Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Odgovori
Avatar
Harun
VIP Član
Postovi: 400
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307 2.0HDi i 206 2.0HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la Harun »

Kako naslov kaze ovo je DIY kako da zamijenite rebraste farove sa kristalnim, odnosno farove sa jednom H4 sijalicom (kratka i duga na istoj sijalici) za farove koji imaju posebno kratko (H7) i dugo (H1).

Prednosti ovoga su: bolja osvjetljenost na dugima, na kratkima je razlika ogromna, puno ljepsi je snop svjetlosti,a i dosta ljepse izgledaju ovi kristalni.

Nisam nesto puno slikao dok sam radio jer je bilo vec kasno, ali najbitnije je tu.

Farovi stari i novi:

slika

Samo skidanje i vracanje farova je vrlo lako na 206 potrebno je skinuti samo ovaj dio iznad prednjeg branika.

Prvo se tu nalaze 4 cepa koja se vrlo lako skinu, ove cepove je lakse skinuti malo sirim alatom ili nozicem nego sarafcigerom:

slika

Zatim je potrebno skinuti dva toreks sarafa sa svake strane, ako nemate toreks moze i sarafciger odgovarajuce sirine:

slika

Sada mozete skloniti ovaj dio i preci na same farove. Farove drze tri sarafa, prvi je na sredini fara (desetka kljuc su svi) :

slika

Drugi saraf je na na gornjem cosku fara malo zavucen, sa desne strane se vidi dok sa lijeve se nalazi guma koja ga prekriva koju drzi jedan cep isti kao ona 4 na pocetku samo malo manji (barem kod mene je guma tu preko):

slika

I jos je potrebno odvrnuti posljednji saraf koji se nalazi na donjem dijelu fara ispod ove plastike koju smo skinuli:

slika

Sada mozete izvaditi farove, naravno prije toga izvuci ih malo i izvaditi konektore.
Nazalost ovaj dio nisam slikao, ali postoje 4 konektora na starom faru, jedan skroz naprijed za zmigavac, drugi skroz nazad za poziciju, jedan ispod za motoric i posljednji za na sredini za sama svijetla.

Svi konektori imaju metalnu zabicu koja se samo izvuce najbolje klijestima:

slika

Napokon oba fara izvucena i tada primjetim da mi ventilator nesto stoji ukoso kad ono fali drugi saraf skroz :angry:
Stvarno nisam mogao da vjerujem, znaci ventilator se moze pomjerati vrlo lako sigurno nekih 5cm, ne znam koja je budala ovo izvadila ili zaboravila ali ja sam stavio drugi i mirna bosna.

Evo kako izgleda bez farova:

slika

Prelazimo na malo tezi dio, pogotovo za one kojima lemljenje bas i ne ide. Sreca pa ja imam El. Ing. parekselans. :ok:

Nisam slikao kako izgledaju farovi sa zadnje strane, ali vjerujem da cete se snaci.
Na starom faru imamo samo jedan konektor za sijalicu koji ide u nju direktno, dok kod ovih novih je takodjer jedan za obe sijalice ali drugaciji.
Znaci stari konektor otvorimo tako da dvije zabice sa strana jednostavno izvratimo prema vani:

slika

I otvorimo konektor:

slika

Potrebno je izvaditi zice iz starog konektora, to uradimo tako sto pritisnemo sarafcigerom "jezicak" i izvucemo zicu:

slika

Sada sa novog fara skinemo konektor za sijalice, konektori bi trebali obicno da dodju sa nijma odrezani, ovaj je za sijalice:

slika

Zice kako sa novog tako i starog konektora obavezno malo ocistiti lemilicom:

slika

slika

Sada na samo lemljenje, primjecujemo da su zice iste boje tako da ih tako trebate i lemiti, prvo cemo zalemiti ove dvije "zive" zice:

slika

Moramo svaku "zivu" posebno izolovati kada je zalemimo ali ne rezati izolir traku kada prvu zamotamu, nego kada drugu zalemimo onda i nju zamotati pa tek onda odrezati:

slika

Drugu zalemimo i nju zamotamo pa odrezemo:

slika

I jos samo masu zalemimo i zamotamo.

Ostali konektori su na istom mjestu kao i na starom faru. Prije nego sto vratimo sve treba isprobati da li smo dobro zalemili, kao i provjeriti ostale sijalice da nije neka neispravna i po potrebi zamijeniti. Ako je jedna sijalica kratka ili duga otisla bolje je zamijeniti u paru.

Kada se uvjerimo da sve radi vratimo sve konektore i vratimo sve kako smo i skinuli.

Rezultat je odlican, osvjetljenost kao i izgled. :ok:

Prije:

slika

Poslije:

slika

slika
Zadnja izmjena: Harun, dana/u 19. ožu 2016, 20:46, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la Avicii »

Dobro odradjeno i detaljno objasnjeno :handclap:
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la kula »

Odlican DIY :good:
Fino objasnjeno :super:
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la ElComandante91 »

Odličan DIY, drugo auto sa ovim farovima.
Clapton is God!
Avatar
andrej
VIP Član
Postovi: 752
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:41
Lokacija: Novi Sad
Vozim: 306 XT 1.6
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 39 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la andrej »

Odličan DIY!!! :ok:
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la Phantom »

Sprema Harun za sebe :D Odlican DIY, svaka cast :bravos:
Motion & Emotion
Avatar
brunc
Početnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 15. tra 2016, 19:37
Lokacija: Travnik
Vozim: peugeot 206
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la brunc »

Pozdrav :)
Na mom peugeotu 206 su trenutno rebrasti farovi i izgorilo je sjenilo i pozutila su,
hocu zamjeniti ih za kristalne al su mi xenon sijalice..
moze li mi netko reci kako ce se xenon uklopiti u njih hoce li rasipati svjetlost ko i do sad na rebrastim?
hvala unaprijed :)
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la mara- »

Vjerovatno u nekom omjeru hoće, džaba je sve bez sočiva za xenone.
Avatar
pioneer_09
Aktivan član
Postovi: 61
Pridružen/a: 20. sij 2016, 14:05
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la pioneer_09 »

Odlican DIY. Svaka cast :)
Imas li problema sa prebacivanjem sa kratkih na duga, tj. da li ti se gase kratka svjetla kada upalis duga?
brunc je napisao/la:Pozdrav :)
Na mom peugeotu 206 su trenutno rebrasti farovi i izgorilo je sjenilo i pozutila su,
hocu zamjeniti ih za kristalne al su mi xenon sijalice..
moze li mi netko reci kako ce se xenon uklopiti u njih hoce li rasipati svjetlost ko i do sad na rebrastim?
hvala unaprijed :)
Nećeš ti ni moći te xenone iskoristiti, jer je u rebrastim H4, a u kristalnim druga sijalica.
Avatar
Harun
VIP Član
Postovi: 400
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307 2.0HDi i 206 2.0HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la Harun »

Hvala, naravno ugasi kratka kad prebacim na duga. Sve normalno radi i motoric radi, bez ikakvih problema a vidljovost je odlicna.

Poslano sa mog GT-I9070 koristeći Tapatalk
Avatar
pioneer_09
Aktivan član
Postovi: 61
Pridružen/a: 20. sij 2016, 14:05
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la pioneer_09 »

A zar ne bi trebalo da ostanu goriti kratka? Kada su odvojene sijalice kratko/dugo pri paljenju dugog svjetla kratko treba da ostane upaljeno ako se ne varam.
Avatar
Harun
VIP Član
Postovi: 400
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307 2.0HDi i 206 2.0HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la Harun »

NIje gasi se kratko sigurno kod svakog, ako se ne varam gasi se i na staroj H4 sijalici posto ima dvije niti.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la mara- »

Nije tačno to Harune. Kod mene ostaje kratko uvijek, i kada upalim dugo. Isto je i kod oca na Golfu 3, tako da smatram da to nisi dobro spojio ako ti se gasi kratko kada upališ dugo, zapravo možda si i dobro spojio, ali treba sada podesiti negdje možda preko dijagnostike da sada imaš drugačije farove. Za H4 si u pravu, ali kada su odvojene sijalice za dugo i kratko, onda je kako sam napisao.
Avatar
Harun
VIP Član
Postovi: 400
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307 2.0HDi i 206 2.0HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la Harun »

Vidim sad da sam pogrijesio, ostaje kratko kad je vec upaljeno a prebacis na dugo, bas sam sad pogledao. Iako bi bilo bolje da ugasi kratko, meni je bezvezni trosak energije kada vozis pod kratkim svjetlima i dodjes na dio na kojem prebacis na duga i tako vozis neko duze vrijeme a jos uvijek bezpotrebno rade kratka.

Ja jos uvijek imam osjecaj navecer, kad prebacim sa kratkih na duga da ugasi kratka :think:
Avatar
pioneer_09
Aktivan član
Postovi: 61
Pridružen/a: 20. sij 2016, 14:05
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Zamjena Rebrastih Farova za Kristalne

Post Postao/la pioneer_09 »

Znaci ispravno ti radi?
Imam u planu da izvrsim istu izmjenu pa se raspitujem oko toga.
Odgovori

Natrag na “DIY”