Izgorio alternator, kupio drugi - drugaciji konektori.

Odgovori
Avatar
MuxBH28
Početnik
Postovi: 46
Pridružen/a: 01. ruj 2021, 21:22
Lokacija: Ilijas
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79kW
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 6 puta
garage

Izgorio alternator, kupio drugi - drugaciji konektori.

Post Postao/la MuxBH28 »

Kao sto i sam naslov kaze, stradao mi alternator (u toku voznje, pa ja budala vozio na akulmulatoru dok mi se u voznji nije sve pogasilo, ukljucujuci kocnice :245: medjutim to je prica za drugi put...)
Kupio danas novi (tj. drugi) u TipTop u Nedzaricima, vizuelno isti, ali tek kad sam dosao kuci vidio da je drugaciji konektor za povezivanje.
Valeo marka je u pitanju, jedva sam nasao alternator.
Evo slike novog alternatora:
slika

Evo slike starog alternatora (sorry na losoj fotografiji, kod druga je, on ga otvorio da vidi da nije neki sitan kvar)
slika
slika

Sad ne znam da li da vratim alternator, jer sam ga jedva nasao, pa trazim neki savjet sta da uradim?
Peugeot 307 HDi 79kW Dizel 02'
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Izgorio alternator, kupio drugi - drugaciji konektori.

Post Postao/la nvram »

Nisam bas skapirao u cemu je razlika, kod mene je mislim isti kao na prvoj slici
Meni je isto crkao prije par mjeseci samo kod mene je bio Denso.
Nakon razmatranja, odlucio sam da je ipak bolje reparirati stari nego uzimati polovan koje moze sutra da rikne ponovo jer sve je to slicne starosti i potrosenosti.
Zamjena reglera, prstenova i lezajeva sa rukama me izaslo cini mi se 120km.
Ovi su korisnici zahvalili autoru nvram za post:
MuxBH28
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Izgorio alternator, kupio drugi - drugaciji konektori.

Post Postao/la Avicii »

Samo po broju trazi da bude isti, jedino ces tako biti siguran 100% da je sve identicno. Ovako, prepravke su nekad izvodljive, nekad ne. Najbolje je da odneses oba alternatora kod nekog elektricara ko se time samo bavi (anlaseri, alternatori, itd..) i vidis sa njim dal je moguce prepakovati. Ako nije, onda vrati i trazi pod istim brojem kao tvoj.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Avicii za post:
MuxBH28
Avatar
MuxBH28
Početnik
Postovi: 46
Pridružen/a: 01. ruj 2021, 21:22
Lokacija: Ilijas
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79kW
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 6 puta
garage

Re: Izgorio alternator, kupio drugi - drugaciji konektori.

Post Postao/la MuxBH28 »

nvram je napisao/la: 19. lis 2022, 00:19 Nisam bas skapirao u cemu je razlika, kod mene je mislim isti kao na prvoj slici
Meni je isto crkao prije par mjeseci samo kod mene je bio Denso.
Nakon razmatranja, odlucio sam da je ipak bolje reparirati stari nego uzimati polovan koje moze sutra da rikne ponovo jer sve je to slicne starosti i potrosenosti.
Zamjena reglera, prstenova i lezajeva sa rukama me izaslo cini mi se 120km.
Kod mene nije bila moguca reparacija, sav je izgorio valjda, tkd da sam citav novi nasao na otpadu za 120KM
A razlika je u ovim konektorima, za regler ili senzor neki valjda, nmp. Stari ima onaj prstenasti saraf jedan, dok novi alternator ima neki konektor sa 2 pina.
Avicii je napisao/la: 19. lis 2022, 08:04 Samo po broju trazi da bude isti, jedino ces tako biti siguran 100% da je sve identicno. Ovako, prepravke su nekad izvodljive, nekad ne. Najbolje je da odneses oba alternatora kod nekog elektricara ko se time samo bavi (anlaseri, alternatori, itd..) i vidis sa njim dal je moguce prepakovati. Ako nije, onda vrati i trazi pod istim brojem kao tvoj.
Jedva, jedva sam nasao i ovaj za 307, vecina otpada drze dijelove za njemacka auta, bar sto se tice Sarajeva.
Imas li nekih preporuka za auto otpade u Sarajevu i okolici gdje bih mozda i mogao naci alternator?
Vidjecu sa ovim drugom da li je moguce da ga "prepakuje" kao sto govoris, ali je samo mana sto mi je auto potrebno, a ne znam koliko bi mu vremenski trebalo za to...
Peugeot 307 HDi 79kW Dizel 02'
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Izgorio alternator, kupio drugi - drugaciji konektori.

Post Postao/la nvram »

Ne znam kako ti je problem naci otpad , bar 307 sad ima skoro kao dvojki nekada :)
Imas recimo Ilma u Tesnju koji drze sve za francuze koliko ja znam a ima i po olxu more alternatora.
Sto se tice prepakivanja nema tu neke velike pameti, sve se prepakuje sa sat vremena osim namotaja statora ako je rikno sto je skoro nemoguce da se desi.
Uglavnom u 90% slucajeva rikne regler pa lezajevi, diode ili eventualno da su osteceni prstenovi na rotoru ali sve se to prepakuje za sat vremena i nije skupo, regler je najskuplji od ovih stavki, oko 50km.
A alternator ne moze imati samo 1 izvod, mora imati minimum jos jedan prikljucak za pobudu mada.
Kod mene ima 1 saraf veliki za + sto ide direktno na akumulator i 2 pinski konektor, mislio sam da je na svima tako.
Avatar
MuxBH28
Početnik
Postovi: 46
Pridružen/a: 01. ruj 2021, 21:22
Lokacija: Ilijas
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79kW
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 6 puta
garage

Re: Izgorio alternator, kupio drugi - drugaciji konektori.

Post Postao/la MuxBH28 »

Ja jedva uspio naci na otpadima, ne znam, mozda ne gledam da treba, jer ovo mi je prvi put da idem po otpadima i trazim dijelove.
Kako mi je drug javio da su namotaji izgorili, nema mu spasa.

Alternator novi ima jedan veliki saraf, i za pobudu konektor sa 2 pina, kao iznad na slici.
Medjutim stari je imao jedan veliki saraf (logicno), i samo jos jedan mali saraf, predpostavljam za pobudu da je bio.

Nego, drug mi javio da samo stopicom prespojim izvode u 2pin konektoru i povezem ih sa onom jednom zicom sto imam za pobudu, danas cu to vidjeti da napravim, pa javicu rezultat.
Peugeot 307 HDi 79kW Dizel 02'
Odgovori

Natrag na “Općenito”