P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Napravili ste ili uradili nesto, podijelite to sa nama ( nešto što nije vezano za Vaš automobil)
Odgovori
Avatar
Miki 307
Aktivan član
Postovi: 145
Pridružen/a: 03. ožu 2017, 13:50
Lokacija: Tešanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la Miki 307 »

Nakon kupovine auta jako su škripile prednje kočnice i reko ajde da probam da vidim kako bi to sam mogao uraditi, da ne vozim stalno majstoru i čekam tamo po 2 sata i još na kraju debelo da se naplačam njemu za 2 sata koliko ja moram da radim na poslu 2 dana. Pošto sam neki alat imao kući, uklopijo sam Youtube i našao snimak kako se to menja.
Znači komplet diskova i pločica naručijo sam na E-bayu iz njemačke i sa poštom izašlo me ravno 60 €. Kvaliteta znam da nije baš Ate, koja je bila duplo skuplja ali više mi je bio čeif naučiti se zamjeniti. Pošto je prodavac imao dobar feedback pa reko ajde da uzmem kvaliteta ne može biti baš slaba.
Poteban alat vidi se na slici, velike gedore, četka za struganje rđe, nastavki, 1 džek stend za podmetanje pod karoseriju da je rad osiguran jer traje neko vreme.
Skinemo točak pa najprije moramo odšrafiti debelu čeljust koja pokriva pločice na diskovima.
slika
Stanje starog diska, pločice bile stare neke Trusting marke a cvilile užasno.
slika
Malo mešam slike, jer nisam po redu slikao ali postupak makar da opišem po redu.
Sa gedorom ključ 13, možemo i okastim ključem, prvo odtegnemo 2 velika šarafa koja na zgornjem i spodnjem djelu drže premičnu čeljust na nosačima koja je fiksirana na pestu. Čeljust skinemo i okačimo je najbolje žicom od feder da ne bi visjela svojom težinom od hidraulično crijevo.
slika
Zatim šrafcigerom izmuvamo pločice vani po rupama iznad plehiča vodila koje znaju i da zapeknu za diskove ili u svojim vodilima. Pločice na zgornjem i spodnjem uvcetu moramo izvuči na levu i na desnu stranu sa strane na prema vani. Svaku pločicu na svoju stranu vani. Na sliki se lepo vide plehnata vodila gde idu uvca pločica gde jih drže fiksirane. Ako su vodila dobra ostavimo jih na svome mestu. Ako su polomita ili previše hrđava zamjenimo nova. Ja sam ostavijo stara, jer su bila ok. Na kraju kad zamenimo nove pločice vodila možemo namazati sa mašću da pločice bolje po njima klize levo desno.
Zatim ide teži dijo, na veliku gedoru nataknemo veliki torx T55 nastavak kojim odšraufamo 2 velika torex šarafa koji drže nosač čeljusti. Ta 2 šarafa su jako zategnuta jer oni drži sve (nosač i čeljust ) i tu treba velika sila da ga odtegnemo, najbolje je imati produženu veliku gedoru, ključ za odtezanje točkova (veliki moment ključ za vulkanizere). Ja sam se pošteno namučijo običnom gedorom i jedva sam odtegao.
slika
Kad skinemo i nosač dođemo do samog diska. Njega drže na pestu samo mala 2 šarafa torxa T30. Malom gedorom odšarafimo ta 2 šarafa i možemo da skidamo disk.
slika
Kad skinemo disk moramo malu okruglu površinu pesta da fino obrusimo i našpricamo Wd-om da je površina čista.
Istim redosljedom stavimo novi disk gore i zategnemo nazad malim torx šarafima. Nazad zašarafimo i nosač čeljusti na koje stavimo i nove pločice. Kad uradimo to onda moramo premičnu čeljust staviti preko svega toga i novih pločica. Tad upotrijebimo klješta(može i ona stolarska kao što sam ja) i vratimo cilindar malo unutra da može sjesti preko novih pločica. U tom djelu moramo posudicu za hidraulično ulje prije odšrafiti i malo ulja nekom pumpicom ispumpati vani jer če kad stavimo novi komplet biti ulja više od maksimuma.
slika
Zategnemo nazad prvi nosač čeljusti, jopet moramo zategnuti maksimalno nazad ili moment ključem ako imamo, za ta 2 šarafa inače preporučuje se podmazati i tred lokerom koji ne da da bi se ti šarafi od vibracija odšrafili (plava ili crvena pasta), ali ako i bez toga jako zategnemo nema šanse da se odšarafi. Onda zategnemo i šarafe koji drže premičnu čeljust. Zategnemo točak nazad, spustimo auto sa dizalice i tad mora prvo da napumpamo kočnicu do kraja da sve ljepo sjedne nazad. Upalimo motor i stvar je spremna, provjerimo samo još nivo hidraulićkog ulja da li je između min. i max. Usred svega tog postupka može da se i odzrači zrak iz crijeva hidrauličke tekućine i dospe novo hidraulično ulje ali jer su zato potrebna 2 čoveka to nisam mogao da uradim sam.
Evo sa setom sam napravijo več oko 5 hiljada kilometara, nit više škripi nit ništa, koči dobro tako da sa zamjenom sam zadovoljan a i uvjerijo sam sebe da mogu nešto koristno da uradim i sam. U džepu ostalo i nekoliko novca.
Potebno vreme rada: 60 min.

Novi disk vs. stari
slika
slika

Komentari ili pitanja u vezi zamjene seta poželjni !
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la kula »

Fino objasnjeno :respect:
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la ElComandante91 »

Svaka čast na trudu! :bravos:
Clapton is God!
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la Avicii »

Bravo bravo..

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la Tom »

Odličan posao, i bravo za trud.

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
lion_1
Početnik
Postovi: 34
Pridružen/a: 24. lis 2015, 02:22
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 308
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
Kontakt:
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la lion_1 »

Svaka cast.

Poslano sa mog SM-T560 koristeći Tapatalk
Avatar
saledoboj
Početnik
Postovi: 48
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:42
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la saledoboj »

Cestitam na trudu. Cime se vratio kocione klipove na "nulti" polozaj prilikom zamjene plocica?
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la Tom »

Dobra primjedba Sale, svi smo propustili to pitanje?

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la Avicii »

saledoboj je napisao/la:Cestitam na trudu. Cime se vratio kocione klipove na "nulti" polozaj prilikom zamjene plocica?
Jedan od nacina:
slika

:D
Avatar
Miki 307
Aktivan član
Postovi: 145
Pridružen/a: 03. ožu 2017, 13:50
Lokacija: Tešanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la Miki 307 »

e baš sa time, vidi se na prvoj slici dole sa alatom - crvena drvena ručka. Ovo je odlično, nisam imao onog pravog alata ali ovo se iskaza još za bolje ! Jako jednostavno vratiti, ne treba sasvim mala sila, ova stolarska stega taman... Kad sam tražijo prikladan alat za to vraćanje, odma mi sinulo da bi moglo i sa time :think:
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la Tom »

Da, logično. Ne bih se sjetio do sjutra.

poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
helpdesk1
Početnik
Postovi: 2
Pridružen/a: 22. tra 2017, 12:12
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 508
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: P307 2.0Hdi Menjanje komplet prednjih diskova i pločica

Post Postao/la helpdesk1 »

Moze i bez nekog specijalnog alata. Klijesta naslonite na disk sa gornje strane tako da je klip cilindra naslonjen na unutrasnju stranu diska. Uzmete jaci srafciger i umetnete ga između prednje strane diska i klijesta i natezete sistemom poluge. Klip ce se lagano vracati. Bitno je nedopunjavati ulje za kocnice prije zamjene plocica jer bi mogao visak iscuriti. Valjda nisam bio konfuzan ;)
Odgovori

Natrag na “Moj DIY”