XENON SVJETLA

Odgovori
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la dino4991 »

Da i ja sam gledao kod tog lika na pik-u. Znaci ne bi trebalo da pravi problem, jer Golf 6 je i novije vozilo, ako njemu odg zasto ne bi i meni :D Sto se tice zamjene samih sijalica za moje auto, vrlo je jednsotavno i ima poprilicno prostora, sam far je poprilicno velik i sve je fino odvojeno. Vjerovat cu ti da bih trebao sam skontati ugraditi, nisam bas sad tuta bugarin hehe :D Sto se tice boje sijalica koje sam imao, moguce da je greska do samog proizvodjaca, jer i meni je bilo cudno za xenon look na 4300 K, i ja sam vjerovao a kao i sto ti sam rece da plava boja pocinje tek od nekih 6000 K. Ovo je slika pakovanja sijalica, navedeno je 4200 K, medjutim fakat su svijetlile bijelo sa blago plavim primjesama :think: e sad, da li je ovo navedeno na pakovanju iz samo njima poznatog razloga, ne bih znao. Na slici se jos vidi i da je vrijeme trajanja prikazano, ono o cemu sam u prvoj poruci pisao, tako da jos jednom savjetujem svima koji razmisljaju o ovom modelu Osram sijalica da ne bacaju pare. U svakom slucaju hvala Avicii thanks
slika
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la dino4991 »

Hvala Adnan1988, :) Iskreno razmisljao sam o 6000 K kada bih ugradjivao, ali cini mi se da i te boje variraju od proizvodjaca do proizvodjaca. Mislim da je najbitnije da ne bude previse plava, tj. da po kisi bude vidjljivost smanjena. Tako da je mozdai pametniej to sto ti kazes, ugraditi 5000 K da ne bi bilo previse.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5973
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 707 puta
 pohvaljen: 362 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

Takodje i ja glasam za 5000K, cisto bijela svjetla, odlicno izgledaju, odlicno se vidi od njih. Imas kod mene u galeriji zadnju sliku sto sam izbacio u sred bijela dana kako svijetle, po noci je jos ljepse. Inace, 5000K bolje svijetle po kisi, tj. bolje se vidi od njih, znam iz iskustva. Boja dosta zavisi od toga na kakve ces balaste nabasati, al onaj lik ti je provjeren, tako da slobodno naruci od njega.

Sto se osrama tice, stvarno ne znam u cemu je fora, al ovako ti je kod xenona pa eto da znas koju ces boju uzeti. Sutra cu ti slikati kako se povezuju xenoni i kacim ti ovdje. Mozes to sam odraditi bez problema.
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la dino4991 »

Super momci, hvala na savjetima thanks :D onda bi definitivno isao sa 5000 K. Ne bih dalje ni trazio, zezao se, naruciti od tog lika i to je to. U svakom slucaju Avicii ako budes imao vremena okaci mi sliku :ok:
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Phantom »

Ako imas sociva slobodno kupi od 6000k posto socivo "izbijeli" sijalicu i garantujem da neces imati problema s vidljivoscu. Ako ubacis 5000k na sociva malo ce na zuto bacati. Ma nemas sta puno pitati, narucuj cim stignes :D
Motion & Emotion
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5973
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 707 puta
 pohvaljen: 362 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

Ma nemas frke druze. Evo imas i na ovome videu fino objsnjeno ali mogu ti i slikati, samo sto je kod mene H7, al skontaces i za H1.

Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la dino4991 »

thanks Avicii, samo me brine gdje pogurati sve te kablove i balaste da ne strsi i skace svuda naokolo puzz
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2466
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 167 puta
 pohvaljen: 298 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la mara- »

Dino, obavezno moraš ugraditi xenone tako da se napajaju direktno sa akumulatora. Ovo je poznat problem kod 407 i ovo je rješenje. Ako tako ne uradiš, pregoriće ti motorići brisača tj. neki modul u njemu, koji sumnjam da neko popravlja i uglavnom moraju drugi motorići. Dakle bez toga ni slučajno, jer dođe do nekog povrata struje zbog PWM modulacije koje fabrički radi sistem svjetala da bi se oborio napon, to je kao neko brzo pulsiranje napona i to ne odgovara balastima i dolazi do tog povrata struje kroz masu i prvo je na šta naiđe su brisači. 307 nema taj problem mada sam ja bez obzira ugradio da se balasti direktno napajaju sa akumulatora a to se postigne preko releja koji se obično stavi ko ugrađuje bi-xenone, ali meni je to Liga radio, i prepravio je to da mi radi samo za kratka pošto nisam ugrađivao bixenon.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5973
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 707 puta
 pohvaljen: 362 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

Mara, sve si u pravu, to je opste poznata boljka pri ugradnji xenona na 407. ALI, ja sam licno prije vise od god dana zvao ovoga lika 'xenon' sa pika, kad je drug nabavljao sebi za Golfa 6.. tip mi je rekao da je ovo sto on sad ima neka nova generacija balasta za novija auta (msm ima on i one obicne, al ovi su kostali tada 160km), koji regulisu ta sitna pulsiranja i zbog toga covjek daje garanciju od god dana. Najbolje je nazvati tipa jer se samo sa tim bavi, pa ce on na osnovu auta najbolje znati koje ugraditi i da li treba preko releja.
Msm nije mudrolija ni preko releja spojiti, al eto ako su vec ti kvarovi prevazidjeni tim novim balastima, sto bi onda putio zice bzvz.

Dino, mora se busiti poklopac od fara da bi se provukli kablovi xenon sijalice do balasta, uz koji dobijes mali limic (nosac). Njega seraficem mozes negdje pricvrsiti iza fara ili mozes sami balast zalijepiti 3M trakom o neku ravnu povrsinu ili neku plastiku.
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Phantom »

Znam po kolegi Saletu da je na 407 imao problema s xenonom, i odlazio mu motoric brisaca, kao sto mara napisa neka uradi i nema rizika. Direkt s aku i relej OBAVEZNO... i kao sto sam napisao ako stavis 5000k bacace ti na zuto zbog sociva.
Motion & Emotion
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la dino4991 »

Upravo o ovome Mara sto si pisao sam citao sinoc, i to i jeste ono cega sam se pribojavao i zbog cega izbjegavam xenone od pocetka. Mnogi su se zalili da su imali problem sa svime mogucim od elektronike u autu a najvise upravo pregaranje motorica brisaca. I navedeno je da je upravo taj relej o kojem pricas rjesenje. puzz Fakat se ne razumijem u elektroniku, niti releje, balaste itd itd...medjutim, citam dalje i ovo sto Avicii pise, navodno je to bio problem kod starih xenon setova, koji su se i od pocetka morali spajati direktno na akumulator, dok ovi noviji ne bi trebali imati taj problem puzz Kao sto vec rekoh, ne razumijem se tako da i nezz...ali definitivno bih to provjerio prije ugradnje, jer nije vrijedno rizika i bezpotrebnih kvarova na autu samo radi xenona. Upravo mi je jutros pisao na pik-u neki lik sto prodaje xenone o tome, da obicni set (znaci nije canbus i sa nekim "starim" tipom balasta sprzi motoric brisaca) dok ovi noviji ne prave taj problem, kako on pise, razlika je samo u tim balastima :think: Vjerovatno i jeste najbolje nazvati lika, raspitati se o cemu se radi i mozda i samu ugradnju prepustiti nekom autoelektricaru, bar u slcuaju mene :D jer fakat ne kontam te stvari. Ovo Avicii za busenje poklopca fara sam odprilike pretpostavljao, jer svi ti kablovi moraju nekud izaci i naci sebi mejsto. Nosace za balaste sam skontao, sinoc sam jos na youtube detaljnije pogledao ugradnje :yes: U svakom slucaju hvala svima na savjetima thanks definitivno dobro provjeriti sve priej same ugradnje.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5973
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 707 puta
 pohvaljen: 362 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

Slazem se, najbolje je da nazoves tipa (http://xenon.olx.ba/) on ce najbolje znati sta i kako. I meni se drug tada bojao hoce li imati problema na Golfu, pa nam je ovaj preporucio te malo skuplje i eno rade i dan danas bez ikakvih problema. Ako vec hoces da budes 100% siguran, onda idi na ovu varijantu preko releja kao sto su ti objasnili i odvezi kod nekog elektricara, nije to nikakva mudrolija ugraditi. Inace, ovako se povezuju xenoni, a ove dvije zice obiljezene samo idu na dzek sto ide na obicnu sijalicu, znaci na + i - od auta.

slika
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2466
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 167 puta
 pohvaljen: 298 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la mara- »

Vidite ljudi, svi oni hvale svoje xenone. Ali nema tu rješenja u vidu nova generacija balasta. Kad tad će pregoriti brisači ili nešto drugo. Novija auta kao Golf 6 ne koriste više takav sistem kod brisača pa ne pregori, ali sigurno će otići nešto drugo. Ja sam našao na jednom stranom Volvo forumu lika koji je baš detaljno izučio problematiku i razumije se 100%. Kažeš šta god uradiš da će prije ili kasnije to otkazati i doći do motorića, jer kao stavljaju neke veće kondezatore, varalice ili šta već, ne znam ni ja toliko, i to jedno vrijeme radi i onda otkaže jer ne može da trpi te oscilacije i strada motorić. I sam je kao jedno od rješenja predložio da se napaja direktno sa akumulatora jer tu nema nikakvih oscilacija, jer uzimaš direktno struju. Ja ni u jedan novi auto ne bi stavio drugačije jer svi koriste tu modulaciju i nešto će stradati kad tad, kažu nekada i nakon godine, ali onda ne možeš reći krivi xenoni jer vidi nakon koliko ti se desilo. Ovo je moja topla preporuka, ali na vama je kao vlasnici auta da odlučite šta ćete.
Avatar
dino4991
Aktivan član
Postovi: 90
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:01
Lokacija: Modrica
Vozim: Peugeot 407 SW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la dino4991 »

Mislim da si potpuno u pravu Mara, jer svi dobro znamo koliko se fabricki xenon masno mora doplatiti, cisto sumnjam da ove kineske stvari tek tako jednostavno i glatko funkcionisu, vjerujem da nesto mora trpiti a onda je samo pitanje vremena kad ce stradati. U svakom slucaju, kad budem radio xenone ici cu na varijantu sa relejem, izgubiti nista ne mogu a dobiti mozda mnogo toga. I definitvno cu to prepustiti nekom strucnijem licu jer se stvarno ne razumijem toliko. Ovo sa slike mi je poprilicno jasno Avicii ali sada i relej i sve spojiti na akumulator ne bih znao hehe :D i jos jednom hvala raja :ok:
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5973
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 707 puta
 pohvaljen: 362 puta
garage

Re: XENON SVJETLA

Post Postao/la Avicii »

Ma to je sigurno sigurnija varijanta, nema tu price, ja samo prenosim sta mi je tip rekao tada i plus evo vidim po drugovim koliko traju. A meni se cini da se ovaj bas razumije, jer jbg jedan je od jacih sto prodaju xenone na piku, nije mu u interesu da nekog zalevati.. mada ima vise svasta, zna Mara kad sam ja prvi put mijenjao balaste pa isao na 'prijateljsku', jedan balast crko nakon 3 dana :ljut:
Odgovori

Natrag na “Eksterijer”