P207 1.6HDI FAP filter problem?

Avatar
Harun
VIP Član
Postovi: 400
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307 2.0HDi i 206 2.0HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la Harun »

I jos ste samo zaboravili ciscenje filtera moze da se uradi oko 60km. :D

A sto se tice te greske ne mora znaciti da je FAP, ta greska je genericka i moze biti vezena za cijeli sistem usisa zraka, znaci mogu biti greske na EGR-u ili na turbini, dozeri zraka i tim stvarima. Najbolje na dijagnostiku pa vidjeti do cega je.
A vidim kod novijih modela tipa 207 i 308 ako je FAP filter zaprljan izbacivat ce gresku "Risk of DPF filter blocking" , a ako je nesto na sistemu onda ovu Depolution ili Antipolution fault.

Poslano sa mog GT-I9070 koristeći Tapatalk
Avatar
GazdaPaja
Iskusan član
Postovi: 435
Pridružen/a: 17. tra 2016, 01:26
Lokacija: Banja luka
Vozim: peugeot 307
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la GazdaPaja »

Godiste je 2009 ,al bas kad se naumi na diagnostiku on ne upali antipolution,posto da bi ocitao gresku mora biti aktivan problem. Evo neki dan isao za Makarsku i nista se nije palilo i kad je dosao u grad upali mu se i ugasi se auto i pokusao upaliti al uzalud ,tek nakon nekih 10 min je uspio upaliti. A kad je isao u ovlasten servis ,oni vicu nisu jos imali slucaja da na tom godistu gase i vade fap.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
Avatar
Struja
VIP Član
Postovi: 1114
Pridružen/a: 03. sij 2016, 01:12
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 5008
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 35 puta
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la Struja »

U pravu je i Harun moguce da bude i nesto drugo tipa EGR,ali opet bez obzira ima li greska ili ne dijagnostika i strucno citanje parametara ce najbolje reci sta je problem

1921
Avatar
Harun
VIP Član
Postovi: 400
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307 2.0HDi i 206 2.0HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la Harun »

Znas da on radi regeneraciju svakih x kilometara zavisno od uslova voznje, e sada dodje vrijeme kada se on toliko zaprlja da ga ne moze vise reg. ocistiti. I tu se desi jedan odreden period u kojem on izbaci gresku izmedju regeneracija da je zacepljen da ga ne moze on vise sam ocistiti , odnosno Antipolution fault ili kod novijih tacno kaze da je do njega ("Risk of Anti.."). Medjutim u tom periodu on ce izbacit tu gresku, ali ce i pokusati sam da uradi opet regeneraciju te ce jedno vrijeme iskljuciti gresku. I tako ce nekoliko puta uraditi, mozda i uspjesno da ocisti sam ali ce se ubrzo zaprljati toliko da nece moci vise sam i ta greska ce ostati svo vrijeme.

Ako mu se desava to tako da mu se ugasi auto to nije do FAP-a, jednostavno on je tako napravljen da i kad je zacepljen ne znam ti ja kolko nece se to desiti. Evo u nas je nekad prije bila ta greska, odnosno bio je zacepljen mozda cak i godinu dana a nije nikad radio takve probleme, samo kada bi se malo "jace" vozilo auto palio je safe mode i malo je bio sporiji na gasu i to je to.

A za ovlastene, naravno da ti oni nece reci da ga valja ukidati jer je njima u cilju da ih zamjene. A mi kad vidimo da ovlasteni kaze da je jedino zamjena idemo na to da ga ukinemo a moze se ocistiti i da ne pravi vise probleme.

On neka obavezno ode na dijagnostiku, greska ce ostati uvijek u kompjuteru i moci ce se ocitati. I nemoj da mu samo ocita greske ko mu bude radio, prava dijagnostika je u voznji gdje on vrlo brzo moze vidjeti prema parametrima sta mu nije u redu.
Avatar
Struja
VIP Član
Postovi: 1114
Pridružen/a: 03. sij 2016, 01:12
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 5008
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 35 puta
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la Struja »

Neki dan sam bio prisutan kad su dovel 208-icu FAP gresku izbacio,ventilator mu ko lid radi,auto preslo 84000,ali grad i kratke relacije ga ubise

1921
Avatar
GazdaPaja
Iskusan član
Postovi: 435
Pridružen/a: 17. tra 2016, 01:26
Lokacija: Banja luka
Vozim: peugeot 307
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la GazdaPaja »

Raja hvala svima. Vidi cu sta ce napraviti,pa vas obavjestim. Danas smo pokusavali iskopcati protokomjer zraka i kaze da puno bolje ide. Moze li sta stetiti ako je iskljucen?

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
Avatar
Woof
Aktivan član
Postovi: 86
Pridružen/a: 05. pro 2015, 02:43
Lokacija: Do
Vozim: Peugeot 3008
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la Woof »

A koliko je cijena ciscenja, da se zna za ubuduce? :)
U ovlastenom je 100 KM cini mi se.
Avatar
denga777
Početnik
Postovi: 35
Pridružen/a: 27. svi 2020, 15:20
Lokacija: sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: PUG 308 1.6 73kw
Motor: 1.6 BlueHDI 73kw
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 12 puta
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la denga777 »

Da se nadovezem na temu vezano za dpf.I meni je veceras izbacilo poruku "risk of filter blocking" pa me zanima sta raditi.Aditiv za dpf mi je pri kraju, da nije to? Nadam se da nije "otisao" dpf te ako jeste, je li ga moguce izgasiti iz sistema da ne brinem je li zapusen, fali li aditiva itd... Pozz
Avatar
StefanMD
VIP Član
Postovi: 960
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:35
Lokacija: Modriča / Doboj
Vozim: 308 SW 2.0 BlueHDi EAT6
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 123 puta
garage

Re: P207 1.6HDI FAP filter problem?

Post Postao/la StefanMD »

Ako se vozi stalno po gradu moguce da ga je samo zacepila voznja. Zagrij auto normalnom voznjom, izadji na otvoren put (autoput najbolje) i provozi ga 10ak minuta na 4000 obrtaja, treca brzina ti je dovoljna...
slika
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”