Popravka ručice žmigavaca !

Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la Kenwood »

Da pređemo malo na ozbiljnije teme ! lol
Vjerovatno vam se nekad desilo .... i ako nije - desiće se sigurno :p da vam se u vožnji pali relej žmigavca (cakće, klepeće) ili da vam auto samo od sebe (uglavnom na neravnom putu) - blica drugim vozačima !? :neznam:
Ja sam u vezi blicanja imao problem na mom bivšem Japancu, a danas sam imao problem sa relejom žmigavaca - na ovom mom Francuzu ! :oprosti:
Veoma nezgodan osjećaj, znači gradska vožnja, malo neravan put i čujem nešto da mi "cakće" sa lijeve strane gdje su osigurači !?? Smanjim muziku i slušam, kad čujem relej zvekeće kao blesav.. i to NON-STOP !???? Nije mi bilo svejedno, al' nisam mogao ništa da učinim u tom momentu !
Što je najzanimljivije, relej se palio i gasio tolikom brzinom, da mi strijelice u tabli uopšte nisu blinkale niti su se žmigavci uopšte palili !?!
Tek kad sam došao kući.. morao sam to da raskopam i pokušam popraviti ! :good:
Za otprilike 2 h. sam sve odradio, nije nikakva mudrolija za reparirati, a slike će vam sve objasniti (nadam se) :green:
Uglavnom sve je popravljeno, relej ne "cakće" više, sve lijepo radi i to je to ! :wii:
Jedino mi je bio problem i frka rastaviti mehanizam ručice žmigavca - jer bojao sam se da ne izlete opruge, pa da posle tražim po sobi i da mozgam gdje je šta bilo ... hehehehehe lol
E, mislim da će ovo nekom biti od koristi, jer je ovo veoma česta pojava na svim automobilima ! :good:
Pozdrav i pitajte ako vas šta zanima !
:beer:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

:solobeer:
Avatar
zulleee
Iskusan član
Postovi: 1209
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:46
Lokacija: Srebrenik
Vozim: Peugeot 407 2.0 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 4 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la zulleee »

E od ovoga posla moze i glava da zaboli :D. Nadam se da mene nece zadesit slican problem :D. Al opet bolje ovo nego nesto od 200 eura :D.
Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la Kenwood »

Zule, ma neće te od ovog posla zaboliti glava... ali nedao bog da te zadesi negdje u putu ovo "klepetanje" releja - UHhhh ... po živcima udara - majke mi ! :yes:
Meni je kosti pojelo dok nisam stigao do kuće - jbg. otkud znam šta može uz ovo biti, nije mi jasno kako relej nije riknuo ... a baš je zvrčao kao LUD !??
Sve u svemu, nije bilo većih komplikacija, a i preduhitrio sam veće troškove ! :D
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la Avicii »

Svaka cast za DIY, a pogotovu na odradjenom poslu :respect:
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la anel007 »

e na ovom ti svaka cast, nisam imao problema sa relejom ali jesam sa ruzicom zmigavca, izlizala se ona kocnica sto je drzi u neutralnom polozaju pa bilo da naletis na neravninu bilo da se automatski vraca s gornje pozicije vazda letila da daje lijevi zmigavac, nisam odmah popravljao jer nisam imao pojma radi li to neko a u servisu mi trazili ni manje ni vise 550 KM jer se kupuje kao u kompletu sve rucice i sta sve tu ne ide pa sam haman godinu dana auto vozao ovako:

[youtube]hBBeRvig-tw[/youtube]

kasnije me i to pocelo izdavati, pa mi pukne film i pocnem se raspitivati ima li ko da to popravlja i nadjem momka koji to ovdje u valesicima radi, komplet postupak kosta 60 KM i od tad rucice ko nove
slika ¦ slika
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la ElComandante91 »

Svaka čast za DIY! :bravos: thanks
Clapton is God!
Avatar
tigar1982
VIP Član
Postovi: 363
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:45
Lokacija: BiH Živinice
Vozim: peuget 307 sw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la tigar1982 »

svaka cast za diy samo drug ne napisa jeli bilo samo do onoga sto si sminglao sto treba da bude kao kuglica jeli u tome cijela stvar bila sa problemom ili ima jos nesto
Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la Kenwood »

Eeeee ... HVALA vam svima, drago mi je da vam se sviđa tema ! thanks :good:
Još će mi biti draže da nekom ovo pomogne (nedao bog) da mu se desi.... mada nema puno mudrolije oko ovoga i nekog posla - logika je najbitnija ! :yes:
Vjerovatno nisam dobro ojasnio u čemu je bio najveći problem u ovoj ručici, pa ću sada pokušati da ispravim tu grešku !? :D

Kolega - tigar1982....
Jedini problem je bio u onoj kuglici, jer je onaj kanalić (vidi na slici) oglodao i formirao u oblik "V" ! Kuglica je upala u taj kanalić i stalno bila u kontaktu .. i malo joj falilo da upali relej žmigavaca, a ne i žmigavce ! :yes:
A, isto tako su problem pravili i opiljci (strugotina) od te kuglice, oni su zapali u taj kanalić i stalno pravili spoj ! :good:
SREĆA pa ovaj kvar nije uzeo puno maha, pa se moglo srediti - zato preporučujem, ako primjetite ovakav kvar - ODMAH nešto preduzmite, jer posle nećete imati nikakvu soluciju da ovo sanirate ! :tuga:
Ja sam imao sa ovim i prije iskustava - što sebi, a što i mojim mušterijama .... tako da vam mogu dati savjet u vezi ovoga, a i što se tiče dosta stvari u vezi elektronike u autu ! :D
Sličan problem sam imao sa Fiat - Stilo... momak je došao sa sličnim problemom, ja raskopao ... vidio da nemam šta tu da čačkam i popravljam, jer je sve unakaženo ! Samo sam mu rekao da traži drugu ručicu - jer ta njegova više nije upotrebljiva ! :shlag:
Ako šta još bude nejasno - pitajte !? :good:

slika

slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la mara- »

Najgore što ovo nije lako na novijim autima, barem sam ja imao takvo iskustvo na Pugu 206 kojeg sam imao. Skinuo sam klemu prije, skinuo ručke, i samo malo rastegao jedan feder da bi bolje držala ručka žmigavca jer bi sama padala nakon automatskog gašenja desnog žmigavca i sam bi se palio lijevi. Međutim, nakon sastavljanja gorila je lampica od airbaga, a ja ništa nisam pipnuo osim tog federa, ali je kompjuter auta nekako skontao da sam ja to rastavljao. Pitanje je da li bi se moglo to riješiti dijagnostikom. Tada sam odlučio da kupim druge ručke i našao sam ih na otpadu za 100km, i zamjenio, lampica se ugasili i nikakve intervencije nije bilo potrebno sa dijagnostikom.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la anel007 »

@mara-: moze se to srediti da nista ne gori, iznad sam napisao da sam isti problem kao ti imao i momak u sarajevu popravlja to, bas sam gledao citav postupak i ja licno se u to nikad ne bih smio upustiti, moraju se rucice komplet rastaviti da bi se izvadila sama rucica zmigavca, onda je nesto lemio i na kraju je popravljao namotaj kao neke bijele trakice oko centralnog dijela rucica (dio kroz koji prolazi letva volana), bas je pricao kao da ta trakica ima veze sa airbagom

tebi je dobro pa si relativno jeftino nasao polovne, ja trazio neko vrijeme i odustao posto nigdje nije bilo rucica samo sa kontrolama za radio, ili nema kontrola ili ima i to i tempomat sto mi nije odgovaralo

uglavnom ako nekom bude trebalo imam jos uvijek broj momka koji to popravlja a i lako mu je naci radionicu i sigurno je vidio svako ko je bar jednom prosao kroz velesice iz bravca groblja bare
slika ¦ slika
Avatar
srky_ug
VIP Član
Postovi: 561
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:41
Lokacija: Ugljevik
Vozim: Peugeot 307 karavan 1.6 16v
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 0
Kontakt:
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la srky_ug »

I ja imam problema sa tom jebenom lijevom rucicom od zmigavaca :ljut:
Kad dam desni zmigavac pali mi se dugo svijetlo i primijetio sam da se ruckica mnogo vise glima tj ima lufta od desne gdje su brisaci ....gledao sam mnogo klipova kako se to rastavlja i popravlja bez da ista kupujes i nema sanse da bi se usudio to uraditi sam...a nigdje majstora za to ovde nema,tj bar ja nisam cuo da se iko bavi sa tim u okolini mojoj ...
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la anel007 »

ako te put nanese u sarajevo javi se pa cemo otici do ovog lika, vjerovatno moze srediti i to
slika ¦ slika
Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la Kenwood »

Srky, pa kako nema nigdje niko da se bavi sa tim - ja se bavim sa svim i svačim.... a eto i kod mene je slično bilo ! :yes:
Milimetri su bili u pitanju što se tiče žmigavaca..... ali kod mene je relej "klepetao"... a da nisam odmah raskopao, došlo bi ubrzo do tog stadijuma da se onda i žmigavci pale ! :D
Zato sam taj isti dan riješio 2 h. i odmah to raskupusao, prostudirao do čega je i riješio problem !
To je greška što ljudi primjete da se "razglamala" ručica i oslanjaju se na to ajd' prestat će ..... i onda se ručica više ošteti i posle je to teško i popraviti ! :shlag:
Kod mene na Mazdi je bio problem sa blicanjem, čim je ljeto i upekne sunce - onda je HAOS voziti.... auto na svakoj rupi na putu - blica !? lol
Na japancu je ta ručica dosta složenija i bolje izvedeno nego na ovim Francuzima - princip je kao programator na starim veš mašinama - i treba BAŠ puno vremena da bi se skroz uništilo !
Evo postavit ću vam slike kako to izgleda na Mazdi 323F - čisto da vidite !
Nadam se da neće biti problem što stavljam slike od druge marke automobila... ali nije loše da vidite kakav je princip ručica kod japanskih vozila !

slika
(Komplet ručice kod volana)

slika
(Poskidane ručice i njihov izgled)

slika
(Licne koje pale poziciju, kratko i dugo svijetlo)

slika
(Čišćenje kontakata )

slika
(Ovo su kontakti za desnu ručicu - brisači, njegove brzine, zadnji brisač itd.)

slika
(Ovo su klizači na desnoj ručici - koji pale sve te funkcije)

PS. Moj savjet vam je - čim primjetite problem po pitanju ovih ručica kod volana .... što prije reagujte ! :good:
Avatar
srky_ug
VIP Član
Postovi: 561
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:41
Lokacija: Ugljevik
Vozim: Peugeot 307 karavan 1.6 16v
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 0
Kontakt:
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la srky_ug »

E daaa cim ugrije vise malo i kod mene poludi skroz ,ponekad pali i duga cim namotam desno a kad dam desni zmigavac uvijek upali dugo,a lufta ima podosta primjetio sam,...pa da to su ti kontakti sto zajebavaju...
Kad imas vremena i smijes li se usuditi da raskopamo ove moje i probamo napraviti :D
Avatar
Kenwood
VIP Član
Postovi: 127
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:08
Lokacija: Bijeljina
Vozim: 407
Vozim: Peugeot 407 SW
Motor: 2.0 HDI 100 KW
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 9 puta
garage

Re: Popravka ručice žmigavaca !

Post Postao/la Kenwood »

Srky .... ništa nas ne košta da probamo ! :yes:
Gore nemože biti - samo bolje ! bonce
Vidi, ništa nemogu dok se malo ovo vrijeme ne popravi - ako se do tada ne snađeš .... ima da nabudžimo tu ručicu ! :good:
Evo i ovu moju ručku od 106-ice.... NIKAD nisam ni vidio, a rasklopio sam je i popravio za 2 h. Bitno je samo polako i sa strpljenjem.... heheheheheh :wii:
Tvoje je samo da nam kupiš po 2 piva i da se bacimo na posao - plaćanje zaboravi... ! :super:
Srky, dogovorit ćemo se kad ćemo to odraditi... opet kažem, ako u međuvremenu ne riješiš taj problem !?
:beer:
Odgovori

Natrag na “DIY”