizicko ciscenje prljavstine.
Doduse vjerovatno ima veze sto jedino nismo klime radili od svih uredjaja (jbg svi se bojali visine :D )
A @mara- bi mogao biti na dobrom tragu mozda posto isparivac mozda stvarno zaledi a ne bi trebao jer se klime projektuju tako da ide kolicina freona koja ce dati u radu odredjen pritisak u isparivacu a da temperatura isparenja freona bude nekoliko steoeni iznad 0 da isparivac ne bi ledio nego "rosio".
Ja sam neki dan vozio 20 minuta sa upaljenom klimom i usmjereno na soferku i na staklu se stvorile 2 poprilicno velike fleke leda sto mislim da ne bi trebalo da se desi. (inace se ljudi hvale kad im ovako klima radi :) )
Moracu bas kad uhvatim vremena da prekontrolisem pritisak freona i tacku isparavanja bas da vidim da nije do toga da fali malo freona sto se na hladjenju ne primijeti da spusta tacku isparavanja ispod 0 pa isparivac ledi.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la mara- »

Pa eto, ti nam ispadaš najstručniji da to ispitaš. Mene je to izluđivalo, 6 godina sam muku mučio sa tim dok sam imao 307. Sad da kucnem drvo nema tog problema na 308 T9.
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la nvram »

Vjeruj da hocu samo je pitanje vremena a vjerujem da bi mnogima pomoglo.
Po tom pitanju sam tvrdoglav i kad-tad nadjem rjesenje za neki problem koji je ovako cudan i naizgled nerjesiv ali za sve postoji rjesenje samo treba biti uporan i pronaci ga.
Najvise bih volio da mogu to sve rastaviti i pogledati iznutra kako to izgleda ali bas da se odlucim skidati tablu i sve kod sebe,nevjerujem da cu ;)
A mozda i svratim do nekog otpada pa da pogledam kako to izgleda iznutra i sta bi moglo da zeza.
Avatar
Bcdc
Aktivan član
Postovi: 77
Pridružen/a: 02. vel 2018, 10:01
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la Bcdc »

Jesi li pokusao sa Asepsolom da ocistis cijeli sistem.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la nvram »

Da probao sam i sa asepsolom,skinuo filter klime i prskao u otvor dok je klima radila.Nikakvog posebnog efekta nije imalo.
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Smrad nakon gasenja klime

Post Postao/la nvram »

E ljudi da javim da sam izgleda rijesio smrad klime.
Jos prosle godine sam primijetio da mi pomalo gubi rashladnu tecnost i to samo zimi.
Zima bila pa mi bilo mrsko zezati se sa gumicama a ljeti ne pusta.
Jednom slucajno pipnem tepih ispod patosnice vozacevih nogu a on natopljen,mokar i smrdi na neku kao kiselinu.
Prije par dana odem na usluznu praonicu u operem i usisam taj natopljeni antifriz iz tepiha i za cudo od tada nema vise smrada ama bas nimalo kad ugasim klimu,probao nekoliko puta u dva dana i prosto ne mogu da vjerujem da moze biti do toga ali nista drugo nisam radio vezano za klimu skoro.
Prosle godine sam dopunjavao klimu, nekoliko puta koristio pjenu za ciscenje isparivaca i onu bombicu ali sve je bilo kratkog vijeka a evo sada nakon ciscenja tepiha sve ekstra,nema nikakvoh mirisa iz ventilacije.
Eto ako se nekome desi ovo provjerite da tepih nije natopljen antifrizom.
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”