Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Odgovori
Avatar
magix01
Početnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 20. ruj 2021, 14:15
Lokacija: banja luka
Vozim: 508
Motor: Primjer: 1.6 BlueHDI 88KW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Post Postao/la magix01 »

Zdravo svima,

ovo je prvi post pa odmah u problem :), imam pezo 508 2015 manuelac 1.6hdi 120hp BlueHdi.

Kad sam kupio ovo auto imao sam problem sa trzanjem nakon nekoliko hiljada kilometara pa sam mjenjao set kvacila, licno sam kupio lamelu, druk, zamajac u motorexu sa zamjenom oko 1500KM kostalo. Inace provjerio sam auto originalnih 100K je na satu, ali izgleda da ga je neko vozio tako kako jeste pa je otisla lamela, ali se nisam htio zezati da mjenjam samo lamelu pa sam zamjenio sve.
Sad auto starta normalno i ne trza tako da je to rijeseno medjutim javlja se cudan problem sa saltanjem sad, pa da krenem :)

1. Kad se stisne kvacilo i odmah prebaci u prvu malo teze ide.
2. Nekad kad se salta kao da teze ide u drugu kao da nesto zapne.
3. Kad stisnem kvacilo i ako sacekam 2-5 sec, udje u brzinu kao podmazano (normalno).
4. Kad stisnem kvacilo i probam prebaciti u rikverc cuje se neki metalni udarac, ako ga drzim duze sve je normalno (nema udarca).

Covjek koji je mjenjao set da ne navodim sad ovdje ime kaze da je sve normalno, medjutim probao sam od drugara i od firme P508 i oni ovo ne rade, tako da nesto nije u redu a ne bi zelio da me auto ostavi negdje na putu, mimo tezeg saltanja.
Snimio sam video ako neko zeli da pogleda da vidi tacno o cemu se radi, na engleskom je jer sam postovao na strani pug forum, ali tamo niko ne odgovara, pa izvinite na tome, da ne smimam ponovo.



Da li neko zna u cemu moze biti problem, bio sam kod 2 majstora mimo ovog sto je radio set i kazu da je sve normalno, medjutim jako je tesko za par minuta utvrditi problem, mene jako nervira jer ga vozim skoro svaki dan ili ako neko ima majstora koji se voljan posvetiti problemu, a ne samo nagadjati i mjenjati djelove, nije mi problem platiti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru magix01 za post (ukupno 2):
hamzaDeniDevito
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Post Postao/la Avicii »

Cudan zvuk bas :think: Jesi pregledao ulje u mjenjacu? Ovo sto se tice pritiskanja kvacila, nekako mi jedino ima logike da je do nekog cilindra, kao da nesto nije ozraceno dobro pa mu treba 2-3 sec da povuce. Jel kod njega hidraulicni druk lezaj?
Avatar
magix01
Početnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 20. ruj 2021, 14:15
Lokacija: banja luka
Vozim: 508
Motor: Primjer: 1.6 BlueHDI 88KW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Post Postao/la magix01 »

Jeste, stavljeno je ulje koje treba u njega novo kad je mjenjan set, mislim da nije do ulja, propisno je stavljena i kolicina koja ide u mjenjac.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Post Postao/la Avicii »

A da promjenis glicerin i ispustis zrak u sistemu? Pogledaj da nema jos neki cilindar kod papucice kvacila, ne znam kako je na 508 kvacilo, mozda se moze on probati ozraciti :neznam:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Avicii za post:
hamza
Avatar
magix01
Početnik
Postovi: 4
Pridružen/a: 20. ruj 2021, 14:15
Lokacija: banja luka
Vozim: 508
Motor: Primjer: 1.6 BlueHDI 88KW
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 2 puta
garage

Re: Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Post Postao/la magix01 »

Pod glicerinom mislis UHK ulje? To je promjenjeno, jedino sto mi preostaje da probam je da promjenim taj glavni cilindar ispod papucice kvacila sto se nalazi, on ne curi pa ne znam da li moze biti pokvaren a da ne curi.
hamza
Napredan član
Postovi: 347
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:37
Lokacija: Kladanj
Vozim: Peugeot 508
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 30 puta
garage

Re: Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Post Postao/la hamza »

Da nastavim sa mjenjacem i ja.
Pisao sam par puta a sad pitam dal odgovara bilo koji mjenjac manuelac sa 6 brzina sa pezoa 508 ili citroena C5 da je motor kao moj(2.0 hdi 103 kw) gledajuci slike isti je. Gdje nalijeze potpuno identicno. Moj ima oznaku 20MB27 i nigdje tu oznaku ne mogu naci, dok ostale ima svud

slika
hamza
Napredan član
Postovi: 347
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:37
Lokacija: Kladanj
Vozim: Peugeot 508
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 30 puta
garage

Re: Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Post Postao/la hamza »

Raja, da nastavim.
Mjenjac je isti kod svih 2.0 HDI 103 kW i kid 508 i citroena C5. Druge oznake ne treba gledati
kupio polovan mjenjac nastojeci rijesiti problem koji samo ja cujem pri voznji u 3 brzini. To zveckanje sitno. Tako da problem nisam rijesio. Mozda za nijansu manje se cuje nego na mom. Kupio sam mjenjac u KA EM Tesanj ali nisam htio vracati iako je bio 500 km. Ostavio mi je covjek mogucnost da vratim ali mrsko nam bilo opet skidati. Izgleda da je to kod svih tako ali niko ne primijeti samo ja
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Peugeot 508 cudan problem sa saltanjem

Post Postao/la Tom »

A ovaj cilindar kvacila nisi mijenjao? Po logici ja bih se prvi sa njine pozabavio.
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”