Pomoc oko klime

Odgovori
Avatar
DjaSkOoO
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 01. srp 2016, 21:58
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 66 kw
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Pomoc oko klime

Post Postao/la DjaSkOoO »

Poz, imam problem s klimom, ne znam jel se ko susretao s istim problemom. Kad je preko 25 stepeni, klima pocne hladit i stane samo i na intervale se pocne palit i onda prokine i hladi normalno kako bi trebala, ali danas je toplije bas i pocne radit stane i to je to, nece vise? Vozio sam raznim majstorima fola naprave ali nista ni s cim? Zimi grijanje radi normalno bez prekidanja? ako je imao ista slicno bio bih mu zahvalan na odgovoru* Peugeot 307 je u pitanju. Pozzz
 ! Poruka od: Avicii
Tema ti je premještena na odgovarajuće mjesto.
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la dino »

Problem nekih majstora je što neće da ulaze u detaljnije probleme, nego hoće zamijeniti dio i naplatiti, a da li je riješeno to oni ne znaju kada mi odemo od njih. Ja opet savjetujem da moramo majstoru prenijeti i povratnu informaciju nakon svake popravke, pa bila ona uspješna ili neuspješna.
Klima je složen sistem i zahtjeva detaljniju analizu i duži rad na popravci. Problemi mogu biti od rada kompresora koji nema dobru kompresiju, sistema cijevi koje vode rashladni medij da nisu zaštopane, senzora pritiska i temperature gasa a time i ispravnosti ventilatora klime, isparivača koji može biti neispravan. Znači trebalo bi se time pozabaviti detaljno, a prije svega ustanoviti da li su senzori ispravni jer oni mogu prouzrokovati ovakve probleme.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la Philby »

Danas uključim klimu i uopšte ne hladi. Preko zime je uključivana da brže odmagli stakla, ali nije bilo potrebno hlađenje pa nisam primijetio kad je tačno zakazala. U predjelu oko centralnog displeja se čuje kao neko šištanje i čim prebacim sa a/c na eco taj zvuk prestane. Na dijagnostici izbaci dvije greške, ali je prije uredno radilo, a isto je nešto bilo u vezi temperature čini mi se.
1. Permanent fault. Coolant temperature sensor (heater matrix) Short circuit or open circuit.
2. Intermittent fault. Passenger compartment temperature sensor rotor jammed.

Otkako sam kupio auto nisam ništa oko toga radio i možda treba dopuniti sistem gasom, ali da provjerim prvo je li ko imao sličan problem i kako je riješio prije nego posjetim majstora.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la mara- »

Šištanje uglavnom ukazuje na nedostatak plina. Čim ga nedostaje, negdje curi, jer to se ne troši. E sad ne znam da li je nedostatak plina mogao uzrokovati te greške.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mara- za post:
Philby
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la Philby »

Danas sam imao malo vremena viška pa sam čačkao oko senzora. Ovaj od unutrašnje temperature je bio pun sitne prašine i nekog smeća, vjerovatno sam to malo pomjerio i povukao kad sam usisavao nekidan. Nisam ni znao šta je unutra, ali sam htio da maknem prašinu sa onih proreza pa se zaštopalo i blokiralo rotor.

slika

Nakon čišćenja više ne javlja problem i uredno se vrti.

E ovaj drugi je zanimljiv što ga fabrički nema. Niti je izbušena rupa gdje bi trebao biti, niti ima kakvih žica viška. Zato valjda javlja da je u prekidu i da je temperatura rashladne tečnosti -40 ºC (temperatura tečnosti u motoru se uredno mijenja kako se zagrijava, pa valjda ima neki sistem da odatle vuče informacije), ali sa grijanjem ionako nisam imao problema.

slika

slika

Za koji dan do majstora za klimu da se provjeri količina gasa (nije skroz prazan sistem jer gas izlazi kad se pritisne ventil), pa javljam kakvo je stanje dok malo ugrije.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la mara- »

Jesi li ti to uopšte otvorio po broju šasije? Koliko znam, stari model nema tu te senzore, nego je jedan na onim rupicama desno od radija na tabli. Ja se sjećam ovih senzora kada sam skidao tablu, to je kod redizajna.
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la Philby »

Po broju šasije. VF33CRHYB83760850

Pod brojem jedan je prisutan (plava i bijela žica), trojka je gore na slici (desno od radija iza tri proreza), a ostalih nema. :D
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la anel007 »

Nemam ni ja taj treci a imam taj gore za unutrasnju temp i dole za temp evaporatora pa nemam nikakvih gresaka.

Ako nisi izvlacio taj dole i ne pokušavaj ja sam jednom izvukao i jedva vratio na mjesto (ustvari nisam siguran ni da mu je tu mjesto ali radi), senzor je kao pletaca željezna igla i ugura se silom izmedju aluminijskih rebara.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

slika ¦ slika
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la Philby »

Normalno da sam sve izvlačio, morao sam ga pogledati. :green:
Pod brojem 1 je ta sonda isparivača. Čini mi se kao običan termistor na plastičnom nosaču. Na njemu nije bilo prašine pa sam ga samo vratio, ali nemam taj što ti kažeš da se zabode u rebra malog hladnjaka (dvojka na slici).

Kod mene je javljalo svakakvih grešaka kad uradim global test pa sam sveo na tri čini mi se. Displej brljavio da nedostaje cd changer (nikad nije ni bio prisutan pa sam ga isključio dijagnostikom), zatim za temperaturu ulja isto (ne znam ni da li to uopšte može prikazati negdje), za airbag nešto i ovaj što nedostaje.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la anel007 »

e vidis ja na brzinu preletio post ne obracajuci toliko paznje na slike, mada ako ti do sad nije pravio problem i tek poceo brljaviti vjerovatno nije ni problem sa senorom kojeg nemas nego fali gasa, vidjet ces kad spoji na apart koliko fali i kakav je vakum
slika ¦ slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la mara- »

Nisam ja dobar dio otvorio. Pa morali bi ti biti senzori valjda. Ja sam inače vadio sve te senzore bez problema.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la anel007 »

Lako je njih moj Mara izvaditi alo je mlo muka ovu uglu vratiti na mjesto

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

slika ¦ slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la mara- »

Ma nisam ni sa tim imao problema, sem ako nema neke razlike između redizajna i starog modela ili što je meni sve to vani bilo. :green:
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la anel007 »

Ma nije problem nego treba pofino gurnuti medji rebra hladnjaka pa me bilo strah da nesta ne probijem i slično, na to sam mislio da je problem.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

slika ¦ slika
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Pomoc oko klime

Post Postao/la Philby »

Riješen problem, nakon punjenja hladi baš kako treba. Aparat nije pokazao nikakvo curenje, nadam se da neće skoro biti problema.
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”