Savjet oko detailinga

Sam naslov kaze
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la ArminM »

Ovako, na praonici ce raditi moj brat i jos jedan momak, njima prepustam dio oko pranja, posto ja vodim i firmu, imam puno posla i u tom dijelu ne mogu se posvetit puno pranju, ali oni ce to raditi vrhunski, onako kako ja budem trazio. U sklopu praonice imam garazu za dva auta, u kojoj cu ja raditi detailing,poliranje, folije, poslove oko farova i slicno. Uklapat cu se kao i do sada, samo sto ce sve bit na jednom mjestu.
Uzeo sam ja vec puno stvari za detailing, ali te preparate ne dajem na pranje auta, jer kostaju puno, i bas su za detailing. Sad se baziram na proizvode za pranje auta, zato sam i otvorio temu

Sent from my HTC One X using Tapatalk
Avatar
andrej
VIP Član
Postovi: 752
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:41
Lokacija: Novi Sad
Vozim: 306 XT 1.6
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 39 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la andrej »

Nek je sa srećom!
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la Tom »

Ono od cega se ja ježim jeste kad mi razblazenim ivasolom prskaju po felmama/gumama! Zašto to rade? - Jer ljudi ne peru auta redovno i onaj sloj sa kočnica pada i skameni se po coskovima felni, lakse je skinut tako. Ok, radite ko to voli, ali ako kazem nemoj To, a radnik opet uradi dodje mi da mu aktiviram kartu za Mjesec u jednom smjeru! Ivasol je kiselina, jaka, nagriza felne, gume, vremenom sve pretvori u prašinu.

Nekome su sprejevi ok, nekome ne - ja ih licno koristim veoma rijetko, kad bas nemam nista drugo na lageru. Postoje neka mlijeka koja imaju prijatan, blag miris, diskretan sjaj daju kontolnoj tabli, a mat izgled crnoj plastici, po meni idealan proizvod.

Stakla- sve bih oprostio ali kad stakla ostanu zamascena jer krpa nije prava za taj posao onda...

Radnici moraju pitati mušterije sto žele (sjaj, miris, sjaj za gume) da im stave u/na auto. Vremenom ce naučiti stalne musterije i nece biti potrebe da zapitkuju, ja za 90% musterija prije nego pridju objektu imam spremne proizvode koje uzimaju a imam ~1k atrikala oko sebe, vec po drugom dolasku bilo koga znam što uzimaju i kraj priče.
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
Struja
VIP Član
Postovi: 1114
Pridružen/a: 03. sij 2016, 01:12
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 5008
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 35 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la Struja »

Moj prijatelj ima autopraonicu tj njegov stari koji je konkretnoo gvozdena ruka tu napravio je filozofiju od pranja auta,najvise mi se dopada urednost same praonice i organizovanost,znaci tri covjeka rade oko auta minimum 45 minuta,naravno krpice i spuzvice su odvojene,a isto tako i neke lude krpice za susenje vozila,jos jedna super stvar je ta da se telefonski termin rezervise,znaci velika tabla,podijeljeni dani i markerom se upise termin ko koji dan rezervise i odmah oznac da li je pranje ili gume,jer to je jos bolje da se dan moze organizovati,naravno razvijao je sve to godinama,sad vec ima dvije dizalice,dvije neke paprene balans mashine i zlata vrijedan hotel za gume 20km samo gume 6 mjeseci,25km sa felgama,naravno to automatski znaci montaza i balans :) ,jos jedna bitna stvar ima dosta preparata za ciscenje felgi,lajsni,uklanjanje nekih flekica,cak i ogrebotina,a tablu ne spreja nicim,a i licno smatram da je to viska raditi,meni nikako ne pase,prvo sto daje jak odsjaj prilikom voznje,zatim svi ovi materijali danas su nekako gumiirani,a postoji mogucost havarije oko prekidaca kad se s tim pretjeruje,a naravno i dubinsko pranje sam zaboravio,super stvar koju ako imas nekoga provjerenog definitivno vrijedi svaku marku

I NAJBITNIJE svoj rad treba znati naplatiti,jer nije bitno da li je 4 ili 6km,ako je kako treba vratit ce se ljudi i plaatiti 10KM,licno me ne privlaci niska cijena,vec objekat i ponasanje ljudi,cim vidim da je razbacano tj vidis alata svuda ima i lolu kad mi pridje po stavu mi je sve jasno...,a konkurencija je istina zestoka,kao i samousluzne praonice,tako da ti zelim svu srecu ovog svijeta i ne sumnjam da ces uspjeti,jer vidi se da imas zelju i cini se da si sposoban,tako samo pedantno,cvrsto i hrabro :)
Za pocetak uradi baanere neke male slatke koji ce se po autima zalijepti od strane tebi bliskih,a naruci i mirise one sto idu za retrovizor sa logom i imenom kao poklon za musterije nakon pranja,jer reklama je cudo,pa kakva god :)
Avatar
ro.OXy'
VIP Član
Postovi: 935
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:54
Lokacija: Busovača
Vozim: Peugeot 307 SW
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 19 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la ro.OXy' »

Jako koristan savjet od Struje sto se tice ovih privjesaka i gratisa. To ljudi puno gledaju kad im poklonis nesto,prije svega neki znak postovanja koji puno znaci.
Armine sretno ! :D :ok:
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la Tom »

Zaboravio sam se, pa me @Struja podsjeti sa ovom pričom oko gratis jelkica. To je odlična ideja za uraditi, jer ljudi VOLE NESTO DŽABE, pa i sitnicu. Krenite od sebe!
Ili neki mali pokloncici tog tipa, ili neki sistem gratisa/nagrade za stalne musterije X pranje gratis, ili bilo sto tome slično.

Veoma se mora paziti oko cijene, ne smijes preći magicnu granicu recimo u Cg od 5€, u Bih 7 il 10 KM, jer malo je fanatika koji ce platiti 1€ više ma koliko to bilo dobro, ne uzimaj Struju kao reper platezne moći( prosječnog vozača) i želja da potroši u auto ;) !

Imam jednu pričicu koju uvjek pricam mojim drugarima koji kreću u neke poslove a zamišljaju da su marketing eksperti a vezana je za ono LJUDI HOCE NESTO BEZPLATNO(džabe)

Akteri: dugogodisnji frizer i ja.
Kod njega dolazim unazad 6,7 godina jer sam bio revoltiran onim prije njega koji mi je ostavljao duzu kosu da bih dolazio češće, dok mi nije dosadio. LOŠ POSLOVNI PRISTUP MAJSTORE!

E
Šišanje je 4€, jednom u 20 dana odem da se osisam i unazad godinama mu dajem 5€, znaci svaki put bez presedana ima € bakšiša, eto volim castit radnike koji rade za platu, a fino obave posao. Medjutim ljetos sam bio u nekoj trci i podjem na sisanje i na kraju ga zamolim da mi opere kosu(prvi put u 7 god) jer neću odma doma, i zavrsi on posao. Reko kolko majstore? 6€!

Ja mu platim zahvalim se, i nikad više mu ne ostavim onaj € bakšiša, jer nije bio u stanju da žrtvuje jedno pranje kose, E PA I JA VOLIM NESTO BESPLATNO!
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la ArminM »

Znate kako mi dobro dodju ova iskustva i savjeti, to je ono sto sam htio da saznam, jer se svi razlikujemo od osobe do osobe. Ono sto sam ja vec poduzeo jeste da sam nabavio vecu kolicinu extra kvalitetnih mirisa, koje cu za pocetak ubacivati musterijama, imao sam na umu i napraviti kartice, nesto tipa klub potrosaca, pa recimo svako 5to ili 10to pranje gratis, vidjet cu jos kako cu to odradit. Imam ponudu za jednog partnera, benzinska pumpa, koja mi nudi da njene musterije, za iznos od 50km goriva peru auto gratis kod mene, tj pumpa mi placa to. Imam dosta tih ideja oko privlacenja musterija, e sad koliko ce ici vidjet cemo. Malo se bojim toga jer zivim u poprilicno maloj sredini, gdje prakticno svako svakoga zna, nisam na losem glasu, naprotiv. Imam puno prijatelja, poznanima, dosadasnjih musterija, ali me opet strah zavidluka i ljubomore, iako ja nikome nista nisam uzeo, svako moze probati kao i ja.
Ima jedna praonica kod nas u kojoj je pranje 9km limuzina, 11karavan, 15 kombi. Ako je limuzina recimo extremno prljava kao sto je kod mene slucaj pranje je 11km, i ta praonica opet radi extra, kao i sve druge u gradu.trudit cu se da ponudim kvalitet, i uslugu, valjda se isplati

Pozitivno u mom slucaju jeste sto su svi najjaci kafici u gradu u krugu od 200-300m, ima ih 6-7 sigurno. Odmah pored mene je kafic-restoran, i dogovorio sam s vlasnikom da mi ustupi par stolova napolju za moje musterije. Normalno on ce ih usluzivat, i nudit svoje usluge, ali poenta je da imaju gdje da sjednu, rucaju, popiju pice dok se auto pere. Cak je i najjaci frizerski salon odmah preko ceste, pa se nadam i tome, da ce ljudi spajati sisanje i pranje auta i slicno. Uglavnom ideja imam, dva rekao bih dobra radnika, mlada, cista, uredna, kulturna dva radnika. Usluga ne smije izostat

Sent from my HTC One X using Tapatalk
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la ElComandante91 »

To sa gratis pranjem je odlična zamisao. To će sigurno funkcionisati.
Clapton is God!
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la ArminM »

Evo samo jedno od sredstava koje sam danas nabavio
O kvaliteti znaci necemo pricat
slika

Sent from my HTC One X using Tapatalk
Avatar
cviki
Iskusan član
Postovi: 564
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:21
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 120 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la cviki »

Sto se tice Tuzle tesko je naci dobru praonicu al ih ima opet se mogu naci dvije tri kamo treba. Sto se tice preparata u Tz je bila praonica koja je koristila wurtova sredstva i pranje je bilo extra bez zamjerki a cijena je varirala u zavisnosti sta i kako se zeljelonaj niza je bila 5 km klasicno pranje i susenje, 7km pranje i zavrsno ciscenje stakala sa wurtovom pjenom, 10km pranje voskon i sve ostalo uz sve to svako 6to je bilo gratis al vremenom kad je privukao musterije poceo levatit i u boce wurta sipat obicne sampone i sl sto se odrazilo na kvalitet pranja. Imao ne kartice na koje je stavljao pecat i time si dokazivao pranja ;) ja licno ne dam da mi sprejaju tablu i obavezno vratim ako na sajbi vidim i jednu muzgu. Kad otvoris praonu objavi tacnu adresu i eto me iz Tuzle na jedno konplet pranje i puno srece u radu ;)

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
Avatar
sonnyblack
VIP Član
Postovi: 440
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 308 PH2 1.6 e-HDI 112KS
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la sonnyblack »

Armine, neka je sa srecom. Sako je bitno da odrzis kvalitet usluge konstantnim do kraja. Mene licno najvise nervira varijacija u kvalitetu usluge. Naviknem se na primjer na jedan restoran, jednog frizera, jednu autopraonicu i postane mi rutina. Preci cu ako treba i 20 30km vise, pa i platit znatno vise samo da znam da me ceka ona ista usluga zbog koje sam odabrao bas to mjesto zadnji put. Naravno, uvijek moze bit blagih varijacija od +-5% i to ce ti svaki iskreni musterija oprostit ako je imalo razuman i tolerantan. Ali ako jednom debelo pobacis, tesko da ces vise tu istu musteriju usluzit. Kao sto neko rece, ako jednom krenes sa kvalitetnijim proizvodima, drzi se toga do kraja. Ali odnos radnika je ono najbitnije jer su oni direktan kontakt s musterijama. Auto ne osjeca sujetu, tu se moze i dopustit poneki propust ali ako je radnik odvratan i nepristupacan prema musteriji, nema te usluge koja ce ga ponovo pridobiti..taman da koristis i Mequiars proizvode. Ja sam jednom prilikom svratio u Sarajevu na praonicu kraj Zeljinog stadiona, prvi put u zivotu...cisto da testiram. Kad su oprali auto, napomenuo sam radniku da namaze gume onim "crnilom". On mene poceo zajebavat kako to nije CRNILO za gume jer su vec crne same od sebe, vec to je kao sjaj i onako podrugljivo, da bude mangup pred ostalim kolegama. Svasta mi tad prodje kroz glavu, da mu zovem gazdu, da ga posajem u tri lijepe ili bilo sta, ali sam se suzdrzao. I naravno nikad vise nisam tu svratio. Perem auto na usluznoj, a pocesto i na automatskim praonicama u sklopu benzinskih pumpi.
Sto se tice pranja enterijera, bilo bi zahvalno da radnici obrate paznju na ventilacione otvore te medjuspojeve izmedju plastikana kokpitu, te oko volana. Tu uvijek bude prasine, a nije dostupno krpama koliko god bile "magicne". To bi bilo ok iscistiti kistom ili nekom manjom cetkom koja nema krute vlasi.
I da skrenem paznju na vozacevo i suvozacevo staklo. Do sad mi niko to nije fino obrisao u predjelu kod retrovizora i dio na spoju retrovizora s vratima. Valjda ne obrisu dobro to, a voda se uvuce pa kad krenem, inercija baci vodu po staklima u tom predjelu kod retrovizora pa ostanu redovno linije vode, izgleda kasnije ko' vinili...

Jos jednom sa srecom, imas podrsku nas kolega s foruma i ja cu ti prvi navracat kad god budem u Tuzli a znam se pocesto zadesit tamo.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la Avicii »

Evo sad se sjetih da sam prije nekad naisao na ovaj forum, pa prelistaj malo, mozda nadjes kakvih korisnih stvari ;)
http://www.cro-detailing.com/
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la dino »

Neka ti bude sa srećom i da dugo budete u poslu. :ok:
Ja bi samo dao jedan koristan savjet vezano za odjeću radnika. Obrati pažnju da nema napred na njoj dugmadi i federa koji mogu praviti parnice po autu prilikom pranja i brisanja.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
ArminM
VIP Član
Postovi: 1204
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:02
Lokacija: Zavidovici
Vozim: Peugeot 307, audi a6 4f 3.0 tdi
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 17 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la ArminM »

Evo ovako raja, danas smo odradili par auta, sredjivali smo prostor i auta su dolazila, poznanici i prijatelji su trazili pranje, sutra i zvanicno startamo s radom.
Sto se tice samog procesa pranja da bacim koji komentar.
Sto se tice unutarnjeg pranja koristimo samo mikrofiber krpe, posebno za stakla, posebno za kokpit. Radnik koji usisava uz sebe ima cetku kojom cisti pod prilikom usisavanja, sjedista isto tako. Ventilacione otvore i sve druge koje je tesko ocistiti cistimo cetkicama namjenskim za to, imam set od nekoliko komada.
Ukoliko je potrebno, a sad nije, ali ce biti kad budu vece temperature, radnici ce koristiti hirurske rukavice prilikom pranja unutrasnjosti, vec i sad ih imam na polici, i dostupne su.
Od radnika zahtjevam da budu cisti, uredni, uljudni i ljubazni prema musterijama.
Nasim musterijama mozemo preporuciti caffe restoran u sklopu naseg objekta, te dosta drugih renomiranih kafica u nasoj ulici, slikat cu vam objekat da vidite malo o cemu se radi.
Ukoliko musterija zeli da ostane pored auta moze takodje nesto da popije za stolovima koje imamo na prostoru praonice.konobar ce ih usluziti isto kao i u svim objektima koje sam spomenuo.
Usao sam u sve ovo jako ozbiljno i cilj mi je da dignem radnju na visok nivo.vec sad imam nekih novih ideja ali o tom po tom
Sutra sve musterije mogu da popiju nesto na moj racun, posto je otvaranje i to, pa cemo to obiljezit kako treba
Sve kolege s foruma pozivam da dodju u zavidovice ukoliko ih put nanese, usluge koje ja pruzam za sve kolege foruma su po drugim cijenama od onih koje radim svima ostalim, bilo to poliranje, folije,pranje ili bilo sta drugo

Sent from my HTC One X using Tapatalk
Avatar
cviki
Iskusan član
Postovi: 564
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:21
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 120 puta
garage

Re: Savjet oko detailinga

Post Postao/la cviki »

Vidino se

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
Odgovori

Natrag na “Car Detailing”