Eco mode/ start-stop problem 508

Odgovori
denismujadzic
Početnik
Postovi: 18
Pridružen/a: 05. vel 2023, 14:42
Lokacija: Zenica
Vozim: 508
Motor: 1.6 hdi 82 kW automatik
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Eco mode/ start-stop problem 508

Post Postao/la denismujadzic »

Lavovi, hajmo asistencija. :neznam:
Odnedavno sam vlasnik peg 508 2011 1.6hdi poluautomatik.
Vec sam uradio veliki i mali servis i par dana poslije sve dizne :angry: 1 otisla, a na ispitivanju i ostale 3 lose skroz ( test u zvorniku ) pa sam stavio sve nove sa garancijom 6 mjeseci
slika
Bice tu jos ulaganja koliko vidim ali otom-potom.
Ono sto me trenutno muci i trebam rijesiti sto prije je start stop sistem. Radi on, sve ok, ali ide na zivce sto se gasi a i ne stanes čestito (ispod 6 km/h).
Hocu da ga mogu iskljuciti i znam za dugme ispod volana ali ne radi. :omg:
I vidim na displeju da eco mode je uvijek na 00:00, ne znam tacno ni sta treba da broji :think:
Znaci ako neko zna sta je problem: start stop radi, ali ga ne mogu ugasiti na dugme. A ako ne moram ne bih da ga gasim dijagnostikom ;)

slika

slika

slika
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Eco mode/ start-stop problem 508

Post Postao/la Tom »

Dijagnostikom ga i ne možeš ugasiti.
Ali možeš sa istom testirati sam sistem i vidjeti ocitava li neku grešku.

Ono sto se moze je da u poslednje vrijeme ovi tjuneri varaju same sisteme u kolima i gase s&s isto kao sto chipuju auta.
Drugi način je da se uzme modul koji se instalirao kod dugmeta i gasio sistem par sekundi nakon svakog paljenja vozila, treba uzeti tipski modul. Neko mi je to predlagao ovdje na forumu i pisali smo oko toga, ja nikad nisam porucio isti, a znam da je bio par $ na eBay-u.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Tom za post:
denismujadzic
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
nace
Aktivan član
Postovi: 118
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:30
Lokacija: Tesanj
Vozim: Peugeot 308 1,6 HDI
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 14 puta
Kontakt:
garage

Re: Eco mode/ start-stop problem 508

Post Postao/la nace »

Probaj to dugme par puta , vjerovatno je zaprljan , pa negdje ne hvata kontak. I drzi sekundu dvije. A to eco sto broji , treba da broji koliko si tokom jedne voznje bio u eco rezimu, tj. ako si stajao na semaforu npr. 15. sekundi i start stop odradio svoje , tu pokazuje to vrijeme. Koliko je bio ugasen.
denismujadzic
Početnik
Postovi: 18
Pridružen/a: 05. vel 2023, 14:42
Lokacija: Zenica
Vozim: 508
Motor: 1.6 hdi 82 kW automatik
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: Eco mode/ start-stop problem 508

Post Postao/la denismujadzic »

Danas isao na dijagnostku, kaze majstor na dijagnostici pokazuje da je prekidac ok, tj. Radi, samo da je vjerovatno neko ranije nesto cackao BSI pa je i to "greskom" iskljucio. Sad bih trebao otici u peg servis da mi ucitaju tvornicke postavke BSI da bi to trebalo onda proraditi. Je li neko radio reset BSI, mogu li sta zeznuti?
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Eco mode/ start-stop problem 508

Post Postao/la mara- »

Kakav je to "majstor"? Ne treba se ništa učitavati niti resetovati, nego podesiti opciju u BSI. Vjerovatno je neko stavio da je "start-stop" odsutan u pokušaju da ga isključi trajno, što se ne može uraditi dijagnostikom, i kad se to uradi, dugme izgubi funkciju. Samo treba ponovo podesiti da auto "posjeduje" start-stop.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mara- za post:
denismujadzic
denismujadzic
Početnik
Postovi: 18
Pridružen/a: 05. vel 2023, 14:42
Lokacija: Zenica
Vozim: 508
Motor: 1.6 hdi 82 kW automatik
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: Eco mode/ start-stop problem 508

Post Postao/la denismujadzic »

Hvala za konkretne upute. Sutra cu probati objasniti "majstoru" ove upute, pa neka traži i gasi 😅
Javim rezultat 👍
denismujadzic
Početnik
Postovi: 18
Pridružen/a: 05. vel 2023, 14:42
Lokacija: Zenica
Vozim: 508
Motor: 1.6 hdi 82 kW automatik
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: Eco mode/ start-stop problem 508

Post Postao/la denismujadzic »

mara- je napisao/la: 15. vel 2023, 19:45 Kakav je to "majstor"? Ne treba se ništa učitavati niti resetovati, nego podesiti opciju u BSI. Vjerovatno je neko stavio da je "start-stop" odsutan u pokušaju da ga isključi trajno, što se ne može uraditi dijagnostikom, i kad se to uradi, dugme izgubi funkciju. Samo treba ponovo podesiti da auto "posjeduje" start-stop.
Hvala drug na pomoći. Danas sam uhvatio vremena, otisao do majstora, objasnio mu sta treba da uradi i sad je sve ok. Dugme radi, eco mode radi, sve je kako i treba da bude. Hvala jos jednom :good:
Ovi su korisnici zahvalili autoru denismujadzic za post (ukupno 3):
mara-Aviciinace
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”