508 - Promjena podizaca prozora

Odgovori
Avatar
tibor987
Aktivan član
Postovi: 61
Pridružen/a: 12. lis 2021, 14:38
Lokacija: Mostar
Vozim: 508
Motor: 2.0 HDI
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 54 puta
garage

508 - Promjena podizaca prozora

Post Postao/la tibor987 »

Evo nakon 6mj. od kupovine doceka i mene ta sudba kleta. Okrenuo najveci moguci pljusak i prozor odlucio da ne zeli vise biti dignut ko u mladica vec spusten ko u dede...upade u vrata ko sjekira :omg:

DISKLEJMER : Ovo ceprkate na vlastitu odgovornosti, krajnji rezultat zavisi od vase spretnosti, alata i nerava. Ja sam samo pokazao korake, sila je proizvoljna :jezik:

1. Prvo je potrebno izvaditi prekidac za dizanje prozora, koraci kao na slici.

slika

2. Zatim skinuti piano black ukras u rucki, oprezno pri ovom koraku jer je plastika tanka a ima dosta plasticnih kopci. Ja apsolutno nista nisam ostetio a isao sam ovim redosljedom.

slika

3. Kada skinete ukrasnu letvicu iz koraka 2, vidjet ce te 2 sarafa koja morate odaviti unutar rucke.

4. Sa donje strane potrebno je uvuci prste izmedju vrata i tapacirunga i potegnuti tapacirung kako bi se raskacio. Drzi ga 8 kopci prikazanih kao na slici dolje.

slika

5. Kad ste odvojili tapacirung oprezno, samo ga malo odvojite od vrata ( ne vucite silom ) jer imate jos raskaciti dzek sa osvjetljenja na dnu tapacirunga i dzek sa visokotonca.

6. Iduce na nizu je pojacanje u koje se rucka tapacirunga i sarafi. Ovo je prilicno zeznuto za skinuti i siguran sam da ce te odlomiti usice prikazane u koraku 7.

slika

7. Konstrukcija ( a kasnije i savjetovanje sa kolegom iz ovlastenog ) je takva da je predvidjeno da nakon svakog skidanja kupis drugu novu plastiku iz koraka 6.

slika

8. ...jer su ga seronje zavukli iza lima i ne mozes ni cim pristupiti da ih pritisnes i otkacis sa metala. ( Ja sam svoju polijepio super lijepkom i drzi, vratio nazad )

slika

9. Nakon maltretiranja sa onom plasticurinom, taman ste na pola puta :facepalm: Skalperom je potrebno odvojiti ovaj bijeli stiropor ( izolaciju ) na sastavu gdje je lijepak.

slika

10. Docekat ce vas dzek na motoricu podizaca, zeznuto za skinuti jer je ovaj dugmic za otpustanje dzeka okrenut prema limu vrata. Treba vam neka kukica sa duzom drskom da ga otkacite.

slika

slika

11. Jos malo pa nije gotovo. Staklo drze 2 sarafa na podizacu i njih je potrebno odsarafiti kako bi staklo ispalo sa podizaca. Za prvi saraf dignite staklo skroz gore i kroz lijevi sivi flek ( koji se vidi na slici u ovom koraku ) popustite prvi saraf, zatim spustite staklo dok kroz neki od ostalih otvora u vratima ne bude zgodno popustiti drugi saraf. Podizac se drzi na ova 2 sarafa koja je potrebno samo popustiti pa dignut gore da bi i glave sarafa izasli kroz prosirenja. Kad vidite, skontat ce te.

slika

---

Razlog pucanja je vecinom ili sto se kraj sajle iscupa iz nekog zavrsetka poput federa, ili ovi tockici oznaceni na slici popucaju jer su pravljeni od neke sugave plastike.

slika

Cvrsto preporucavam prije pocetka da u servisu uzmete barem 5-6 kopci za tapacirung jer ce vam barem pola popucati. 1.5 marka je 1 komad odnosno cca 0.75€

slika

---

Nakon sastavljanja, a to su ovi koraci u rikverc, dobijete gotova vrata.

slika

...i imate izgovor kako ste umorni, pa natjerate zenu da opere vaseg cijenjenog laFića :D

slika

Usput ako vas zanima kako izgleda citava skalamerija s one druge strane, ev' pa pasite oci :mah:

slika

Ukupni trosak: 150KM (75€) reparacija mog podizaca, cca. 10KM (5€) kopce tapacirunga, 4KM (2€) superljepak, cca. 10KM (5€) pive :ok:
Ovi su korisnici zahvalili autoru tibor987 za post (ukupno 3):
Aviciimara-hamza
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: 508 - Promjena podizaca prozora

Post Postao/la Avicii »

Odlicno odradjeno i objasnjeno, svaka cast :handclap: Zar uzimaju toliko za reparaciju podizaca majke ti??? Nesto mi to bas puno, jbt koliko je podizac citav (polovan)? Doduse, izaslo te i pive solidno ova popravka :beer:
Avatar
tibor987
Aktivan član
Postovi: 61
Pridružen/a: 12. lis 2021, 14:38
Lokacija: Mostar
Vozim: 508
Motor: 2.0 HDI
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 54 puta
garage

Re: 508 - Promjena podizaca prozora

Post Postao/la tibor987 »

Hvala kolega. Polovan je oko 100km (50€) ali opet je pitanje kad ce puknuti. Moze za 2 dana, moze za 2 godine. Nov je u ovlastenom 640KM ( cca. 320€). Tako da je meni best buy opcija ispala reparacija za 50KM vise na odnosu polovnog ali eto tjesim se da je novo-novo. Vidio sam na eBayu da je oko 48 dolara reparacijski set, mozda ima i jeftinije nisam dalje gledao jer mi se nije dalo vozati 2 mjeseca bez tapacirunga dok cekam posiljku.

A pive jeste otislo solidno, ja sam covjek vise za mehanike nego za ovih plasticurina, pa pivom povecavam dugotrajnost nerava da ne bude prekomjerne upotrebe sile :D
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: 508 - Promjena podizaca prozora

Post Postao/la kula »

Svaka cast za post....

Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru kula za post:
hamza
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: 508 - Promjena podizaca prozora

Post Postao/la ElComandante91 »

Bravo za post!
Clapton is God!
Odgovori

Natrag na “DIY”