Problem oko DP filtera ili mozda ne ?

Sve u vezi dijagnostike
Odgovori
Avatar
keš
Početnik
Postovi: 13
Pridružen/a: 27. ruj 2021, 16:08
Lokacija: Backa Palanka
Vozim: 308 (T7; 2007–2013)
Motor: 1.6 hdi 68kw
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta
garage

Problem oko DP filtera ili mozda ne ?

Post Postao/la keš »

Na displeju iskace tekstualno upozorenje da je DP filten prepunjen, na kratko to izadje i nestane, ne pale se nikakve lampice, auto ide odlicno, prima gas dobro, mogu da ga sabijem u bilo koje obrtaje, ne dimi, nema nikakvih losih zvukova pri bilo kojem broju obrataja....Prikacen na dijagnostiku ocitava sledece vrednosti u vezi DPfiltera=
Stanje regeneracije neaktivan

Pedjena udaljenost od zadnje regeneracije 316km
Mogucnost izvrsenja regeneracije kratkorocno ooo
Mmogucnost izvrsenja regeneracije dugorocno 055
Kolicina preostalog aditiva u spremniku 1005ml
Postotak pepela u precistacu cestica 002 posto
Masa aditiva natalozenog u FAP 002 gr
Masa cadji u precistacu cestica 03.059 g po litru
Preostala udaljenost pre zamene precistaca cestica 180000
Pritisak na ulazu/izlazu 000 ml bar
Temperatura vazduha na meracu protoka 62c
Temperatura vazduha u usisnoj grani 56c
Diferencijalni pritisak dpf 257 milibar
rpm 2200
Protok plinova kroz precistac 116 l/s
Razlika diferencijalnog pritiska u precistacu cestica minus 0080

Da dodam da je u pitanju Pezo 308 1.6hdi 2012g
Avatar
keš
Početnik
Postovi: 13
Pridružen/a: 27. ruj 2021, 16:08
Lokacija: Backa Palanka
Vozim: 308 (T7; 2007–2013)
Motor: 1.6 hdi 68kw
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta
garage

Re: Problem oko DP filtera ili mozda ne ?

Post Postao/la keš »

Reseno, nadam se!
Vec mesec dana nisam izasao iz grada niti vozio iznat 2000rpm, sve kratke relacije od 3do 5km. Odem sinoc na voznju van grada, proteram ga zesce nekih 40km u jednom pravcu i isto toliko nazad bez da saltam prerano, palilo se upozorenje dva tri puta u pocetku i onda kraj, nista ne opominje. Pre nego sam krenuo nazad ponistim gresku i po gasu 40km, nista ne pokazuje, isturiram ga u mestu na visoke obrtaje, nista ne pokazuje. Nakacim dijagnostiku, nema gresaka, odradim tesiranje motora u radu u mestu, sve ok, test EGR u radu, sve ok, test turba u radu, sve ok, sve sto mi je dijagnostika ponudila da moze da se uradi u radu motora i u mirovanju motora sam odradio, nema gresaka sve ok.
Zakljucak, treba ga voziti ponekad kako treba, penzionerska voznja ga ugusi, ubija mu volju da zivi. A znao sam da ga svremena na vreme treba dobro proterati, lepo mi govore ali ne slusam.
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 876
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: Problem oko DP filtera ili mozda ne ?

Post Postao/la krajo »

Sva auta, i prijašnja a pogotovo današnja sa svim filterima i ventilima, vole više obrtaje.Motoru je zlo ako se tuši, mali obrtaji a visoki stepeni prenosa.Pogrešno vozači rade tako da isprebacuju od 1 do 5 i voze 60 - 80km/h.Taj način vožnje "ubi" motore.
Motori puno više vole visoke obrtaje. Ne brinite neće im ništa biti to što voziš u trećoj na 3 hiljade obrtaja, nego da ga šaltaš u višu na manje obrtaja, samo da se ne bi čuo motor preglasno.
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 960
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: Problem oko DP filtera ili mozda ne ?

Post Postao/la StefanMD »

Ja vozim automatika i motor i mjenjač sami rade šta žele. Nije toliko problem u niskim obrtajima koliko nemogućnost da na kratkim relacijama dostigne potrebnu temperaturu da bi započeo proces regeneracije. Voziti dizela u normalnom radu preko 2000 obrtaja meni stvarno nema smisla, a na starijim Euro 5 motorima kao kod kolege [mention]keš[/mention] kad izbacu tu grešku potrebno je na otvorenom odvoziti barem 10ak minuta sa obrtajima iznad 3000, ja sam na 4k držao u trećoj tih 10ak minuta, posle toga se ne javlja dugo ta greška.

Kao što rekoh, smatram da nije problem u obrtajima nego u gradskoj vožnji i kratkim relacijama.
Ovi su korisnici zahvalili autoru StefanMD za post (ukupno 4):
anel007mara-kešsheky
slika
Odgovori

Natrag na “Dijagnostika”