Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Avatar
rebrinovic
Početnik
Postovi: 33
Pridružen/a: 18. stu 2021, 18:10
Lokacija: Zvornik
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 11 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la rebrinovic »

Vidjecu da samo izvadim termostat i vidim hoce li se pregrijavati tad, pa ako bude rijeseno, termostat je, a pogledacu i te brzine na ventilatoru ovih dana pa javim kakva je situacija.
Avatar
Mirza22
Početnik
Postovi: 43
Pridružen/a: 19. sij 2016, 02:12
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 8 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la Mirza22 »

Nije bas pametno voziti bez termostata jer ne moze drzati radnu temperaturu i steti motoru, najednostavnija opcija je staviti ga u serpu, nasuti dest. vodu i na ringli zagrijavati i pratiti sta se desava, to je stari fazon ja sam tako na skuterima kao dijete provjeravao termostate.

Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk

Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la kljuc13 »

Slazem se sa mirzom, nemoj prouzrokovati novi kvar popravljajuci stari haha :D
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la nvram »

Ne mislim da je problem ni termostat ni ventilator.
Da je ventilator problem ne bi ti se pregrijavao na otvorenom i to na ovoj hladnoci sigurno.
Problem treba traziti u tome sto ti je grijanje slabo unutra a to znaci da nema cirkulacije tecnosti u sistemu kako treba a to uglavnom moze da bude neki vazdusni cep u sistemu da li sto nije ozracen ili probija dihtung glave.
A 307 koliko ja znam imaju 2 ozrake, kod termosta i na crijevu koje ide u mali hladnjak iza akumulatora i mislim ds mora da se ozraci na oba mjesta kako treba,nema samoozracivanje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru nvram za post:
rebrinovic
Avatar
rebrinovic
Početnik
Postovi: 33
Pridružen/a: 18. stu 2021, 18:10
Lokacija: Zvornik
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 11 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la rebrinovic »

Ima li neko savjet ili iskustva sa ozracivanjem, po internetu imaju videi, ali koliko vidim samo za auta kojima se antifriz sipa kroz hladnjak?
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la nvram »

Pa potrazi za taj motor konkretno, trebalo bi da ima neki video a ima i slika po forumima.
A nema tu neke posebno pameti, bitno je da u boci ima dovoljno tecnosti, odvrnes tu kao kapicu koja sluzi za ozracivanje i kad pocne da curi zavrnes kad pocne da ide cist mlaz bez vazduha i to je to.
Naravno motor treba da radi i da je zagrijan na radnu temperaturu dok to radis.
Avatar
Mirza22
Početnik
Postovi: 43
Pridružen/a: 19. sij 2016, 02:12
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 8 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la Mirza22 »

2.0 hdi 66kw ima dva cepa za odzracivanje, na kucistu termostata, izgleda kao kapica na gumama i na ulazu cijevi u kabinu prema malom hladnjaku, mada ja prethodnih dana dva puta mijenjam tecnost i odzracen je samo na jednom cepu i nemam problema sa temp. Sto se tice ventilatora po ovoj zimi se ne mora paliti uopste narocito dok se kreces nema sanse da dodje do temp da se vent upali, meni se ne pali ni ljeti dok se krecem jednostavno ga vjetar hladi, ja bi otvorio kuciste termostata izvadio ga i testirao, barem je to jednostavno uraditi, ako nije on onda dalje ici, moguce da se sace hladnjaka zaprljalo pa ne struji zrak dobro ali to je manje moguce, ispred hladnjaka vode ima hladnjak klime pa opet se hladi dobro kod mene, dihtung glave isto ne vjerujem, meni malo otvrdnu crijeva ali ne mjesa vodu i ulje i ne trosi ulje i vodu i hladi se dobro tako da mozda je i kod mene malo nacet pa opet sve radi. Ja bi prvo kao sto sam i rekao termostat testirao i eliminisao ga skroz, testiraj ga nemoj kupovati drugi mozda je tvoj ispravan.

P. S. Ako si iz Tuzle ili okoline imam majstora za francuska vozila da ti preporucim.

Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk


Ovi su korisnici zahvalili autoru Mirza22 za post:
rebrinovic
Avatar
rebrinovic
Početnik
Postovi: 33
Pridružen/a: 18. stu 2021, 18:10
Lokacija: Zvornik
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 11 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la rebrinovic »

Vratih se od autoelektricara i on je namjestio da rade i prva i druga brzina ventilatora (sto prije nije radilo, ali pretpostavljam da je prije radila samo 2. brzina jer je nesto bilo prespojeno) ali sada se cak i brze pregrijava :joj: , ali sada barem radi grijanje.
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la nvram »

Pa jel utvrdio sta je problem?
Posto brzine ventilatora bas i nemaju veze sa tim sto nisi imao grijanja.
Da ne radi nijedna brzina imao bi grijanje svakako samo jos jace nego sto je normalno :)
Avatar
rebrinovic
Početnik
Postovi: 33
Pridružen/a: 18. stu 2021, 18:10
Lokacija: Zvornik
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 11 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la rebrinovic »

Kad sam ga odvezao nije imao grijanje i rekao sam da provjeri ventilator i da se sredi kako je Bogom dano, kad sam ga pokupio, grijanje kad se upali, mozes se skuvati unutra za razliku od prije, sutra idem ovom klasicnom mehanicaru, ovaj elektricar mi je spomenuo antifriz da zamjenim iako je isti mjenjan prije nepunih mjesec dana, al mozda je rashladni sistem zaprljan iznutra nekako, a mozda i mijesa ulje? Doduse nemam nikakvih simptoma mijesanja ulja :puzz:
Avatar
rebrinovic
Početnik
Postovi: 33
Pridružen/a: 18. stu 2021, 18:10
Lokacija: Zvornik
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 11 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la rebrinovic »

Bio sam kod majstora i nasli smo neko crijevo koje je naizgled prespojeno...Radi se o nekom tanjem crijevu koje se nalazi ispod gornjeg crijeva hladnjaka ciji je unutrasnji promjer kao debljina prsta. Kad kazem prespojeno, mislim da su neka 2 crijeva istog promjera spojena jedno sa drugim. Takodje, ispod kutije filtera vazduha, nalazi se neka posuda sa odgovarajucim prikljuckom za to crijevo u koje nista nije spojeno, pa je zakljucak ovog majstora da se u motoru vrti vruca rashladna tecnost, a da se samo mala kolicina tecnosti zapravo krece kroz hladnjak? Koliko ova prica pije vodu (hehe), u planu je da se promjeni termostat kakav god da je i da se to crijevo rijesi. Zna li neko o kakvom crijevu se radi, tj. koja je njegova uloga?
Avatar
sheky
VIP Član
Postovi: 946
Pridružen/a: 21. tra 2017, 22:28
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307sw
Ima zahvala: 800 puta
 pohvaljen: 202 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la sheky »

Da nije crijevo do hladnjaka EGR ?antifriz ne mijenjaj džaba a termostat sa vanjske temp. Direktno više puta u vrelu vodu pa ga provjeri...
wicked red
Avatar
rebrinovic
Početnik
Postovi: 33
Pridružen/a: 18. stu 2021, 18:10
Lokacija: Zvornik
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 11 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la rebrinovic »

slika

Nazalost nisam slikao ispod haube, ali se nadam da ce ova rekonstrukcija situacije, ako se uopste tako moze nazvati, uspijeti pomoci.
Avatar
rebrinovic
Početnik
Postovi: 33
Pridružen/a: 18. stu 2021, 18:10
Lokacija: Zvornik
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 11 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la rebrinovic »

Problem je rijesen, zamjenjen je termostat i senzor temperature :good:
Ovi su korisnici zahvalili autoru rebrinovic za post (ukupno 4):
mara-Aviciikljuc13sheky
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 876
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: Pregrijavanje 307 2.0HDi 79kW

Post Postao/la krajo »

Ajd neka si riješio.
Srećno.
Ovi su korisnici zahvalili autoru krajo za post:
rebrinovic
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”