P407 - PK remen

Odgovori
Avatar
MarkoGagic
Početnik
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. tra 2020, 16:54
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 407
Motor: 1.6 HDI cca 80kw
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 22 puta
garage

P407 - PK remen

Post Postao/la MarkoGagic »

Prije par dana sam imao prvi, uslovno rečeno, veći kvar.
Dolazim na parking ispred zgrade i dobijam redom ESP, DPF i još neku grešku, ostajem bez serva i gasi se motor - sve u par sekundi. Pošto sam stao baš nekako nezgodno na prolaz, probaj jednom da upalim auto (da nije neka bezveze greška, nije mi se nikad prije desilo ovako) i samo vergla, ne izbacuje nikakvu grešku osim check engine lampice. Izguram auto na parking mjesto, dignem haubu i skontam da je PK remen napukao sa jedne strane.
slika

Ne razumijem se nešto previše ali znam da motor može raditi bez PK i odmah kontam morao je još nešto zakačiti kad neće da upali. I onda slom živaca. Zovi šlepu, ne može se navesti jer zapinje branik - previše strmo. Sad je već pola komšiluka na balkonu i prati, a vozač našao neke daske na gradilištu pored parkinga, odvukao auto do majstora i samo čekam dijagnozu. I onda "dobre" vijesti. PK remen je zakačio džek od senzora radilice koji je ispao (srećom nije polomio senzor) i zato auto nije mogao upaliti. Uzrok stradavanja remena je loša remenica, tako da je i to sanirano. "Kad smo već tu" zamijenio i dva nosača motora i ležaj zadnjeg točka koji se počeo "čuti". Sve u svemu - nije tako strašno. Sve ukupno cca 300KM potpuno neplaniranih troškova...

Nadam se da će nekom ovo pomoći ako bude imao sličan problem. U svakom slučaju neka ovog ovdje :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru MarkoGagic za post (ukupno 3):
shekyAviciikarabajastart
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 961
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la StefanMD »

Dobro si ti i prosao, i hajde barem si miran.
Buraz je imao relativno slican neplanirani kvar, crijevo od goriva postalo porozno i pomalo pustalo gore kod filtera, nakvasilo pk remen, spao/pukao u voznji (i to na parkingu), naravno upao u zupcasti, motor prezubio i smotao nekoliko ventila... Skidanje svega, otvaranje glave, zamjena ventila, ostali dijelovi, ruke, bas ga opralo masala...
Ovi su korisnici zahvalili autoru StefanMD za post:
karabajastart
slika
Avatar
karabajastart
VIP Član
Postovi: 522
Pridružen/a: 11. tra 2016, 19:32
Lokacija: US
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 201 put
 pohvaljen: 141 put
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la karabajastart »

Super si ti prošao, nažalost, ja tu krivim najviše naše majstore. Kad god mi neko dođe kupiti, obavezno naglašavam zamjeni i remenicu radilice, sve španere, mušterije većinom govore, rekao majstor da to ne treba...šta ćeš, tako je to kod nas.


Poslano sa mog MAR-LX1A koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru karabajastart za post:
Adnan_S
Avatar
MarkoGagic
Početnik
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. tra 2020, 16:54
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 407
Motor: 1.6 HDI cca 80kw
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 22 puta
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la MarkoGagic »

Ja sam alergican na ono pitanje “oces ga ti voziti ili je za prodaju”.
Ovi su korisnici zahvalili autoru MarkoGagic za post (ukupno 3):
karabajastartcdusanFILIPNJ
Avatar
cdusan
Napredan član
Postovi: 313
Pridružen/a: 17. vel 2019, 21:26
Lokacija: Loznica
Vozim: 307
Vozim: Peugeot 307 2.0 hdi
Motor: 2.0 hdi
Ima zahvala: 346 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la cdusan »

Bitno je da si sve sreidio i da nije bilo veće štete
Avatar
FILIPNJ
Aktivan član
Postovi: 96
Pridružen/a: 02. svi 2018, 17:28
Lokacija: Banja luka
Vozim: 407
Motor: 2.0 HDI 136KS
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 53 puta
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la FILIPNJ »

Sličan kvar sam imao na 207, samo se meni desio na sred mosta u gradišci na granici. Pa je bila frka oko prelasaka granice i transporta do BL. I na kraju mi jedan majstor zamjeni PK remen i vrati senzor na mjesto isto ga bilo iščupalo samo. Nakon par dana u vožnji upale se sve moguće lampice i stanem sa strane i pogledam opet PK remen, odvezem ga do drugog majstora koji je skontao da je otisla i remenica promjeni je stavi novi PK i eno 207 se i sada voza kod novog vlasnika :)
Sasa D
VIP Član
Postovi: 814
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la Sasa D »

Meni je pukao pk remen od Stoca prema Ljubinju uz ono dugačko brdo.Bez remena otisao do Ljubinja stavili polovan pk kais i za Trebinje.Tamo slučajno podigao haubu i zaculo se neko cvokotanje na momente.Problem bio u španeru natezaču kojeg sam skoro zamijenio.On je štekao i guzvao remen i tako se otkinuo i rolnu mi svu udubio.Sve to zamjenim i do danas nemam problema.Španer i rolu vratio u radnju i uzeo pare nazad.Stoka od gazde kaže nije to do toga .
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la Avicii »

A vjerovatno su neki losi dijelovi bili.. ili je budvalno ono "1 slucaj od 1000".

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Sasa D
VIP Član
Postovi: 814
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la Sasa D »

Ina spaner ,ali je izgleda bio 1 od 1000.Uglavnom su kod njih najpovoljniji dijelovi i nisam čuo da se neko žalio.Uglavnom što se tiče španera i na zupčastom i pk kaišu do sada sam uvjek kupovao skf i baš sam zadovoljan.Prvi put promijenio i ćorak.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: P407 - PK remen

Post Postao/la Avicii »

Bas mi cudno sto se to desilo sa INA spanerom.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Odgovori

Natrag na “Kvarovi”