Focus MK2 1.6 16v

Sve sto nije Peugeot
Odgovori
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

Prosle sedmice ford poceo trzati u voznji, ne uvijek nego pri naglijem ubrzanju ako se motor vrti na oko 2k rpm, u isto vrijeme se pojavilo i neko cudno lupkanje iz predjela desnog tocka pri slajdranju ili naglijem ubrzavanju.

Lupanje je bilo tako jako da sam kontao kako komotno mogu bez tocka ostati.

Na kraju sve proslo bolje od ocekivanog, uzrok trazanju bile dotrajale svijece (u njemu bile Beru koje nisu izdrzale ni 20k km) sad ubacene Fordove OEM pa cemo vidjeti kako ce se one pokazati.

Sto se lupanja tice uzrok je bio auspuh, sad nisam pitao majstora je li neki nosac ili sta je uglavnom sredjeno je i to da vise ne lupka.

Sad ponovo gazimo km bez problema.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru anel007 za post (ukupno 4):
ElComandante91shekyAdnan_Smilos_je
slika ¦ slika
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

Odradjen danas 4. mali servis od kako je kod mene. Za nekih godinu i 8-9 mjeseci pregazili smo preko 30k km vecinom gradske voznje a kakvo je stanje po Sarajevu haman mu treba vise racunati radne sate nego predjene km .

Slusa ford za pohvaliti, samo da ga ne ureknem .

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk

slika ¦ slika
Avatar
liaar
VIP Član
Postovi: 749
Pridružen/a: 10. svi 2017, 08:46
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 2018
Motor: 1.5 BlueHDI 96kW
Ima zahvala: 140 puta
 pohvaljen: 128 puta
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la liaar »

Nedavno sam te spominjao. Tvoja 307 živa i dalje, Damir je sredio i prodao dalje :D
slika
Nothing is true; everything is permitted.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

Znam da je ziva, vozao je on neko vrijeme i otisla dalje.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
slika ¦ slika
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

Nije se odavno nista pisalo ovdje, jutros otkucao 250k km pa reko da napisem rijec-dvije.

slika

Uglavnom Fordac jos uvijek poslusan, nema nekih iznenadnih kvarova uglavnom se samo sipa i vozi. Nekad sljedece sedmice ide na 5. po redu mali servis od kako je kod mene i sretno smo pregurali vec nekih 40k km u ovih 2 godine i koji mjesec preko.

Sto se tice potrosnje koja se moze vidjeti u potpisu i tu sam poprilicno zadovoljan s tim da ce vjerovatno biti veca sljedecih nekoliko mjeseci dok su radovi na Kosevskom Brdu jer tom rutom moram proci 2 puta na dan 5 dana u sedmici :angry: , ne znam koliko ce se vidjeti na slici ali od kako su poceli radovi otprilike je ovako stanje sa duzinom putovanja.

slika

S obzirom da fino slusa nedavno sam ga pocastio novom obucom, felge i gume za ljetni set nesto slicne kao fordove originalne felge samo ljepse :D ,nisam htio jalijati sa velicinom tako da su ljetne samo za broj vece od zimskih, znaci 16", ipak treba misliti i na kupovinu guma za njih kad dodje na red. Jedna od ljetnih ima ostecenje, vjerovatno prethodnom vlasniku iskocio ivicanjak :green: ali to cu sanirati mozda u toku zime mada mi ne smeta i vec sam se navikao. Na ove felge sto su bile na autu cu montirati zimske gume koje su vec spremne tako da smo i to kompletirali.

slika

slika

Dijelovi za mali servis su vec spremni i samo se ceka majstor da nadje termin, u planu je ispiranje motora i sipanje Motorcraft (Ford Formula) ulja po specifikaciji kao i sipanje Liqui Moly Ceratec dodatka cisto da vidim kako se to cudo ponasa, prodajem ga pofino a nikad ga ja licno u svoje auto sipao nisam, et ko neki pokusni kunic cu biti :green: . Takodje ce se tad pregledati trap ako treba sta mijenjati pa da i to saniramo pred zimu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru anel007 za post:
Avicii
slika ¦ slika
Avatar
IceMan2
VIP Član
Postovi: 545
Pridružen/a: 11. pro 2015, 21:11
Lokacija: Tuzla
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 HDI 110KW
Ima zahvala: 82 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la IceMan2 »

ma ti to pazis svaka cast :ok: dobro su mu legle ove felge,puno bolje od onih 15-ki :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru IceMan2 za post:
anel007
308 T9 2.0 BlueHDI 110KW
308 T7 1.6 DV6 D2
407 2.0 16v
206 2.0 HDI
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la Avicii »

Fino su legle 16", tacno se odmah vidi razlika u felgama. Puno sretnih kilometara sa Fordacem

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru Avicii za post:
anel007
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

Legle su fino jasta nego. I da ova zuta lampica nije nikakva greska samo mu fali tečnosti za brisace .

Danas zavrsen i mali servis, pregledan trap i jedini problem bio u termo izolaciji kod zadnjeg lonca kojoj je jedan saraf popustio tako da je i to pritegnuto da ne zvoni.

Sljedece sedmice ponovo vracamo stare felge i zimske gume.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk

slika ¦ slika
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

Bilo je nekih radova i na Fordu ali ne stignem napisati.

Prije oko 2 mjeseca u voznji izbaci prvo ABS gresku a nakon toga i gresku akumulatora. Odmah ga ostavim kod majstora i na kraju se ispostavi da je problem crknuti regler na alternatoru koji sam vec jednom mijenjao kad sam tek kupio auto. Zamjenimo sa reglerom AS PL koji sam imao na stanju i evo jos uvijek radi bez problema.

Nakon toga prije oko mjesec i po primjetim da je poceo magliti u kabini, sumnje na mali hladnjak su se pokazale tacnim kad sam parkirao i vidio lokvicu kod suvozacevih nogu. S obzirom da je moj majstor bio prezauzet poslom odlucim auto polako rasklopiti sam a on ce naletiti samo da zamjenimo hladnjak ili sta vec bude potrebno. morao sam komplet donji dio table skinuti i gornji malo pomjeriti da bi hladnjak izasao vani i na kraju se ispostavi da je on u redu ali da su problem gumice koje spajaju cijevi za hladnjak na sredini (ford odlucio cijevi napraviti iz dva dijela i vjerujm da ce svaki kad tad popustiti na tim gumicama).

slika

slika

slika

Na kraju vraceno sve kako je i bilo, za divno cudo bez viska dijelova i sarafa, i evo od tad se vozi bez problema. Lekcija koju sam naucio je ta da zamjena malog hladnjaka nije skupa koliko god para da kosta :green:

Slag na tortu za kraj je da sam uspio sam sebi zeznuti akumulator, auto ostalo parkirano oko 10 dana a ja zaboravio iskljuciti kameru koja je bila spojena da snima 24/7. Kad sam dosao da upalim nije mogao ni da otkljuca a kamo li upali tako da sam jucer morao novi aku ubacivati.
Ali sto bi taj banalni posao zamjene akumulatora bio lak, bitno je da se zakomplikuje gdje god moze. Prvo samo rjesenje gdje se aku nalazi je odlicno smisljeno pa bi ono po PS-u trebalo popustiti i plastiku ispod brisaca jer je pola akumulatora ispod nje, a i preko akumulatora ide zica za nulu pa se i ona mora skloniti. Na kraju izvucem ja njega nekako a da ne polomim pola plastika i sebi prste i vratim stari, udjem da upalim a ono ni da se javi. Auto kupljeno sa zederom (koji nisam za svo ovo vrijeme koliko je kod mene 2 puta zakljucao) i Excalibur zastitom protiv paljenja ko da je svemirski brod a ne ford koji smijes ostaviti upaljen na parkingu niko ga nece. Kako nije bilo struje ta zastita poblentavila i nije cip na kljucu prepoznavala, sreca posto sam vec rasklapao tablu znao sam gdje je ona kutija od tog hepeka pa je pomoglo standardo iskljuci sve zice pa ponovo ukljuci.
Ovi su korisnici zahvalili autoru anel007 za post:
krajo
slika ¦ slika
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la Philby »

Uh, baš zajebancija oko zamjene malog hladnjaka.
Kod 307 isto te gumice prave problem (odnosno rješenje da prirubnice fabrički drži jedan vijak umjesto tri koliko ima rupa pa se od vibracija gumice potroše), ali je zamjena mnogo lakša i hladnjak se vadi za par minuta uz skidanje dva plastična panela.
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

Znam kako je na 307, mijenjao sam na svom te gumice i ono je stvarno prakticno.

Ovjde nema nikakvih sarafa nego se cijevi spajaju sa plasticnim kao zabicama, glupo rjesenje do bola i sigurno da ce nekad popustiti.

slika

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk

slika ¦ slika
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la ElComandante91 »

Užas sa akumulatorom
Clapton is God!
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

I ford se uredno vozi, doduse sad manje nego prije ali kuca i on kilometre polako (zadnju godinu oko 9-10k je presao).

Od zadnjeg pisanja jedini kvar je bio puknuta kopca na jednoj sajli mjenjaca pa je auto ostalo u prvoj brzini. Dobacio ga majstoru on nesto izmajmnusao sa setom za reparacinu mjenjaca od golf 3 i eno ga salta ko nov.

I on je nedavno pregulio 260k km, ne sjecam se koliko je imao kad je kupljen, mozda oko 180-190 tako da se nije stedio.

Odradjen mu je mali servis prije oko mjesec tako da je ovim tempom miran godinu dana sto se toga tice. Kupljene nedavno nove ljetne gume pa samo cekam april da ih montiram.

slika

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk

slika ¦ slika
Avatar
sheky
VIP Član
Postovi: 946
Pridružen/a: 21. tra 2017, 22:28
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307sw
Ima zahvala: 800 puta
 pohvaljen: 202 puta
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la sheky »

Koliki je posao dodati još vijaka na malo hladnjak "preventivno" jer i meni ponekad zamiriše antifriz pod nogama?
Koje gume si kupio i ako nije tajna pošto? Hvala,pozdrav.
wicked red
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Focus MK2 1.6 16v

Post Postao/la anel007 »

Posao je koliki i zamijeniti ga , a i nebi se moglo dodati vijaka jer je sistem kacenja drugaciji.

A kupio sam Kumho gume, imam ih na golfu i ljetnim sam bio zadovoljan prosle godine, valjda i ove broj vece budu istog kvaliteta.

Za cijenu ja nisam bas mjerodavan jer ih preko posla kupujem.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru anel007 za post:
sheky
slika ¦ slika
Odgovori

Natrag na “Ostali automobili”